اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدرضا سوقندی روز چهارشنبه در گردهمایی دستگاه های هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان کرمان افزود: در جنگ اقتصادی امروز، الگوی فرهنگی دفاع مقدس راه حل اثبات شده و علمی است و فرهنگ دفاع مقدس تاریخ و تخیل نیست و واقعیتی که در پیش چشمانمان رخ داده است.
وی اظهار داشت: نتوانستیم زبان نسل ها را بشناسیم و روح حماسه را به نسل ها منتقل کنیم و باید این زبان را کشف کنیم و تولیدات فرهنگی و هنری را به این زبان دنبال کنیم.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: در دفتر امور ایثارگران این وزارت خانه بهترین راه برای رفع چالش ها ترویج فرهنگ جهاد و شهادت، تکریم ایثارگران است.
وی بیان کرد: در ظاهر تاریخ انقلاب اسلامی نهضت امام از سال 42 آغاز شد اما در حقیقت انقلاب چهل ساله محصول قرن ها تلاش، جهاد، شهادت و دعای نیک مردم بوده است.
سوقندی ادامه داد: پس از حکومت 10 ساله حضرت محمد(ص) در مدینه و امیرالمومنین علی(ع) در کوفه، همواره تفکر امامی و شیعی به دنبال تشکیل یک حکومت بوده است و در این زمینه حکومت های محلی شکل گرفت اما هیچگاه حکومتی در دوران ائمه اطهار و عصر غیبت به شکل جمهوری اسلامی وجود نداشته است.
وی تاکید کرد: 300 سال دانشمندان غربی تلاش کردند که اثبات کنند دوران حاکمیت دین به سر آمده اما پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 با این ساختار زحمات 300 ساله این جریان فکری را برهم زد و در این عصر با نام اسلام و جمهوری اسلامی چنین حاکمیتی شکل گرفت.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با بیان اینکه در ایران جریان تاریخی گفتمان و فرهنگ انقلاب اسلامی به وجود آمده که دشمنی تمامی دشمنان برای این فرهنگ است افزود: در ایران تشکیلات و ساختار جمهوری اسلامی، در جهان اسلام بیداری اسلامی و در سطح بین المللی بیداری انسانی به وجود آورده است.
وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران با برهم زنی معادلات شرق و غرب، یک قدرت جدید با نام اسلام و قران را به رهبری امام خمینی(ره) به منصه ظهور رسانده است.
سوقندی گفت: در این میان گفتمان غالب در فرهنگ انقلاب اسلامی، جهاد، مقاومت، استقامت، صبر، مبارزه، شهادت و ایثار به عنوان ارزش های اسلام، انقلاب و انسانیت است.
وی ادامه داد: دفاع مقدس نه یک الگوی ذهنی در کتاب و گفتگو ها بلکه یک تجربه عملی و یک الگوی دینی است و تکریم ایثارگران، تقدیر از شخص نیست و تکریم یک فرهنگ است و در این حوزه آسیب هایی وجود دارد که باید رسیدگی شود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران تصریح کرد: در وصیت نامه شهدا علت حضور در جبهه های نبرد، اسلام، علاشورا، امام حسین(ع) و قران ذکر شده که گفتمان و فرهنگ اسلام و انقلاب را نشان می دهد.
وی افزود: تکریم ایثارگران تجلیل از خانواده آنان نیست و جایگاه ملی و مردمی دارد زیرا ایثارگران و شهدا متعلق به گروه، جناح و طیف خاصی نیستند.
سوقندی عنوان کرد: از خودگذشتگی اوج ایثار و بزرگترین ضعف انسان ترس است و ایثارگران در دفاع مقدس ترس را به وحشت انداختند.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی فعالیت ها و خدمات خود را برای ایثارگران تجمیع می کند و در قالب کارت فرهنگ و ایثار به ایثارگران داده می شود.
سوقندی تصریح کرد: یادواره شهدای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به زودی برگزار می شود و خاطرات ایثارگران و رزمندگان خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی جمع آوری و در قالب کتابی منتشر می شود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سه هزار ایثارگر وابسته در این وزارت وجود دارد و سالانه یک جشنواره اخلاق و آداب ایثارگری برای این افراد برگزار می شود گفت: 23 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها ایثارگر هستند زیرا ایثارگری بالاترین مقام است.
وی یادآور شد: کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تمامی فعالیت های این حوزه ازجمله برنامه ها، اسناد، قانون ها و مقررات در بخش تکریم ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به زودی منتشر می شود.
سوقندی افزود: کارگروه فرصت های اشتغال در سایر بخش ها و مشاغل جدید در راستای اشتغالزایی برای فرزندان شهدا و ایثارگران دنبال می شود و استان ها با همفکری در راستای شناسایی استعدادها و توانمندی ها و هدایت تحصیلی همکاری کنند.
همچنین در این آیین ایثارگران هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان کرمان تقدیر و تکریم شدند.
7420/ 5054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.