نشست خبری جام ملت های آسیا ۲۰۲۳؛

قلعه نویی: ما می‌خواستیم عاشقی را ادامه دهیم ولی نگذاشتند/ ترکش های 2007 هنوز وجود دارد!

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بازی فردا مقابل سوریه را یکی از سخت ترین بازی های تیم ملی توصیف کرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در کنفرانس خبری پیش از دیدار مقابل سوریه در مرحله یک هشتم نهایی رقابت های جام ملت های آسیا حضور پیدا کرد و گفت: به دوستانی که در مرحله گروهی حضور داشتند و چه کسانی که به تازگی آمده‌اند، خوش‌آمد می‌گویم. بازی فردا یکی از سخت‌ترین بازی‌های ما خواهد بود. با شناختی که از مربی بزرگ‌ سوریه و این تیم داریم یقیناً ساختار دفاعی قوی خواهند داشت. آنها در سه بازی گذشته فقط یک گل خورده‌اند، بنابراین با تیم سختکوشی بازی داریم و باید بیشترین دوندگی و کمترین اشتباه را داشته باشیم.

قلعه نویی ادامه داد: امیدوارم بچه‌های ما مانند بازی با امارات اهداف تاکتیکی و توانایی‌های تکنیکی خودشان را در زمین پیاده کنند. تیم ایران هم بسیار بزرگ است و بازیکنان بزرگی دارد. باید هم کیفیت و هم تمرکز خوبی داشته باشیم. نتایج و رفتارهای قبل به ما درس داده که باید در این مرحله چه در رفتار شخصی و چه در رفتار فنی تمرکز بیشتری داشته باشیم. امیدوارم با یک بازی خوب به مرحله برویم.

او درباره عملکرد منسجم سوریه در خط دفاعی و چند ملیتی بودن این تیم که چند بازیکن از آمریکای جنوبی را با خود دارند، گفت: بخشی از سوالتان را درباره چند ملیتی بودن سوریه جواب نمی‌دهم چون این سیاست آنهاست. اعتقاد من این است که فوتبال به دو بخش ساختار دفاعی و حمله تقسیم شده است. تیم سوریه با آقای کوپر در بخش دفاعی قوی است. تیم‌هایی که در گذشته داشتند مانند والنسیا و تیم‌های ملی در ساختار دفاعی خوب عمل می‌کردند. ما هم پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و در روزی که مسئولیت با من است تغییر نگرش دادیم و از فوتبال دفاعی به فوتبال هجومی رسیدیم.

قلعه‌نویی افزود: شما می‌توانید بحث مالکیت و امید گل را ملاحظه کنید که نشان می‌دهد در یک زمان کم به این مهم رسیدیم. در باشگاه شما می‌توانید ۱۵۰ جلسه تمرین داشته باشید اما در تیم‌ملی در سال شاید ۲۰ جلسه تمرین داشته باشید. پس ما در یک زمان کم پیشرفت خوبی داشتیم و نگرش چندین ساله را به خوبی تغییر داده‌ایم. اشتباهات فردی داشتیم که مربوط به گل‌هایی بود که در این دو بازی خوردیم که به ساختار دفاعی ما ارتباطی نداشت. نمی‌توان اشتباهات فردی را ۱۰۰ درصد از بین برد. ما در بازی بعدی به دنبال این هستیم که بازی هجومی انجام دهیم. این وظیفه بازیکنان است که بتوانند افکار ما را در زمین انجام دهند. من همیشه به بازیکنانم گفته‌ام که فرامین تاکتیکی است اما توانایی‌های فنی‌تان را بیشتر کنید. این خاصیت فوتبال ایرانی است. با این که تکنیک‌ها کم شده اما باز هم ما می‌توانیم در دنیا در این بحث و بحث فیزیکی حرف برای گفتن داشته باشیم. امیدوارم بازیکنان فردا با تمرکز بتوانند از توانایی‌های فنی‌شان استفاده کنند و از تکنیکشان استفاده کنند.

وی ادامه داد: فردا مترصد بازی هجومی هستیم، چون باید کاری کنیم مردم از فوتبال لذت ببرند. بازیکنان وظیفه دارند طوری عمل کنند که افکار تاکتیکی کادر فنی به اضافه توانایی فنی‌شان را در زمین به اجرا درآورند. به بازیکنان گفته‌ایم این فرامین تاکتیکی است، ولی توانایی‌های فردی‌تان را بهتر انجام دهید، مخصوصاً در یک سوم دفاعی حریف. این خاصیت فوتبال ایران است. هر چند تکنیک‌ها ضعیف شده است، ولی می‌بینید چه از نظر قدرت بدنی و چه تکنیک می‌توانیم در دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم. امیدوارم بازیکنان فرامین تاکتیکی را انجام داده و اشتباهات فردی را کمتر کنند و از توانایی‌های تکنیکی‌شان به نحو احسن بهره بگیرند. چون خودم بازیکنی تکنیکی بودم، بازیکن را از نظر تکنیکی محدود نمی‌کنم.

