اخبار مرتبط

در این مطلب آمده است: سه روحانی متخصص در فقه شافعی در شورای افتا شهرستان سنندج فتوای تاریخی آزادی بازی تخته نرد در سنندج را صادر کردند و در فتوای خود آورده‌اند: به اصل تخت نرد نمی‌توان تحریم داد مگراینکه با آن قمار صورت گیرد.
ماموستایان قربانی آذر، مصطفوی و حسینی در رای فقهی خود گفته‌اند که بازی تخته نرد به قصد ورزش فکری شرعا جایز و بلامانع است.
یک عضو شورای شهر سنندج که بیش از یکسال است پیگیر اخذ این فتوای تاریخی است بعد از مطالبات و جمع آوری ادله فقهی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی، اول تیر ماه سال گذشته از شورای افتای سنندج تقاضای استفتاء فقهی کرد.
مجید شاه ویسی به سیروان گفته است که او شبیه دفاع از رساله دکترا در مقابل اعضای شورا به تشریح و توضیح استدلالات براساس منابع متعدد پرداخته و شورا 10 روز بعد از آن تاریخ فتوای تاریخی خود را صادر کرد و هفته گذشته به مناسبت روز سنه (روز سنندج) به صورت رسمی از این فتوا رونمایی کرد.
به گفته شاه ویسی، حضور ماموستا آدابی امام جمعه بهاران و از روحانیون شناخته شده اهل سنت سنندج در آیین رونمایی از این فتوای تاریخی نشان از اراده جدی برای بروز کردن فقه با نیازهای مردم و نیز گشایش باب جدید فتوا با توجه به اقتضای روز در کردستان است.
وی افزود: بعد از انقلاب صادرات تخته نرد ممنوع و واردات آن آزاد بود و این رای جدید فقهی تاثیر بسزایی از نظر اقتصادی بر بازار این هنر دارد.
او با اشاره به دیدگاه امام خمینی(ره) درخصوص آزادی شطرنج مشروط بر عدم انجام شرط بندی و قمار گفت: برای آزادی تخته نرد خدمت استاندار و نماینده ولی فقیه در استان نیز رسیدیم و استاندار شخصا مکاتباتی در این زمینه انجام داد و نماینده ولی فقیه نیز دیدگاه شورای افتا استان را برای پیگیری امور مهم دانستند.
چنین است که به گفته شاه‌ویسی بعد از مطالعه عمیق و جمع آوری استدلالات فقهی موضوع را با شورای افتا در میان نهادیم و در نهایت آنان رای به آزادی بازی تخته نرد دادند.
این عضو شورای شهر سنندج با اشاره به اهمیت این فتوا در تاریخ سنندج گفت: جمع کثیری از هنرمندان به این رشته گرایش دارند و از سویی صادرات تخته نرد می‌تواند به شکوفایی اقتصاد این شهر کمک کند.

** نازک ‌کاری سنندج ثبت جهانی شد
نشان جغرافیایی بین‌المللی برای نازک کاری سنندج به مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اعطا شد.
در آیین ویژه‌ای با حضور خانم محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور، آقای زانتی مشاور دفتر وایپو (سازمان جهانی مالکیت فکری و معنوی) هشتم اردیبهشت ماه نشان جغرافیایی بین‌المللی برای نازک کاری سنندج به سید محسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اعطا شد.
ین نشان یک برند جهانی برای نازک کاری سنندج محسوب شده و این هنر از قوانین حمایتی مالکیت معنوی جهانی برخوردار می‌شود.
لازم به ذکر است پرونده ثبت جهانی نشان جغرافیایی بین المللی نازک کاری سنندج از سال 97 توسط اداره کل میراث فرهنگی کردستان تکمیل و در دستور کار قرار گرفت. در این مراسم علاوه بر کردستان شش استان دیگر نیز امروز نشان بین‌المللی دریافت کردند.
محسن علوی به سیروان گفته بود: دریافت چنین نشانی افتخاری بزرگ برای کردستان است و حق مالکیت معنوی و فکری برای کردستان را به رسمیت می‌شناسد.
منبع هفته نامه سیروان
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.