رونمایی از چهار گزینه اصلی هدایت تیم ملی والیبال/ آلکنو خط خورد

سعید معروف، ویتال هاینن، آنجلو لورنزوتی و روبرتو پیاتزا چهار گزینه اصلی مدنظر برای هدایت تیم ملی والیبال ایران هستند.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس و به نقل از سایت فدراسیون والیبال؛ وحید مرادی سرپرست فدراسیون والیبال هفته آینده با تشکیل دو جلسه کمیته مشورتی و کمیته فنی، چهار گزینه سرمربیگری تیم ملی والیبال کشور را مورد بررسی قرار خواهد داد و در پایان گزینه سرمربیگری تیم ملی والیبال ایران مشخص و اعلام خواهد شد.

ویتال هاینن (بلژیک)، آنجلو لورنزوتی (ایتالیا)، سعید معروف (ایران) و روبرتو پیاتزا (ایتالیا) چهار گزینه اصلی مدنظر برای هدایت تیم ملی والیبال ایران هستند که باید دید در نهایت کدام یک در مرحله نخست بر نیمکت این تیم تا المپیک 2024 پاریس تکیه خواهد زد.

چهار گزینه‌ای که هر کدام افتخارات بسیاری در حوزه والیبال کسب کردند و در این گزارش به بخشی از رزومه آن‌ها اشاره شده است.

 

سعید معروف:

میر سعید معروف لکرانی (Saeid Marouflakrani) متولد 1364 در ارومیه است. بازیکن والیبال اهل ایران که باشگاه شهداب یزد آخرین حضور او به عنوان بازیکن بود، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ تیم ملی والیبال ایران و یکی از بهترین بازیکنان و پاسورهای جهان در نسل خود به‌شمار می‌رود تا جایی که فدراسیون جهانی والیبال از وی به عموان اسطوره زنده والیبال دنیا یاد می‌کند. معروف در سال ۱۳۸۰ وارد تیم ملی نوجوانان و از سال ۱۳۸۴ هم رسماً عضو تیم ملی بزرگسالان شد. وی از سال ۲۰۱۲ از سوی کادر فنی و بازیکنان، به عنوان کاپیتان تیم ملی والیبال مردان ایران انتخاب شد. معروف توسط کمیته وی ای اس مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۰۸ در قاره آسیا و در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در سطح جهانی در پایان رقابت‌ها به عنوان بهترین پاسور انتخاب شد و در قهرمانی آسیا ۲۰۱۳ نیز به عنوان بهترین پاسور و با ارزش‌ترین بازیکن معرفی شد. او همچنین به عنوان یکی از سه پاسور برتر جهان والیبال شناخته می‌شود. سعید معروف با عملکرد درخشان خود در لیگ جهانی ۲۰۱۴ نخستین جایزه معتبر فرا آسیایی خود را به عنوان بهترین پاسور مسابقات دریافت کرد. او در قهرمانی جهان ۲۰۱۴ نیز عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشت و به همراه ایران برای نخستین بار جزو شش تیم برتر قهرمانی جهان قرار گرفت او همچنین در مسابقات گزینشی المپیک ریو با عملکرد خوب خود که منجر به صعود ایران پس از ۵۲ سال به المپیک گردید، به عنوان برترین پاسور مسابقات انتخاب شد. معروف در المپیک 2020 توکیو- ژاپن هم حضور داشت و در دو سال بعد از این رقابت‌ها به عنوان بهترین پاسور لیگ ترکیه معرفی شد و هم اکنون با توجه به تجربه، هوش و استعداد کم نظیرش به عنوان یکی از گزینه های اصلی سرمربیگری تیم ملی مردان ایران به حساب می‌آید.