سرمربی تیم‌ملی درباره تفاوت‌های جام ملت‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۲۳ و اقداماتش برای جلوگیری از رخ دادن شگفتی توضیح داد: من خدمتتان عرض کنم که نمی‌خواهم به گذشته ورود کنم ولی شما می‌توانید از یک خبرنگار خارجی از طرف من سوال کنید که یک مربی را در بدترین شرایط تاریخ فوتبال یک کشور می‌آورند که فدراسیون رئیس ندارد و دو گروه سیاسی درگیر هستند ولی آن مربی با سه برد صعود می‌کند، چه برخوردی باید کرد؟ من از رفتاری که شد ناراحت هستم. فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ دهد. باید به اتفاقات جام جهانی ۲۰۰۶ هم توجه کرد. یک گروه خاص بودند که آن زمان با من مشکل داشتند. به همین خاطر آن برنامه تلویزیونی را درست کردند. من یادم است که ۳۰۰ مقاله علیه من نوشتند. من گفتم که در ۳۰ سال گذشته هیچ مقامی به دست نیاورده‌ایم. الان قطر به عنوان مدافع عنوان قهرمانی حضور دارد. در ۲۰۰۷ شرایط عجیبی وجود داشت که من مسئولیت قبول کردم. ما در بازی کره هم بهترین کیفیت را داشتیم. حتی الان هم ترکش‌هایش وجود دارد.

او ادامه داد: من تا لحظه‌ای که هستم وظیفه‌ام را انجام می‌دهد. عاشق ایران و جوانانش هستم. کسی که از بالاترین مسئولیت فوتبال ایران که تیم‌ملی است به مس کرمان می‌رود، نشان می‌دهد که عاشق فوتبال است. انسان‌هایی به من فوتبال را یاد داده‌اند که می گفتند فوتبال عاشقی است. اگر بخواهید بگویید قهرمان جام جهانی ۷۰ چه تیمی شد، کسی یادش نیست ولی مسائل اخلاقی باقی می‌ماند. ما می‌خواستیم عاشقی را ادامه دهیم ولی نگذاشتند. من دلایل اختلاف بعضی‌ها با من را فهمیدند. من الان به عنوان کسی که پنج دهه در فوتبال هستم، از شما خواهش دارم که با آدم‌ها، مربیان و بازیکنان طوری رفتار کنید که قداستشان را نشکنید. من خودم خیلی از بازیکنان را به درست یا غلط کنار گذاشتم ولی قداستشان را نشکاندم. در تیم‌ملی هم همینطور بوده است. من سعی کردم که در رفتارم صداقت داشته باشم. بازیکنان الان من باهوش و زرنگ هستند. شاید به خاطر مسائل ارتباطات جمعی باشد. آنها فرق صداقت و غیر صداقت را تشخیص می‌دهند. من فیلمی دیدم که بغض کردم. وقتی رامین تصمیم به حضور در زمین داشت، دیدید که کریم انصاری‌فرد با تجربه بالا چطور به او کمک کرد. فوتبال جریان دارد. ما در این رابطه بازیکنان را توجیه کرده‌ایم. عراق با یک اشتباه کوچک حذف شد. ما بازیکنانمان را آماده مراحل حذفی کرده‌ایم.

قلعه‌نویی درباره مصدومان خط دفاعی تیم‌ملی در بازی با سوریه اظهار کرد: من خدمتتان عرض کنم که خوشبختانه ۲۶ بازیکن ما نزدیک به هم هستند. البته مصدومیت حسینی و محرمی و همچنین پورعلی‌گنجی به ما ضربه زد چرا که بازیکنان بزرگی هستند. ما بازیکنان چند پسته‌ای داریم ولی مصدومیت آنها بدشانسی بزرگی برای ما بود. با این حال حتی در حال حاضر آریا یوسفی هم می‌تواند در ۱۱ بازیکن اصلی ما باشد. طبیعتا باید به تدریج در تیم تغییراتی ایجاد کنیم ولی این تیم، به نظرم تا انتهای جام جهانی هم می‌توانند بازی کنند. شما کریم انصاری‌فرد یا امید ابراهیمی را می‌بینید که عملکرد خوبی داشتند. پس ما دغدغه‌ای از این بابت نداریم.

او بیان کرد: صحبت‌هایی که من راجع به بعضی آدم‌ها کردم به این معنا نیست که از آنها دلخور هستم اما مسائلی هست که آدم حلال می‌کند ولی فراموش نمی‌کند.