مدیرکل گمرکات کردستان از افزایش 9 درصدی صادرات گمرکات استان کردستان طی 3 ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، بختیار رحمانی‌پور امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش 9 درصدی صادرات گمرکات استان کردستان طی 3 ماهه نخست سال جاری، اظهار کرد: بالاترین میزان صادرات مربوط به محصولات کشاورزی بوده که با اختصاص202 هزار تُن به ارزش 87 میلیون دلار نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی با اشاره به روند افزایش صادرات از گمرکات استان، افزود: کل صادرات خروجی از گمرکات استان با احتساب صادرات سایر گمرکات 551 هزار تُن به ارزش 321 میلیون دلار بوده که رشد 12 درصدی وزنی و 9 درصدی دلاری را به نسبت مشابه سال گذشته داشته است.

مدیرکل گمرکات کردستان عنوان کرد: مهمترین اقلام صادراتی از گمرکات استان سبزی و میوه های خوراکی به ارزش 44 میلیون دلار و سایر اقلام شامل میوه های خوراکی، سوخت های معدنی، مصنوعات پلاستکی، مصنوعات چدن و فولاد بوده است.

وی گفت: مهمترین کشور هدف این کالاها کشور عراق با صادرات 350 هزار تُن به ارزش 189 میلیون دلار بوده و سایر کالاها به کشورهای کانادا، قطر، مالزی و روسیه صادر شده است.

رحمانی پور با بیان این که روند صادرات استان کردستان طی چند سال اخیر صعودی بوده است، اعلام کرد: طی سه ماهه نخست امسال گمرک باشماق بین 106 گمرک رتبه 17 ارزشی و رتبه 22 وزنی را کسب کرده است.  

وی در خصوص آمار واردات به گمرکات استان کردستان نیز گفت: میزان واردات به گمرکات استان کردستان  طی سه ماهه نخست سال جاری بیش از 9 میلیون دلار برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 103 درصد افزایش و از نظر ارزش دلاری 32 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرکات کردستان افزود: مهم‌ترین کالاهای وارداتی به گمرکات استان، مصنوعات آلومینیوم به ارزش چهار میلیون دلار و سایر کالاها، ماشین آلات مکانیکی و برقی، مصنوعات پلاستیکی، ماشین آلات برقی و محصولات شیمیایی و مهمترین کشور هدف کالاهای وارداتی به استان کشور عراق با واردات 6 میلیون دلار بوده است .

وی در ادامه ذکر کرد: در مدت یاد شده 429 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 152 میلیون دلار از طریق گمرک باشماق ترانزیت کالا انجام شده که از نظر ارزش دلاری یک درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

رحمانی پور خاطرنشان کرد: گمرک باشماق با ترانزیت 259 هزار تُن کالا به ارزش بیش از یک میلیون دلار در بین 65 گمرک رتبه 2 ترانزیت خارجی مقصد را کسب کرده است.  

وی همچنین به آمار تردد مسافران از طریق گمرکات استان اشاره و عنوان کرد: مرز باشماق تنها مرز رسمی استان است که از طریق آن تردد مسافر انجام می‌گیرد و طی  این مدت 131 هزار و 816 مسافر به کشور وارد و 133 هزار و 770 مسافرخروجی از طریق این مرزبه کشور عراق تردد داشته اند.

مدیرکل گمرکات کردستان یادآور شد: تردد مسافران از این پایانه مرزی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور میانگین 94 درصد رشد داشته است.انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.