اخبار مرتبط

مرادعلی تاتار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق آمار گمرک روزانه یک هزار کامیون انواع کالاهای صادراتی در مرز رسمی پرویزخان برای صادرات به عراق وارد می شود که حجم خروج کالاها 300 تا 400 کامیون است و همین باعث می شود تا برخی بارهای صادراتی که مشکل فساد ندارند یکی 2 روز در توقفگاه این مرز رسمی متوقف شوند.
وی با اشاره به پخش کلیپی در خصوص بلاتکلیفی بارهای هندوانه در مرز پرویزخان و جلوگیری از خروج آن ها در فضای مجازی آن را نادرست خواند و گفت: با توجه به این که هندوانه جزء بارهای فاسد شدنی نیست و 2 روز در مرز نیز بماند مشکلی ندارد و برای اینکه تاجران متضرر نشوند و همچنین دست دلالان کوتاه شود و هندوانه ها با قیمت متعادل صادر شود بخشی از کامیون ها را به توقفگاه هدایت کرده ایم تا در یکی 2 روز آینده به مرور صادر شوند.
نماینده عالی دولت گفت: اولویت صادرات به کالاهای فاسد شدنی است و مابقی بارها نیز با ترتیب صادر می شود و هم اکنون نیز مشکلی به لحاظ صادرات نداریم و تنها شاهد حجم بالای کامیون های حامل کالاهای صادراتی بیش از ظرفیت مرز در این مرز رسمی هستیم.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد، در سال 86 به مرز رسمی تبدیل شد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
نزدیکی فرهنگ 2 منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که 54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.
مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول 900 کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.
شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می شود.
همچنین 500 دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
روزانه به طور میانگین 600 دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی نیز از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.
3012/8066
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.