اخبار مرتبط

بختیار رحمانی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: میزان صادرات کالا از بازارچه سیرانبند بانه در فروردین امسال 24 هزار و 945 تن، گمرک سنندج یک هزار و 891 تن و در گمرک باشماق هم 84 هزار و 104 تن بوده است.
وی اضافه کرد: صادرات از بازارچه سیرانبند بانه ، گمرک سنندج و باشماق در یک ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی به ترتیب هشت درصد افزایش، 28 درصد و 23 درصد کاهش داشته است.
مدیرکل گمرکات کردستان افزود: میزان صادرات سایرگمرکات هم از گمرک باشماق و بازارچه سیرانبند بانه از لحاظ وزنی 40 هزار و 284 تن بوده که این میزان در مقایسه با یک ماهه نخست سال گذشته 10 درصد افزایش پیدا کرده است.
رحمانی پور اعلام کرد: در مجموع کل صادرات گمرکات این استان 151 هزار و 224 تُن به ارزش حدود 81 میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی 12 درصد و از نظر ارزش ارزی هم یک درصد کاهش و از لحاظ ارزش ریالی نیز 142 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
وی یادآور شد: گمرک باشماق مریوان در فروردین امسال در صادرات کالا رتبه 14 وزنی و رتبه 13 ارزشی و گمرک سنندج و سیرانبند بانه هم رتبه 33 وزنی و 28 ارزشی را در بین 103 گمرک کشور به خود اختصاص دادند.

**افزایش 534 درصدی واردات کالا
مدیر کل گمرکات کردستان گفت: میزان واردات کالا از گمرکات استان در این مدت 2 هزار و 110 تن بوده که از این میزان 2 هزار و 101 تن آن مربوط به گمرک باشماق و مابقی هم از طریق گمرک سنندج وارد کشور شده است.
رحمانی پور ارزش کالاهای وارد شده از گمرکات استان را چهار میلیون و 851 هزار و 60 دلار اعلام کرد و افزود: از لحاظ وزنی میزان واردات کالا از گمرکات استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 179 درصد و از نظر ارزش دلاری هم 534 درصد افزایش یافت.
وی به مهمترین اقلام وارداتی از گمرکات استان اشاره کرد و اظهار داشت: ماشین آلات و وسایل مکانیکی از کشور سوئیس، آلومینیوم و پلاستیک از کشور عراق و امارات بیشترین کالای وارد شده به کشور از طریق گمرکات این استان در فروردین امسال است.
مدیر کل گمرکات کردستان یادآور شد: گمرک باشماق در واردات کالا رتبه 28 وزنی و رتبه 50 ارزشی و گمرک سنندج هم رتبه 70 وزنی و 48 ارزشی را در بین 74 گمرک کشور طی یک ماهه نخست امسال کسب کرده است.
مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.
گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
9936 / 3034
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.