مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه از اهدای بیش از 13 هزار واحد خون در سه ماهه ابتدای امسال خبر داد.

پژمان صالحی فر در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به رشد هفت درصدی اهدای خون در استان در بهار امسال گفت: طی سه ماهه ابتدایی امسال 13 هزار و 744 واحد خون در استان اهدا شده که این میزان نسبت به سال گذشته با اهدای 12 هزار و 852 واحد حدود هفت درصد رشد داشته است.

وی افزود: این میزان خون توسط 13 هزار و سه مراجعه کننده مرد و 741 مراجعه کننده زن اهدا شده که رده سنی بیشتر آنها بین 20 تا 50 سال است.

به گفته مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه به مانند گذشته بیشترین گروه های اهدای خون مربوط به گروه های O مثبت و A مثبت است.

این مسئول با بیان اینکه همواره نیاز به همه گروه های خونی وجود دارد، گفت: کمبود گروه خونی AB به دلیل کمبود این نوع گروه خونی در جامعه وجود دارد و برای همین از افرادی که دارای این گروه خونی هستند می خواهیم برای اهدای خون مراجعه کنند.

صالحی فر با اشاره به وجود یک مرکز ثابت خونگیری در استان گفت: این مرکز در شهر کرمانشاه مستقر است و برای سایر شهرستان ها خونگیری توسط مراکز سیار صورت می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر در شهرستان های اسلام آبادغرب بصورت هفتگی و در شهرستان کنگاور بصورت هر دو هفته یکبار خونگیری توسط مراکز سیار انجام می شود و در شهرستان سنقر نیز بصورت ماهانه تیم سیار فعال است.

این مسئول تصریح کرد: برای خونگیری در سایر شهرستان نیازمند مساعدت و همکاری هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه های اجرایی هستیم تا با در اختیار دادن مکان مناسبت بتوانیم به مردم شهرستان خدمات بدهیم.

صالحی فر با بیان اینکه اهدای پلاکت و پلاسما نیز در مرکز انتقال خون استان انجام می شود گفت: در سه ماهه امسال 312 واحد پلاکت و 272 واحد پلاسما اهدا شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین حجم مراجعات به مراکز انتقال خون در فصل بهار است، گفت: متاسفانه با شروع فصل تابستان مراجعات کم می شود و به همین علت از مردم نوع‌دوست استان می خواهیم حتما  اهدای خون را در تمام فصول سال مدنظر قرار دهند.

 


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.