به گزارش ایرنا شیوه های کشاورزی، زمین ، آب، سموم شیمیایی، کشاورز و کارشناس کشاورزی، حلقه های امنیت غذایی هستند و امروز توسعه در بخش کشاورزی با حرکت های علمی مرتبط است و نا کارآمدی هر یک از اجزا، پایداری غذایی را از بین می برد و خسارات آن غیرقابل جبران است.
امروز در حوزه امنیت غذایی با سه تهدید پیش بینی نشده و لطمه زننده به امنیت غذایی جامعه مواجه هستیم و این تهدیدها حوادثی طبیعی همچون سرما، گرما و تگرگ و همچنین حرکت های حساب نشده در بخش کشاورزی بوده و سومین عامل تاثیر گذار در امنیت غذایی هم حرکت های حساب شده ای است که پدافند غیرعامل را شامل می شود و بی شک برای موفقیت، نیازمند اطلاع رسانی بیشتر و تبادل اطلاعات خواهیم بود.
** آموزش نقش مهمی در به روز کردن اطلاعات کشاورزی دارد
معاون آموزش و پژوهش دانشگاه جیرفت از برگزاری دومین همایش بین المللی و سومین همایش ملی کشاورزی، محیط زیست و امنیت غذایی با حضور محققان داخلی و خارجی در دانشگاه جیرفت خبر داد و گفت: برگزاری این همایش ها نقش مهمی در به روز کردن اطلاعات جامعه کشاورزی دارد.
محمد علیزاده افزود: این مورد تاثیر بسزایی در تولید محصولات باکیفیت تر و استفاده بیشتر از منابع خدادادی دارد.
وی ادامه داد: در دومین همایش بین المللی و سومین همایش ملی کشاورزی، محیط زیست و امنیت غذایی بیش از 400 نفر از اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی طی یک روز، مقالات خود را به صورت سخنرانی و پوستر ارائه خواهند کرد.
علیزاده ادامه داد: در این همایش محققانی از کشور‌های ایتالیا، آلمان و چین مقالات خود را ارائه خواهند کرد و در نشست‌های تخصصی، مسائل کشاورزی، زیست محیطی و امنیت غذایی مورد بحث قرار خواهد گرفت.
سنجش از دور و کاربرد آن در علوم کشاورزی و منابع طبیعی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی، پیامد‌های تغییر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی، گرد و غبار و پیامد‌های زیست محیطی آنها، محصولات تراریخته و چالش‌های زیست محیطی مرتبط، مدیریت بحران آب در کشاورزی و محیط زیست از مهمترین محور‌های این همایش است.

** 38 فروشگاه لوازم کشاورزی در جنوب کرمان پلمب شد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: 38 فروشگاه متخلف عرضه لوازم و سموم کشاورزی در این منطقه از ابتدای سال جاری تاکنون با دستور قضایی پلمب شده است.
مجید فرخی افزود: در بازدید از 200 فروشگاه لوازم کشاورزی در هفت شهرستان جنوب کرمان، 120 فروشگاه دارای مجوز و 38 فروشندگی فاقد مجوز بودند که فروشگاه های متخلف با دستور دادستانی اعمال قانون شدند.
وی تصریح کرد: عرضه سموم فاقد استاندارد، استقرار نداشتن کارشناس فنی در محل فروشگاه و نداشتن مجوز فروش، علت تخلف این واحدهای صنفی بود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه امروزه سلامت جوامع انسانی مستلزم تغذیه سالم است، اظهار داشت: مصرف بی رویه نهاده های کشاورزی بی کیفیت علاوه بر ایجاد بار مالی، تخریب محیط زیست و تخریب منابع آبی و خاکی، سلامت انسان ها را با خطر جدی مواجه می کند.
بر اساس آیین نامه ثبت و کنترل کیفی انواع نهاده های کشاورزی و نامه معاون برنامه ریزی و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عرضه و فروش هر نوع نهاده کشاورزی شامل کودها، بذور و سموم کشاورزی، بدون اخذ گواهی ثبت از موسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات، به عنوان کالای قاچاق محسوب می شود.

** سیاست های غلط، امنیت غذایی را به خطر می اندازد
کارشناس کشاورزی هم گفت: تشویق سیاست های غلط مانند مصرف بی رویه آب و خاک یا استفاده غیر اصولی از فناوری، از آسیب ها به شمار می رود و امنیت غذایی را به خطر می اندازد.
حسین مسلمی افزود: ارکان اصلی کشاورزی، آب، خاک، هوا، ذخایر ژنتیکی، سرمایه، فناوری و نیروی ماهر هستند و آسیب دیدن هر یک از این ارکان بر روی سایر بخش ها تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: افزایش تولید، کاهش ضایعات و اصلاح الگوی مصرف نیز از عوامل امنیت غذایی محسوب می شود و باید در این زمینه اقدامات مناسب صورت گیرد.
وی اظهار داشت: امروزه کشاورزان به دنبال تولیداتی هستند که بازارهای هدف را به سمت خود جلب کنند لذا تولید با کیفیت و برگرفته از علم روز دنیا می تواند در این راستا به آنها کمک کند.
بی شک یکی از مهمترین فعالیت هایی که می تواند آینده جامعه را تضمین کند، توجه به محیط زیست و امنیت غذایی است.

** افزایش اطلاعات بخش کشاورزی نیاز ضروری است
کشاورز جنوب کرمانی هم به ایرنا گفت: افزایش اطلاعات بخش کشاورزی، هم برای کشاورز و هم برای کارشناسان کشاورزی نیاز ضروری است چرا که امنیت غذایی، مهمترین مساله این بخش به شمار می آید.
محمد نعمتی با اشاره به قابلیت های بخش کشاورزی منطقه جنوب کرمان افزود: همایش امنیت غذایی کمک خوبی در بخش کشاورزی به ویژه در زمینه کیفیت محصولات کشاورزی است.
وی بیان کرد: در خصوص میزان تولید محصولات کشاورزی منطقه جنوب کرمان هیچ مشکلی نداریم لذا باید در راستای بالا بردن سطح کیفیت محصولات کشاورزی تلاش کرد.
متاسفانه استفاده زیادی و بدون نظر کارشناسان از کودها و سموم کشاورزی باعث شده تا کشاورزان، خودسرانه به ترویج و استفاده بیش از اندازه از این نهاده ها بپردازند و بی شک چنین فرآیندی، امنیت غذایی جامعه را به خطر می کشاند، اما نباید فراموش کرد که آموزش، نقش مهمی در به روز کردن اطلاعات کشاورزی دارد و سیاست های غلط نیز، امنیت غذایی را به مخاطره می اندازد.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.