تحلیل جی پلاس

پرسپولیس همان تیم پارسال اما استقلال...؟

پرسپولیس نیم فصل اول را با شرایطی مشابه پارسال پشت سر گذاشت اما بر خلاف فصل پیش صدرنشین شد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ نیم فصل نخست لیگ برتر برای سرخپوشان پایتخت با کسب 32 امتیاز از 15 بازی به پایان رسید. 9 پیروزی، 5 تساوی و 1 باخت کارنامه شاگردان گل محمدی در لیگ بیست و دوم بود.

پرسپولیس با ثبت 32 امتیاز از 15 بازی، همانند بسیاری از فصل های گذشته میانگین امتیازی بیشتر از 2 امتیاز را ثبت کرد و قهرمان یا با عبارت بهتر صدرنشین نیم فصل شد. نزدیک ترین تیمی که می تواند پرسپولیس را برای نیم فصل دوم تهدید کند، استقلال است که در صورت پیروزی مقابل تراکتور با 2 امتیاز اختلاف جدی ترین تعقیب کننده رقیب سنتی خواهد بود. سپاهان و گل گهر دیگر مدعیان هستند.

پرسپولیس در حالی با 32 امتیاز صدرنشین نیم فصل شد، که فصل گذشته نیز دقیقا همین میزان امتیاز را داشت اما در رتبه دوم قرار گرفته بود، چرا که استقلال فصل گذشته نیم فصل را با 35 امتیاز به پایان برده بود و در نهایت با مجیدی قهرمان هم شد. به این ترتیب در مقایسه دو تیم می توان گفت که پرسپولیس همان عملکرد فصل گذشته را داشته اما این استقلال بوده که ضعیف تر شده است.

شاگردان ساپینتو با فرض این که در دیدار خارج از خانه سخت در سرمای تبریز موفق به شکست تراکتور شوند، باز هم 5 امتیاز کمتر از فصل پیش خواهند داشت، اما کسب هر نتیجه ای به جز پیروزی باعث می شود که آنها نیم فصل را زیر 30 امتیاز به پایان برسانند و در این صورت کار برای جبران در نیم فصل دوم بسیار سخت خواهد بود.

البته که در فوتبال عبارت قهرمان نیم فصل ارزش خاصی ندارد و در صورت توقف روند در نیم فصل دوم، هیچ چیز دندان گیری نصیب قهرمان نیم فصل نمی شود و شاید اصلا بهتر باشد که از عبارت صدرنشین نیم فصل استفاده کنیم. اما با این وجود رتبه اول جدول در پایان نیم فصل حالا هر اسمی که می خواهد داشته باشد، از نظر آماری اتفاقی ارزشمند است که در ادامه آن را بررسی می کنیم. پرسپولیس در فصولی که نیم فصل را قهرمان شده در پایان عنوان قهرمانی هم را به دست آورده است اما یک استثنا هم وجود دارد.

لیگ 13: (قهرمان نیم فصل: پرسپولیس- قهرمان فصل: فولاد خوزستان)

تیم تحت هدایت دایی نیم فصل را با قهرمانی پشت سرگذاشت اما در پایان قافیه را به فولاد باخت. این تنها فصل در ده دوره اخیر بود که پرسپولیس با وجود قهرمانی نیم فصل نتوانست جام را در پایان بالای سر ببرد.

لیگ 16: (قهرمان نیم فصل و پایان فصل: پرسپولیس)

تیم برانکو نیم فصل را 32 امتیازی به پایان برد و در نهایت قهرمان لیگ نیز شد. این آغاز سلطنت سرخپوشان بر لیگ برتر برای سال های متوالی بود.

لیگ 17: (قهرمان نیم فصل و پایان فصل: پرسپولیس)

پرسپولیس 36 امتیاز در نیم فصل به دست آورد و در پایان بار دیگر با برانکو قهرمان شد.

لیگ 18: (قهرمان نیم فصل: سپاهان - قهرمان پایان فصل: پرسپولیس)

پرسپولیسی ها فقط به دلیل تفاضل گل قهرمانی نیم فصل را از دست دادند و هم امتیاز با سپاهان بودند. در نهایت اما هت تریک سرخپوشان کامل شد و آنها یک قهرمانی دیگر به دست آوردند.

لیگ 19: (قهرمان نیم فصل و پایان فصل: پرسپولیس)

پرسپولیس باز هم آمار بیش از 30 امتیاز را در نیم فصل ثبت کرد (34 امتیاز) و در میانه لیگ صدرنشین شد. در نهایت نیز چهارمین قهرمانی پیاپی یا همان گلات را جشن گرفت.

لیگ 20: (قهرمان نیم فصل و پایان فصل: پرسپولیس)

پرسپولیس نه به اقتدار سال های قبل اما با 30 امتیاز نیم فصل را با صدرنشینی به پایان برد و در نهایت نیز با گل محمدی قهرمان شد.

لیگ 22: (قهرمان نیم فصل: پرسپولیس - قهرمان پایان فصل ؟؟؟؟)

شاگردان گل محمدی باز هم صدرنشین نیم فصل هستند و 32 امتیاز دارند. یک نیم فصل داغ و حساس دیگر باید صبر کرد و منتظر ماند و دید آیا این بار هم آمار سال های اخیر تکرار می شود یا خیر.

 

 

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید