اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، هدف از اجرای این پروژه رفع افت ولتاژ شبکه برق شهرستان مریوان بوده و برای ساخت آن یک هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وزیر نیرو در آیین افتتاح این پروژه اظهار داشت: این پست موجب پایداری شبکه، افزایش ولتاژ و فراهم شدن شرایط جذب سرمایه گذار شده و امکان صادرات برق به عراق را نیز فراهم می کند.
رضا اردکانیان با بیان اینکه امکان انتقال تا ۲۰۰ مگاوات برق فراهم است، افزود: علاقه مندان به سرمایه گذاری در نیروهای تجدیدپذیر و خورشیدی را به سرمایه گذاری در این عرصه دعوت می کنیم.
وی اضافه کرد: در شرایطی که دومین سال پیاپی خشکسالی و کم بارشی در پنج دهه را داشتیم تجربه موفق همکاری با مصرف کنندگان را پشت سر گذاشتیم.
اردکانیان یادآور شد: اگر همکاری وسیع مصرف کنندگان نبود در سالی که دشمنان هم چشم طمع به این آب و خاک داشتند نمی توانستیم این دوران حساس را با کمترین مشکل پشت سر بگذاریم.
وی گفت: برنامه تفصیلی در حوزه برق برای سال ۹۸ آماده شده و در بخش آب هم به زودی این برنامه تدوین می شود.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای غرب کشور هم در آیین افتتاح این پروژه در رابطه با اهداف این طرح گفت: این پست با هدف صادرات برق به عراق ایجاد شده اما موجب افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه در منطقه می شود.
علی اسدی با بیان اینکه این پست در کاهش خاموشی و تلفات انرژی موثر است، اضافه کرد: کاهش خاموشی و کاهش تلفات انرژی برق در منطق غرب کشور، بهبود ولتاژ در پست های فوق توزیع مریوان، زریوار و نگل می شود.
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی هم در این آیین گفت: مریوان می تواند به مرکز صادرات برق به کشور عراق تبدیل شود.
منصور مرادی اظهار داشت: عدم تخصیص آب سدها به روستاها و زمین های حاصلخیز آن موجب مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها شده است.
وی با بیان اینکه مهاجرت روستاییان به شهرها حاشیه نشینی را افزایش می دهد و خود موجب کمبود برق می شود، یادآور شد: عدم وجود گاردریل در جاده های کنار سدها در استان موجب سقوط خودروها به داخل سدها شده است.
مرادی با اشاره به محرومیت روستاهای سرشیو و کوماسی مریوان، اظهار داشت: نبود لوله کشی و سرباز بودن فاضلاب از جمله مشکلات مردم این منطقه است.
نماینده مردم سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در برخی روستاهای مریوان چاه تامین آب شرب روستا و چاه فاضلاب در نزدیکی هم قرار دارد که می تواند موجب بیماری شود.
امروز در مجموع هشت پروژه در حوزه توزیع و انتقال برق کردستان با اعتبار یک هزار و 731 میلیارد و 120 میلیون ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو روز پنجشنبه 15 شهریور همراه با مشاور رئیس جمهوری و برخی از معاونین وزارت نیرو به منظور کلنگ زنی و افتتاح چند پروژه در حوزه آب و برق به استان کردستان سفر کرده است.
در سفر امروز اردکانیان، عملیات اجرای ساخت پست 230 کیلوولت کامیاران آغاز و از سد عباس آباد بانه نیز با 550 میلیارد ریال اعتبار بهره برداری شد.
امروز پروژه یادمان شهدای عملیات والفجر 4 مریوان هم که توسط شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان و شرکت توانیر از سال گذشته کار ساخت آن آغاز شده بود، با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
بازدید از سد ژاوه و بازدید هوایی از سامانه انتقال آب از سد آزاد، نشست با استاندار کردستان و مجمع نمایندگان استان و دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان از دیگر برنامه های وزیر نیرو در سفر به این استان است.
628 هزار مشترک از خدمات شرکت برق کردستان بهره مند هستند که 95 درصد آن ها را مشترکان خانگی و تجاری تشکیل می دهند؛ ضمن اینکه بخش صنعت و کشاورزی استان نیز به ترتیب حدود 4 و 1 درصد مشترکان را شامل می شوند.
ظرفیت تولید روزانه برق در کردستان 460 مگاوات بوده و ضریب نفوذ برق در بخش شهری و روستایی این استان 100 درصد است و تمام روستاهای زیر 10 خانوار هم از نعمت برق برخوردار هستند.
6108/9102
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.