گزارش جماران

نژادپرستی و نفرت پراکنی جایی در یورو ۲۰۲۴ ندارد

یوفا فدراسیون کشورهایی که هوادارانش در جایگاه ها نفرت پراکنی کردند و پیام هایشان تحریک آمیز بود را جریمه کرد.

لینک کوتاه کپی شد

گزارش جماران، فرشته مقدم: بزرگترین جشن فوتبالی اروپا در آلمان برقرار است. در دو هفته ای که از شروع یورو ۲۰۲۴ گذشته است شهرهای میزبان حال و هوای خاصی به خود گرفتند و هر روز شاهد تشویق، شادی و پایکوبی هواداران در مناطق مختلف این شهرها هستیم. در ورزشگاه ها هم شرایط به همین گونه است و طرفداران پرشور به حمایت تیم هایشان می پردازند. برای آن ها تنها فوتبال اهمیت دارند و می خواهند از این لحظات لذت ببرند. با این حال هواداران برخی از تیم ها موضوعات دیگری برایشان اولویت دارند، مسائلی که یوفا نمایش آن ها را در ورزشگاه ها ممنوع کرده است. 

یوفا اجازه نمی دهد این جشن فوتبالی با نژادپرستی و ابراز تنفر خدشه دار شود و به همین خاطر در صورت تخطی هواداران، فدراسیون کشورها را جریمه می کند، اتفاقی که چند بار در طول یورو ۲۰۲۴ رخ داده است. طرفداران صربستان و آلبانی از همان ابتدا می خواستند پیام خود را در رابطه با مسائل سیاسی و قومیتی از طریق جایگاه ها به دیگران برسانند. این قضیه در هفته دوم شدت پیدا کرد و هواداران کرواسی هم وارد ماجرا شدند تا جایی که فدراسیون فوتبال صربستان تهدید به ترک مسابقات کرد. در نهایت این جنجال با جریمه های سنگین یوفا خاموش شد و با توجه به حذف برخی از این تیم ها بعید است دیگر در ورزشگاه ها چنین صحنه هایی دیده شود. 

هواداران در یورو ۲۰۲۴

دوستی آلبانی و کرواسی و دشمنی این دو کشور با صربستان به جنگ های دهه ۹۰ بر می گردد. جنگ کوزوو دلیل اختلاف صربستان و آلبانی است. در سال ۱۹۹۸ درگیری مسلحانه ای در منطقه ای به نام کوزوو میان ارتش یوگسلاوی سابق (شامل صربستان و مونته نگرو می شد) و گروه های شورشی آلبانیایی تبار کوزوو شروع شد. با دخالت مستقیم ناتو یک سال بعد کوزوو توانست پیروز شود. این منطقه از یوگسلاوی جدا شد و کوزوو در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. مردم صربستان هنوز به  خاطر از دست دادن کوزوو از آلبانی کینه به دل دارند و خشم و نفرت خود را در تورنمنت های ورزشی نشان می دهند. 

هواداران آلبانی در نخستین بازی تیم ملی کشورشان در یورو ۲۰۲۴ برابر ایتالیا پلاکاردی با خود به همراه آورده بودند که نقشه کشورشان را نشان می داد که مرزهایش به سرزمین های همسایه نیز کشیده شده بود. در دیدار صربستان و انگلیس در دستان هواداران صرب پلاکاردی دیده می شد که نقشه صربستان شامل کوزوو بود. یوفا آلبانی و صربستان را محکوم و اعلام کرد که پیام های تحریک پذیر به هیچ وجه در تورنمنت های ورزشی پذیرفتنی نیست. این سازمان اعلام کرد هر دو فدراسیون باید ۱۰ هزار یورو جریمه بپردازند. این جریمه مانع از آن نشد که هواداران آلبانی دوباره رفتار خود را تکرار نکنند. آن ها در بازی بعد حرکت زشتی انجام دادند. 

هواداران در یورو ۲۰۲۴

آلبانی در هفته دوم به مصاف کرواسی رفت. هواداران دو تیم این بازی را بهترین فرصت دانستند تا به صربستان حمله کنند. آن ها در جریان این دیدار علیه صرب ها شعار دادند و فریاد زدند: "صرب ها را بکشید" همچنین پس از سوت پایان میرلیند داکو، مهاجم آلبانی به سمت جایگاه هواداران تیم ملی کشورش رفت و با در دست گرفتن بلندگو آن جمله را تکرار کرد. فدراسیون فوتبال صربستان سریع واکنش نشان داد و این رفتارها را محکوم کرد. این سازمان اعلام کرد که هنگام شنیده شدن چنین شعاری باید بازی متوقف می شود. فدراسیون این کشور همچنین اعلام کرد اگر آلبانی و کرواسی جریمه نشوند مسابقات را ترک خواهد کرد. 

یوفا پس از چند روز حکم خود را درباره آن ها اعلام کرد. فدراسیون فوتبال آلبانی ۴۷۵۰۰ یورو جریمه شد‌. همچنین داکو دو جلسه از همراهی تیمش محروم شد. او دیدار برابر اسپانیا را از دست داد و با توجه به حذف آلبانی از یورو محرومیت باقی مانده اش در مسابقات دیگر لحاظ خواهد شد. پیش از این باشگاه روبین کازان اعلام کرده بود بازیکنش را به خاطر این رفتار زشت جریمه خواهد کرد. یوفا کرواسی را ۲۷ هزار یورو جریمه کرد. پیش از این فدراسیون فوتبال این کشور به خاطر رفتارهای نامناسب هوادارانش در دیدار برابر اسپانیا جریمه شده بود. یوفا به دلیل پرتاب لیوان ها به زمین و مواد آتش زا جریمه ۸۷ هزار دلاری در نظر گرفت. 

دیدگاه تان را بنویسید