احمد جمالی زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ایران نسبت به دیگر کشورها از نظر ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی در وضعیت خوبی قرار دارد اظهار داشت: پرونده الکترونیکی سلامت برای همه افراد در مراکز شهری و روستایی تشکیل شده و هر خدمتی که دریافت کنند در این پرونده و سامانه سیب سلامت رایگان است و ثبت می شود.
جمالی زاده بیان کرد: سال گذشته برای بالغ بر 345 هزار نفر در رفسنجان‌ و انار پرونده الکترونیکی سلامت تشکیل شد و 88 درصد این افراد طی سال گذشته حداقل یک مرتبه به مراکز بهداشتی مراجعه و خدمت بهداشتی دریافت کرده اند.
وی تصریح کرد: همچنین سال گذشته 400 هزار نفر با مراجعه به مراکز بهداشتی تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم ‌پزشکی رفسنجان ویزیت شدند و 416 هزار آزمایش در این مراکز انجام شد.
وی در ادامه فعالیت های حوزه بهداشت گفت: در سال گذشته همچنین 40 هزار دانش آموز در مدارس این 2 شهرستان در 2 مرحله به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان، فلوراید تراپی شدند.
وی ادامه داد: همچنین از نظر سلامت روان 140 هزار نفر غربالگری و بررسی شدند که از این تعداد 21 هزار نفر دچار اختلالات روانی بودند و تحت درمان قرار گرفتند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم ‌پزشکی رفسنجان افزود: 83 هزار نفر در رفسنجان و انار در سنین بالای 30 سال از نظر بیماری های قلبی و عروقی و دیگر بیماری ها و 35 هزار خانم بین سنین 30 تا 69 ساله از نظر بیماری سرطان سینه غربالگری و بررسی شدند.
وی گفت: همچنین از نظر بیماری سرطان روده بزرگ نیز 20 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مورد بررسی قرار گرفتند که تعداد زیادی از این رقم شناسایی شدند و تحت درمان قرار دارند.
جمالی زاده تصریح کرد: شایع ترین دلیل مرگ کودکان زیر پنج سال حوادث، سهل انگاری والدین، تصادفات، ریزش دیوار و مسمومیت با مواد شوینده و متادون است که در سال 96 تعداد 11کودک زیر پنج سال در رفسنجان و انار بر اثر حوادث جان خود را از دست دادند.
جمعیت بالای 311 هزار نفری رفسنجان و 37 هزار نفری در شهرستان انار تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان قرار دارند.
3029/7433
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.