اغلب کارشناسان شهرسازی استان کرمان بر این باورند که در ساختار سنتی شهر جیرفت هیچ برنامه ریزی برای آینده تعریف نشده و نبود مهندسی شهری باعث عدم رضایت شهروندان مناطق قدیمی این خطه شده بود اما در دولت یازدهم دیدیم که دولتمردان با نیازسنجی و آسیب شناسی، اقدام به بازآفرینی ساختار شهری در مناطق قدیمی و کمتر توسعه یافته نموده تا شاهد زیباسازی هر چه بیشتر این محلات شویم.
شهرستان جیرفت قدیمی ترین منطقه جنوب کرمان دارای بافت های قدیمی شهری زیادی است و با توجه به افزایش جمعیت و تقریبا تمام شدن زمین های مسکونی این شهر، اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان در حرکتی حساب شده، اقدام به بازآفرینی شهری کرده تا از کمترین امکانات بافت سنتی، بیشترین بهره وری را نصیب مردم کند.
** دولت به بافت های فرسوده تسهیلات می دهد
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان گفت: در راستای طرح ملی احداث مسکن در بافت های فرسوده، دولت در مراکز شهرستان های جنوب کرمان تسهیلات کم بهره تا سقف 90 میلیون تومان پرداخت می کند.
محمد ساردویی افزود: در این طرح برای مالک هایی که خواستار احداث واحد مسکن با تعداد کم هستند مبلغ 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده که 40 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و 10 میلیون تومان آن با سود 18 درصد پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: متقاضیانی که قصد استفاده از این تسهیلات را دارند می توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن، از قوانین و مقررات پرداخت و باز پرداخت این تسهیلات اطلاعات کافی را کسب کنند.
ساردویی بیان کرد: مالک هایی که در بافت های فرسوده قصد انبوه سازی دارند نیز می توانند برای هر واحد مسکونی 70 میلیون تومان وام دریافت کنند، که 40 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و 30 میلیون تومان دیگر آن با سود 18 درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان اضافه کرد: چنانچه انبوه سازان قصد احداث ساختمان با فناوری نوین داشته باشند مبلغ این تسهیلات به 90 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد، که 40 میلیون آن با سود 9 درصد و 50 میلیون تومان آن با سود 18 در صد محاسبه خواهد شد.
وی اظهار داشت: هم اینک با در اختیار گذاشتن زمین های مناسب ساخت و ساز به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراکز شهرستان های جنوبی استان کرمان به غیر از شهرستان جیرفت، احداث مسکن به صورت ویلایی در دستور کار این اداره کل است و در شهر جیرفت برای متقاضیانی که مجوز انبوه سازی دارند زمین برای احداث آپارتمان واگذار خواهد شد.
ساردویی ضمن بر شمردن اهمیت باز آفرینی شهری در بافت های فرسوده گفت: اصلی ترین سیاست دولت تدبیر و امید احداث مسکن در بافتهای فرسوده است.
** طرح بازآفرینی شهری در محله های کرمان اجرا می شود
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان نیز گفت: سه محله این استان از بین 13 محله پیشنهادی در سال 97، در راستای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری امید، انتخاب و معرفی شدند.
محمد مهدی بلوردی افزود: آن محلات در استان کرمان با هم اندیشی با شهرداری، فرمانداری و جهاد دانشگاهی این استان، معرفی شده است.
وی ادامه داد: سال 96 در شمال استان کرمان پنج محله و در سال 97 تعداد 13 محله در چهار شهرستان کرمان، سیرجان، رفسنجان و راور برای اجرای این طرح برنامه ریزی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: برای جنوب استان کرمان نیز در سال 97 تعداد 11 محله در شهرستان های جیرفت، کهنوج، منوجان و عنبرآباد پیش بینی شده است.
وی با اشاره به پروژه های در حال اجرای محلات هدف طرح توسعه پایدار شهری افزود: 8.6 میلیارد تومان پروژه در قالب 14 طرح توسط اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان از محل اعتبارات ملی در این محلات اجرا شده است.
بلوردی تصریح کرد: طبق ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت راه و شهرسازی مکلف است که خدمات زیربنایی و روبنایی پیشنهادی را در راستای طرح ستاد بازآفرینی شهری پایدار به دولت ارائه کند.
وی گفت: در برنامه ششم توسعه 47 محله به عنوان برنامه هدف طرح ستاد بازآفرینی شهری پایدار در استان کرمان پیش بینی شده است.
** روشنایی و زیباسازی معابر محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت
رئیس اداره هماهنگی ستادباز آفرینی شهری گفت: در راستای طرح بازآفرینی شهری، اجرای طرح روشنایی و زیباسازی معابر محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت در جنوب کرمان با اعتبار 2 میلیارد و 700 میلیون تومان یکی از کارهای با ارزش دولت تدبیر و امید است.
ناهید اماندادی ضمن برشمردن اهمیت بازآفرینی شهری به ویژه درمناطق کمتر توسعه یافته، اظهار داشت: طرح روشنایی و زیبا سازی محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت در جهت رفاه و آسایش و امنیت مردم در این محله ها نقش بسیار مهمی دارد.
وی تصریح کرد: این طرح از آبان ماه سال 1396 در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و بعد از مطالعه طرح، مبلغ ذکر شده از محل اعتبارات ساماندهی حاشیه شهرها به این طرح اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در این طرح 383 عدد چراغ خیابانی با 80 عدد تیر برق و 380 عدد دستک چراغ روشنایی تعویض و نصب شده است.
رئیس اداره هماهنگی ستاد باز آفرینی شهری با چشمگیر دانستن آثار فرهنگی و اجتماعی این طرح، افزود: محله کلرود و کهوروئیه با مساحت 230 هکتار و جمعیت 6 هزار نفر، از محلات قدیمی شهرستان جیرفت با سکونت گاه های غیر رسمی، در طرح بازآفرینی شهری مورد توجه این اداره کل در زمینه زیر ساخت های فرهنگی و ورزشی قرارگرفته است.
وی اظهار داشت: از جمله طرح های فرهنگی و ورزشی در حال احداث می توان به سه مجتمع فرهنگی در محله های سرجاز، کلرود و کهوروئیه و یک سالن ورزشی در محله حسین آباد جیرفت اشاره کرد.
**توجه به بافت های سنتی موجب احیای این بخش ها می شود
شهروند جیرفتی نیز با بیان اینکه توجه به بافت های سنتی سبب احیای این بخش ها می شود، اظهار داشت: متاسفانه عقب ماندگی بافت های قدیمی باعث ایجاد معضلاتی در بخش های مختلف شده است.
حسین نادری افزود: فعالیت دولت برای توجه به مناطق محروم شهری، نوعی عدالت اجتماعی به شمار می رود که نتایج بسیاری خوبی در ابعاد مختلف اجتماعی و ساختار شهری دارد.
وی ضمن قدردانی از عملکرد اداره کل راه و شهرسازی در ایجاد روشنایی معابر، گفت: امیدواریم این طرح ها در دیگر مناطق کمتر توسعه یافته ادامه داشته باشد تا شاهد ساختار شهری زیبایی باشیم.
با اجرای طرح بازآفرینی شهری تا پایان برنامه ششم توسعه، حدود نیمی از بافت‌های ناکارآمد و فرسوده کشور، نوسازی می شوند و بخش خصوصی می تواند با حضور موثر در این بافت ها، اشتغال خوبی رقم بزند و از مزایای این بازار بزرگ نیز بهره مند شود.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.