پایان نحسی پنالتی ها برای ایران در جام ملت ها

ایران بعد از چند دوره ناکامی سرانجام موفق شد در جام ملت ها طعم پیروزی در ضربات پنالتی را بچشد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس و به نقل از ورزش سه؛ با وجود اینکه تقریبا همیشه ضربات پنالی برای تیم ملی در جام ملتها نحس و بدیمن بوده اما این بار مقابل سوریه در یک هشتم نهایی جام ملتهای 2023 پیروز شدیم تا بدبیاری‌هایمان در این ضربات کشنده و پراسترس به پایان برسد. قبل از این، بازی‌های تیم ملی در جام ملتها 8 بار به ضربات پنالتی رفته بود که تنها دو بار برنده بودیم و شش بار در این ضربات بازی را واگذار کرده بودیم. عجیب اینکه هر دو بازی که در ضربات پنالتی طی این تورنمنت برنده شدیم مربوط به بازی‌های رده بندی بوده که مدتی است این مسابقه برگزار نمی شود و هر دو برد مان از حیث صعود اهمیت نداشته است.

در جام ملت های 1984 در نیمه نهایی با پنالتی های مرگبار به عربستان باختیم  و سپس باز هم در پنالتی‌های رده بندی با همین نتیجه مقابل کویت شکست خوردیم.

در جام ملتهای 1988 در رده بندی با درخشش عابدزاده چین را در ضربات پنالتی با نتیجه سه بر صفر شکست دادیم که این نخستین بردمان در ضربات پنالتی بود.

در جام ملتهای 1996 باز هم در نیمه نهایی در پنالتی ها به عربستان باختیم اما در همان تورنمنت کویت را در رده بندی با همین پنالتی‌ها شکست دادیم تا عکس جام 1984 اتفاق بیافتد.

در جام ملتهای 2004 در یک بازی عجیب و غریب در حالی که از داوری لطمیه خوردیم ده نفره به پنالتی‌های بازی با چین در نیمه نهایی رفتیم و آن ضربه چیپ عجیب یحیی  گل محمدی باعث شکست ما شد و در اوج شایستگی به فینال نرسیدیم و با برد بحرین به رده سومی قناعت کردیم.

در جام ملتهای 2007 مالزی در شرایطی که امیر قلعه نویی تیم ملی را هدایت می کرد در یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی در پنالتی ها 2-4 باختیم و حذف شدیم.

در جام ملتهای 2015 استرالیا نیز در یک بازی سلحشورانه باز هم با ده نفر در بازی یک چهارم نهایی مقابل عراق در پنالتی های مرگبار 6-7 باختیم و باز هم حذف شدیم.

در واقع برد امشب مقابل سوریه ددر جام ملتهای 2023 قطر اولین برد تیم ایران در مراحل حذفی جام ملتها بود و به صورت کلی بعد از 27 سال در این تورنمنت پنالتی ها را بردیم تا نحسی‌اش برایمان تمام شده باشد.

دیدگاه تان را بنویسید