باقر باقری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت : عده ای از کشاورزان روستای آزادگان شهرستان بن در سال زراعی جاری در بیش از ۴۰ هکتار از اراضی حوزه آبگیر سد زاینده رود که در تملک اداره آب منطقه ای استان اصفهان است ،‌ مبادرت به کشت محصول هویج کرده بودند که در زمان برداشت با محدودیت قانونی مواجه شده اند.  

وی دخالت سازمان جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری را در کشت غیر مجاز  محصول هویج را در محدوده دریاچه پشت سد زاینده رود قانونی ندانست و گفت:  با برنامه ریزی انجام شده، کشاورزان منطقه می توانند با ارائه تعهد رعایت قوانین ملکی در سال زراعی آینده محصول هویج امسال خود را برداشت کنند.
 رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان بن ، همچنین با اشاره به اجرای  سیستم ‌های نوین آبیاری نوین در ۲۳۲ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: با اجرای این طرح تحولی در افزایش راندمان تولید محصول کمی و کیفی منطقه ایجاد می شود.

 باقری افزود: با اجرای این طرح‌، میزان تولید محصولات کشاورزی به صورت چشمگیری افزایش می یابد چرا که سیستم آبیاری هوشمند باعث افزایش محصولات در واحد سطح می شود.
وی ، کم آبی در بخش کشاورزی را ناشی از برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی و روش های نامناسب آبیاری غرقابی در سال های اخیر دانست و گفت: استفاده از روش های آبیاری نوین می تواند آثار مثبتی در اصلاح سامانه مصرف آب در بخش کشاورزی داشته باشد .
به گزارش ایرنا، سطح زیر کشت باغات شهرستان بن ۶ هزار و ۸۳۴ هکتار است که سالانه حدود ۲۴هزار و ۳۹۰ تن محصولات باغی از جمله گردو، بادام، هلو و گیلاس از آن برداشت می شود.
شهرستان بن در ۳۵ کیلومتری مرکز چهارمحال بختیاری قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.