مهدی جمالی نژاد روز شنبه در گردهمایی شهرداران شهرهای استان کردستان اظهار داشت: شهر وقتی رونق می‌گیرد که مردم را درگیر کرده و منافع شهر و منافع ذینفع هم راستا شوند و در این صورت امنیت سرمایه‌گذاری، رونق، شادابی و سرمایه اجتماعی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه وقتی شهرداری با مردم و مردم هم با شهرداری شریک شوند، اقدامات و فعالیت های حوزه شهری بهتر و بیشتر خود را نشان می‌دهد، افزود: از شهرداران انتظار می رود اعتماد سازی در میان مردم را اولویت خود قرار داده و با تمام توان برای تقویت آن تلاش کنند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر اینکه شهرداران و مدیران شهری جلوی سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنند، اضافه کرد: اگر از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهری و روستایی منطقه به خوبی بهره‌برداری شده و خلاقانه معرفی شوند، جذب سرمایه گذار نیز آسانتر انجام می‌شود.

وی از شهرداران خواست در اداره شهر نگاه نو و خلاقانه داشته و از آداب، رسوم و ظرفیت‌های موجود منطقه برای توسعه شهری استفاده کنند و به جای کپی برداری از ایده سایر شهرها و مناطق کشور برای ساختن شهری زیبا از ظرفیت های خود بهره بگیرند.

جمالی نژاد تاکید کرد: روی آوری به روش ‌های خلاقانه در حوزه های مختلف بویژه مبلمان شهری، فضای سبز، گردشگری و اداره شهر با کمترین ابزار و امکانات میتواند بهترین بهره‌برداری را برای توسعه شهرها انجام داد.

وی با بیان اینکه کار شهرداری فقط انجام پروژه‌های عمرانی نیست، یادآور شد: شهردار باید با اقشار مختلف مردم از نویسندگان و هنرمندان گرفته تا پیشه‌وران آشنا باشد و حس تعلق خاطرشان به شهر را سنجیده و سرمایه اجتماعی ایجاد کند ضمن اینکه پشت میز نشستن و دستور دادن سرمایه اجتماعی،  رفاقت و صمیمیت ایجاد نمی‌کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: با انجام همین کارها می‌توان علاوه بر ایجاد سرمایه اجتماعی، حس تعلق خاطر شهروندان و روستاییان را برای مشارکت در فعالیت های توسعه شهرها افزایش داد و امنیت سرمایه‌ای ایجاد و سرمایه گذاران بیشتری جذب کرد.

وی یادآور شد: سرمایه گذاری نباید حتما بزرگ باشد بلکه در بسیاری از مواقع با سرمایه‌گذاری‌های کوچک شهروندان می‌توان تحول و توسعه‌ای بزرگ ایجاد کرد بنابراین از مدیران شهری انتظار می‌رود خود را خیلی محدود به جذب سرمایه‌گذاران بزرگ نکنند.

جمالی نژاد افزود: در بسیاری از مواقع باید موضوع محور پیش رفت و حتی می‌توان گاهی تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد ضمن اینکه با برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور نمایندگانی از شهرها و استان‌های موفق، کارشناسان ذیربط را با مسائل مختلف آشنا کرد.

در ادامه این همایش تعدادی از شهرداران شهرهای استان کردستان به بیان مسائل و مشکلات شهر و منطقه خود که عموما حول محور عدم درآمد پایدار، دیون و بدهی شهرداری ها، نیروی انسانی مازاد و نبود سرمایه گذار برای اجرای طرح های عمرانی و خدماتی بود، پرداختند.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور روز شنبه همراه برخی از معاونان خود از جمله دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی، جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهری و روستایی و رستم وندی رئیس سازمان امور اجتماعی این وزارتخانه در سفری ۲ روزە بە کردستان آمد، ادای احترام به مقام شامخ شهدا، بازدید از نواحی منفصل و برخی پروژەهای عمران شهری از جمله مراحل اتصال بلوار کردستان به بلوار ساحلی و تقاطع غیر همسطح توحید،  شرکت در جلسە شورای توسعە استان، نشست با فعالان اقتصادی، دیدار با مردم، نشست با روحانیون و ماموستایان دینی و شرکت در جشن بزرگ میلاد پیامبر (ص) بە مناسبت آغاز هفتە وحدت از برنامەهای وزیر کشور در سفر به کردستان است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.