بخشی از افتخارات:

رده ملی:

 1. دو عنوان قهرمانی بازی های آسیایی و یک مدال نقره این رقابت‌ها

 2. دو عنوان قهرمانی مردان آسیا و یک مدال برنز این مسابقات

 3. دو عنوان قهرمانی جام کنفدراسیون آسیا

 4. مدال برنز جام بزرگ قهرمانان جهان

 5. بهترین پاسور لیگ ترکیه در سال‌های 2021 و 2022

 6. ارزشمندترین بازیکن در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا 2022

 7. بهترین پاسور قهرمانی باشگاه‌های آسیا 2022

 8. بهترین پاسور انتخابی المپیک 2012 و 2016

 9. بهترین بازیکن خارجی سوپر لیگ چین 2020، 2021

 10. مرد سال والیبال ایران- 95 و 94

 11. جزو تیم ۲۰ ورزشکار برتر آسیا لوموند- 2016

 12. بهترین پاسور لیگ جهانی 2014

 13. باارزش‌ترین بازیکن قهرمانی آسیا 2013

 14. بهترین پاسور قهرمانی آسیا-2013 و 2019

 15. بهترین پاسور جام کنفدراسیون والیبال آسیا- 2010

 16. محبوب‌ترین بازیکن قهرمانی آسیا-2009

 

رده باشگاهی:

 1. عنوان قهرمانی باشگاه‌های آسیا با تیم پیکان-2022

 2. قهرمانی سوپر لیگ والیبال چین ۲۰۲۱ با بایک موتور پکن

 3. قهرمانی لیگ قهرمانان والیبال اروپا ۲۰۱۵ با زنیت کازان

 4. قهرمانی سوپر لیگ والیبال روسیه ۲۰۱۵ با زنیت کازان

 5. قهرمانی باشگاه‌های آسیا ۲۰۱۴ با متین

 6. قهرمانی باشگاه‌های آسیا ۲۰۰۸ با پیکان

 7. قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۲ با متین

 8. قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۰ با کاله

 9. قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۸۳ با صنام

 

ویتال هاینن:

ویتال هاینن (Vital Heynen) متولد سال 1969 در کشور بلژیک است و کار مربی‌گری خود را با تیم نولیکو مازک آغاز کرد و این تیم را پنج بار قهرمان لیگ برتر و جام حذفی بلژیک کرد. این مربی همچنین در سال ۲۰۰۸ نایب قهرمانی و در سال ۲۰۱۰ سومی لیگ قهرمانان اروپا را با نولیکو مازک به دست آورد. وی سابقه هدایت تیم‌های باشگاهی زراعت بانک آنکارا و بیدگوشچ را نیز در پرونده کاری خود دارد. هاینن در سال ۲۰۱۲ سرمربی تیم ملی والیبال آلمان شد و ژرمن‌ها را به مدال برنز قهرمانی جهان ۲۰۱۴ رساند. این مربی در سال 2017 با تیم ملی والیبال بلژیک در چارچوب دیدارهای لیگ ملت‌ها به میدان رفت.

هانین در سال 2018 هدایت تیم ملی لهستان را پذیرفت و عنوان قهرمانی جهان را در همان سال به دست آورد. این مربی بزرگ والیبال در سال 2019 نیز با تیم ملی لهستان مقام نایب قهرمانی جام جهانی، مدال برنز لیگ ملت‌ها و مقام سومی رقابت‌های قهرمانی قاره اروپا را به دست آورد. تیم ملی لهستان در سال 2021 نیز با هدایت این مربی مدال نقره لیگ ملت‌ها و مقام سومی قاره سبز را از آن خود کرد. او در حال حاضر سرمربی تیم ملی والیبال زنان آلمان است.

بخشی از افتخارات:

 1. مدال طلا و برنز قهرمانی مردان جهان

 2. دومی جام جهانی

 3. دو بار سومی قهرمانی اروپا

 4. قهرمانی بازی‌های اروپایی

 5. سومی لیگ قهرمانان اروپا

 6. دومی و سومی کاپ اروپا

 7. دومی سوپرلیگ ایتالیا و دومی جام حذفی

 8. سه قهرمانی لیگ آلمان و 4 قهرمانی لیگ بلژیک

 

آنجلو لورنزوتی:

