اخبار مرتبط

مهدی نامدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایران مهارت طرح مشترک سازمان آموزش فنی و حرفه ای و وزارت آموزش و پرورش است که سال تحصیلی گذشته به صورت آزمایشی در چند استان کشور اجرا شد.
وی با بیان اینکه این طرح امسال به سایر استان های کشور از جمله کردستان نیز تعمیم داده شده است، افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در سال تحصیلی جاری 10 درصد مدارس متوسطه اول دولتی و 100 درصد مدارس غیر دولتی و هیات امنایی استان زیر پوشش این طرح قرار می گیرند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان تاکید کرد: در مجموع طرح ایران مهارت در 75 مدرسه استان اجرا می شود و حدود 6 هزار نفر از دانش آموزان متوسطه اول مدارس دولتی و حدود یک هزار نفر دانش آموز مدارس غیردولتی را زیر پوشش قرار می دهد.
وی یادآور شد: این طرح آموزش حرفه های مهارتی کوتاه مدت (60 ساعته) به دانش آموزان مقطع متوسطه اول در راستای استعدادیابی و آشنایی آنان با مشاغل مختلف را ارائه می دهد.
نامدار گفت: تاکنون 105 رشته در گرایش های خدماتی، صنعتی و هنری برای آموزش در قالب این طرح از سوی سازمان آموزس فنی و حرفه و وزارت آموزش و پرورش تایید و برای آموزش معرفی شده و قرار است حدود 100 رشته دیگر نیز معرفی شود.
وی با بیان اینکه بهره مندی مدارس متوسطه اول از این طرح به نسبت جمعیت دانش آموزی در هر شهرستان تقسیم بندی شده است، اضافه کرد: رشته های معرفی شده نیز براساس جنسیت دانش آموزان و علاقمندی آنها به مدارس برای آموزش ارائه می شود.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان یادآور شد: این طرح توسط آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای و خود مدار ارائه می شود و بخشی از هزینه آموزش ها به نسبت مناطق برخوردار، نیمه برخوردار و کم برخوردار توسط دانش آموز پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه زمان اجرای طرح در طول سال تحصیلی بنا به تشخیص مدیران مدارس متوسطه اول متغییر است، افزود: ایران مهارت فرصتی مناسب برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با آموزش های مهارتی و تربیت نیروی متخصص و نقش این آموزش ها در ایجاد اشتغال مولد و پایدار است.
طرح ایران مهارت یکی از برنامه های وزارت آموزش و پرورش است که سال گذشته در هشت استان کشور اجرایی شد و 10 درصد مدارس این استان ها زیر پوشش طرح قرار گرفت.
7348/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.