بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کردستان اظهار داشت: نظام و دولت برای توسعه همه جانبه کردستان تلاش می کنند ولی ما نیازمند جهش در همه بخش‌ها هستیم.

وی افزود: منابع بانکی استان محدود و سرمایه گذاری ارزی کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار است که به تبع آن صنعت استان نیز ضعیف است، اما دولت با همه توان درصدد جبران این کاستی‌ها است و در این راه قدم‌های خوبی برداشته است.

مرادنیا با بیان اینکه در سال گذشته کل رشد اعتبارات استان ها ۱۱ درصد ولی در کردستان ۳۷ درصد بوده است، اضافه کرد: اعتبار یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی راه‌آهن هم به سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های کردستان توسعه کشاورزی است، گفت: با تلاش و پیگیری مدیران استان و توجه ویژه معاون اول رئیس جمهور موفق به دریافت تخصیص آب برای ۹۶ هزار هکتار زمین دیم شدیم ولی برای اجرای آن نیاز داریم تسهیلات لازم از محل صندوق توسعه ملی داده شود.

مرادنیا یکی از طرح های موفق دولت را طرح ایجاد اشتغال پایدار روستایی دانست و افزود: امیدواریم منابع و سهم بیشتری در قالب این طرح به کردستان داده شود، چرا که بوسیله آن می توانیم عمران و آبادانی بیشتری را در روستاها داشته باشیم و بواسطه آن مردم در روستاها ماندگار خواهند شد.

وی تاکید کرد: برای اشتغال پایدار روستایی نیازمند تخصیص سهم یک هزار میلیارد ریالی هستیم و این امر برای روستاهای ما در مناطق مرزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کردستان هم گفت: یک هزار میلیارد تومان طرح برای دریافت تسهیلات در حوزه کشاورزی آماده است که در افزایش تولید و اشتغال استان موثر است.  

حسین فیروزی اظهار داشت: استان کردستان ظرفیت‌های زیادی در حوزه کشاورزی دارد و تامین اعتبار و تسهیلات در این بخش ضروری است.  

وی اضافه کرد: طرح‌هایی که از محل توسعه اشتغال روستایی اعتبار دریافت کردند رصد می‌شود تا اشتغال لازم ایجاد شود.  

فیروزی یادآور شد: سردخانه و صنایع تبدیلی از نیازهای است که راه‌اندازی آن می‌تواند به زنجیره تولیدات کشاورزی کمک کند.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: در مجموع پنج هزار و ۷۴۲ طرح به میزان پنج هزار و ۱۱۳ میلیارد ریال به بانک‌ها ارسال شده و سه هزار و ۸۷۵ طرح به میزان سه هزار و ۹۰ میلیارد ریال که برای ۶ هزار و ۷۵۷ نفر اشتغالزایی می‌کند آماده پرداخت است.

برهان صلواتی اظهار داشت: یک هزار و ۸۱۲ طرح هم به ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات نیاز دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم گفت: ۲۷ درصد تولید ناخالص داخلی استان مربوط به بخش کشاورزی است که این رقم در کشور ۱۲ درصد است.  

خالد جعفری با بیان اینکه ۳۰ درصد اشتغال استان به صورت مستقیم در بخش کشاورزی است، افزود: ۳۰ درصد جمعیت استان روستایی است.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال بخش کشاورزی استان در قالب سه هزار و ۸۷۵ طرح تسهیلات جذب کرده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.