آنجلو لورنزتی (Angelo Lorenzetti) متولد 1964 در کشور ایتالیا است و کار مربیگری خود را با باشگاه کاریفانو گیبام فانو آغاز کرد. او از سال 1992 تا 1996 سرمربیگری تیم ملی زیر 17 سال ایتالیا را برعهده داشت و پس از آن به مدت دو سال هدایت تیم ملی زیر 21 سال این کشور را برعهده گرفت. او از سال 98 تا 99 بار دیگر سرمربی تیم ملی زیر 17 سال ایتالیا شد و دلا روور کاریفانو فانو دومین حضور لورنزتی در تیم‌های باشگاهی به عنوان سرمربی بود. پادووا و مودنا دیگر باشگاه‌هایی بودند که به ترتیب در سال‌های 2000 و 2001 (به مدت سه سال) سکان هدایت آن‌ها برعهده این سرمربی ایتالیایی بود. لورنزوتی از سال 2004 به مدت یکسال بار دیگر هدایت تیم ملی زیر 21 سال ایتالیا را برعهده داشت و ورونا، پیاچنزا و مودنا به ترتیب باشگاه‌هایی بودند که این سرمربی از سال 2006 تا 2015 هدایت آن‌ها را برعهده داشت. لورنزوتی از سال 2016 تا 2023 سرمربی باشگاه ترنتینو بود و در چندسالی که هدایت این تیم را برعهده داشت همواره یک پای فینال بود و در آخرین سال نیز عنوان قهرمانی را کسب کرد. همچنین دو نایب‌ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را نیز به دست آورد. او هم اکنون سرمربی تیم پروجیا در ایتالیاست.

بخشی از افتخارات:

 1. چهار عنوان دومی لیگ قهرمانان اروپا

 2. قهرمانی، عنوان دومی و دو مقام سومی باشگاه‌های جهان

 3. قهرمانی و مقام دومی کاپ اروپا

 4. چهار عنوان قهرمانی، 4 دومی و 3 رتبه سومی لیگ ایتالیا

 5. قهرمانی چلنج‌کاپ اروپا

 6. دو عنوان قهرمانی، 3 مقام دومی و هفت عنوان سومی جام حذفی ایتالیا

 7. سه عنوان قهرمانی، 2 مقام دومی و 3 مقام سومی سوپرکاپ ایتالیا

 

روبرتو پیازا:

روبرتو پیاتزا (Roberto Piazza) متولد سال 1968 در کشور ایتالیا است. او تا سال 1998 به عنوان بازیکن در تورنمنت‌های مختلف حضور داشته است و کار مربیگری را از سال 1990 به عنوان دستیار با تیم پارما شروع کرد و همان سال موفق به کسب مقام سومی قهرمانی باشگاه‌های جهان شد. باشگاه‌های ترویسو، دینامو موسکو و تیم ملی والیبال روسیه دیگر مقصدهای این مربی به عنوان دستیار بود. پیازا از سال 2009 که سرمربی سیسلی بلونو شد تا کنون هدایت تیم‌های باشگاهی و ملی برلانوتی چونئو، یابرسکی ویگل، المپیاکوس، تیم ملی قطر، مودنا، اسکارا بلخاتوف، تیم ملی هلند و میلانو را برعهده داشته است.

وی در حال حاضر سرمربی تیم باشگاهی میلانو در سری A ایتالیا است و از سال 2019 نیز هدایت تیم ملی مردان هلند را در تورنمنت‌های مختلف برعهده داشته است. وی سابقه حضور در بیش از 150 تورنمنت والیبال جهان را در پرونده کاری خود دارد که مدال نقره 2010 و برنز 2009 لیگ جهانی از جمله افتخارات این سرمربی است. سه مدال طلا لیگ قهرمانان اروپا 2005-2006/ 1999-2000/ 1998-1999، پنج مدال نقره لیگ قهرمانان اروپا و یک مدل برنز این رقابت‌ها از دیگر دستاوردهای پیازا است.

مدال برنز باشگاه های جهان 1990-1991، قهرمانی باشگاه های اروپا 2010-2011 و کسب 15 مدال رنگارنگ سری A ایتالیا شامل 9 طلا، چهار نقره و دو برتز از دیگر افتخارات این مربی است.

بخشی از افتخارات:

 1. کسب مقام دوم و مقام سوم لیگ جهانی

 2. سه مدال طلای لیگ قهرمانان اروپا

 3. پنج مدال نقره لیگ قهرمانان اروپا و یک مدال برنز از این رقابت‌ها

 4. مقام سوم باشگاه‌های جهان

 5. پانزده مدال در رنگ‌های مختلف در سری A ایتالیا

دیدگاه تان را بنویسید