کتاب «بر شانه‌های نی» به همت وحید برزگر قهفرخی در سال ۱۳۹۶ از سوی انتشارات سوره مهر حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در ۱۶۸ صفحه به چاپ رسیده است.

این کتاب شامل ۹۶ شعر در قالب‌های غزل، رباعی و چهارپاره از ۴۵ شاعر استان چهارمحال و بختیاری است.

در مقدمه این کتاب به قلم وحبد برزگر قهفرخی آمده است: «پرداختن به ادبیات آئینی به ویژه ادبیات عاشورایی و نگاه شاعرانه به این واقعه عظیم از دیرباز در میان شاعران جایگاه خاصی داشته است. شاعران شیعه از زمان کسایی مروزی (پرچم‌دار شاعران فارسی‌سرایعاشورایی) چنان با اشتیاق به سرودن مراثی و سوگ‌سروده‌ها پرداخته‌اند که برخی از آنها را بیشتر به مرثیه‌سرایی‌شان می‌شناسیم.

استان چهارمحال و بختیاری نیز به واسطه داشتن شاعرانی چون عمان سامانی، دهقان سامانی، آصف قهفرخی، مطبوع قهفرخی، بیضایی جونقانی، روشن‌دل دهکردی و بسیاری از شاعران بنام در عرصه شعر آئینی، جایگاه والای خود را تثبیت کرده و در حال حاضر نیز شعر این استان مرتبه ویژه‌ای در ادبیات آئینی این مرز و بوم دارد و کمتر شاعری را در این استان می‌توان نام برد که در حوزه ادبیات عاشورایی اثری خلق نکرده باشد.»

این کتاب در دو فصل تدوین شده است که در فصل نخست آن اشعار برخی از برگزیدگان نخستین سوگواره استانی بر شانه‌های نی از جمله مریم آرام، سمانه اسکندری گندمانی، حسین فروزنده و فاطمه فرهادی بابادی آورده شده و در فصل دوم کتاب به معرفی ظرفیت‌های شعر عاشورایی استان پرداخته شده است.

۷۳۶۳/۲۰۹۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.