مدیر شبکه دامپزشکی مریوان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این واحد مرغداری صنعتی که در جنب شهر کانی دیناراین شهرستان واقع شده است، اقدام‌ به جوجه ریزی به صورت غیرمجاز کرده بود.

دکتر مسعود خاتمی افزود: با مراجعه بازرسان شبکه دامپزشکی و گزارش این تخلف به مراجع قضایی حکم پلمپ آن صادر و بلافاصله حکم پلمپ این واحد مرغداری صنعتی اجرایی شد.

مدیر شبکه دامپزشکی مریوان یادآور شد: جوجه ریزی به صورت غیر مجاز در مرغداری ها احتمال شیوع بیماری های طیور به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ( بیماری مشترک بین انسان و دام ) را به دنبال دارد، لذا در این راستا شبکه دامپزشکی شهرستان تمام واحدهای مرغداری و مراکز پرورش مرغ سطح شهرستان را زیر نظر داشته و از هرگونه اقدام غیرمجاز در این واحدهای تولیدی جلوگیری می کند.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کل کشور با رعایت کلیه ضوابط و مقررات در برنامه ریزی و زمانبندی در زمان تعیین شده در جوجه ریزی مرغداری ها باعث کنترل و پیشگیری از اشاعه ی انواع بیماری‌های طیور شده و در نهایت باعث حمایت بهداشتی از صنعت طیور می شود.

خاتمی تاکید کرد: از تمامی تعاونی های سطح شهرستان که در امر ارائه خدمات و مهیا کردن مواد اولیه (جوجه و خوراک طیور)  به مرغداری های سطح شهرستان فعالیت دارند درخواست میشود که از ارائه هرگونه خدمات به مرغداری های فاقد مجوز جوجه ریزی دامپزشکی خودداری کنند.

مدیر شبکه دامپزشکی مریوان افزود: مرغداری های سطح شهرستان نیز از هرگونه جوجه ریزی بدون تاییدیه بهداشتی از طرف شبکه دامپزشکی به طور جد خودداری کنند تا مشمول پلمپ و ازدست دادن حداقل یک دوره پرورش نشوند.

وی گفت: شبکه دامپزشکی مریوان نیز در حمایت و انجام کلیه امورات مربوط به مرغداران از صدور مجوز جوجه ریزی و نظارت بر پرورش طیور در طول دوره (انجام واکسیناسیون برعلیه انواع بیماریهای طیور توسط بخش خصوصی تحت نظارت بخش دولتی) تا زمان فروش و صدور گواهی حمل بهداشتی به مقصد کشتارگاه طیور مجاز برابر قانون و مقررات مربوطه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

 در حال حاضر در شهرستان مریوان ۶۷ واحد پرورش نیمچه گوشتی و یک واحد تخم گذار فعالیت دارند.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

هم اکنون در این استان ۷۶۸ واحد پروش طیور شامل مرغداری گوشتی، تخم گذار و جوجه ریزی، پرورش بوقلمون، شترمرغ و سایر با ظرفیت سالانه ۱۷ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۵۴۹ قطعه فعال است.
شهرستان مریوان با جمعیت بیش از ۱۵۳ هزار نفری در فاصله ۱۲۰ کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.