جماران

ستاره های فوتبال دنیا چند گل تا رکورد علی دایی فاصله دارند؟

بعد از رسیدن لیونل مسی به رکورد گل های ملی علی دایی، بعید است سایر ستاره های فعلی فوتبال بتوانند به رکورد او برسند.

لینک کوتاه کپی شد

ورزشی جماران؛ سه سال پیش و در جریان رقابت های مقدماتی جام جهانی، کریستیانو رونالدو موفق شد با ثبت دو گل مقابل ایرلند سرانجام از رکورد 109 گل ملی علی دایی عبور کند و با 111 گل به تنهایی آقای گل فوتبال ملی دنیا شود.

فوق ستاره پرتغالی در شرایطی از رکورد مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال ایران عبور کرد که این رکورد برای 17 سال در اختیار دایی بود و نهایتا به دست کریس شکسته شد. پس از آن نیز رونالدو در میادین مختلف 21 گل دیگر به ثمر رساند تا حالا با 130 گل به تنهایی در صدر جدول برترین گلزنان ملی باشد.

بعد از رونالدو، نزدیک ترین فرد به دایی، لیونل مسی بود که او نیز شب گذشته موفق شد با گلزنی در نیمه نهایی کوپا آمه ریکا 2024 هم حکم صعود تیم ملی کشورش به فینال را امضا کند و هم به رکورد دایی برسد. به این ترتیب یک ابر ستاره دیگر به رکورد مهاجم اسبق ایران رسید و حالا مسی در کنار علی دایی با 109 گل، دومین گلزنان برتر ملی جهان هستند که البته بعید است تعداد گل های ملی مسی روی همین عدد ثابت بماند و او به زودی از این رکورد عبور خواهد کرد.

با نگاهی به جدول برترین گلزنان ملی، می توان دید که بعد از رونالدو، دایی و مسی، ستاره های اندکی هستند که بتوانند به رکورد این بازیکنان نزدیک شوند. در این جدول سونیل چتری هندی با 94 گل چهارم است، مختار علی از مالزی با 89 گل پنجم، و علی مبخوت از امارات و روملو لوکاکو از بلژیک نیز با 86 گل ششم هستند.

بعد از آن ها نیز فرانس پوشکاش اسطوره فوتبال مجارستان با 84 گل در رده هشتم قرار گرفته، روبرت لواندوفسکی لهستانی با 83 گل نهم است و نهایتا گادفری چیتالو از زامبیا به همراه نیمار برزیلی با 79 گل دهم اند.

به این ترتیب می توان گفت در بین این ستاره ها تنها نفراتی مانند روملو لوکاکو، روبرت لواندوفسکی و نیمار جزو بازیکنانی هستند که در حال حاضر فعالیت جدی دارند و می توانند برای رکورد علی دایی تهدید ایجاد کنند که با توجه به سن و سال آن ها و شرایط بازی بازیکنانی مانند نیمار و افت کیفیت او، بعید است ستاره دیگری بتواند فعلا به رکورد علی دایی نزدیک شود.

در بین بازیکنان فعلی تیم ملی ایران نیز سردار آزمون اگر چه با 53 گل، بالاتر از کریم باقری و طارمی 50 گله توانسته دومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی فوتبال ایران لقب بگیرد اما همچنان 56 گل دیگر تا رسیدن به رکورد علی دایی فاصله دارد. مهدی طارمی نیز با 50 گل دیگر گلزن برتر تیم ملی ایران است که در حال حاضر در تیم ملی توپ می زند اما بعید است این دو بازیکن نیز بتوانند برای رکورد کاپیتان اسبق تیم ملی خط و نشان بکشند.

دیدگاه تان را بنویسید