تهدید فدراسیون جهانی ژیمناستیک به تعلیق ایران

فدراسیون جهانی ژیمناستیک، زهره مرزوقی را به عنوان سرپرست فدراسیون ژیمناستیک ایران به رسمیت نشناخت و اعلام کرد که فدراسیون ایران یک قدم تا تعلیق فاصله دارد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ فدراسیون ژیمناستیک یکی از فدراسیونهایی است که قریب به دو سال از بلاتکلیفی از آن می گذرد و هنوز وضعیت آن مشخص نیست. بعد از خروج زهرا اینچه درگاهی رئیس سابق این فدراسیون بواسطه تمامیت خواهی های وزارت ورزش در دوره قبل، حمید احمدی رئیس بازنشسته هیات قزوین، سرپرست این فدراسیون شد اما فدراسیون جهانی این رشته باز هم سرپرست این فدراسیون را به رسمیت نشناخت. وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک در جریان بازیهای المپیک 2020 با مسئولین فدراسیون جهانی درباره وضعیت این فدراسیون مذاکره کردند تا بلکه فدراسیون احمدی را به رسمیت بشناسد اما باز هم گره این فدراسیون باز نشد.

اردیبهشت سال جاری فدراسیون جهانی با ارسال نامه ای درباره وضعیت نامشخص این فدراسیون از مسئولین ورزش ایران خواستار توضیح شد و اخطار تعلیق داد و همین نامه مسئولین وزارت ورزش و جوانان از اینچه درگاهی را به جلسه ای فرا بخوانند و او را در جریان مشکلات قرار دهند. در حالیکه با توجه به اینکه فدراسیون جهانی هنوز اینچه درگاهی را به عنوان رئیس به رسمیت می شناسد، رونوشت نامه را به رئیس سابق فدراسیون ابلاغ کرده. در این جلسه مسئولین وزارت ورزش از درگاهی درخواست کردند که رسما استعفا دهد اما درگاهی آن را نپذیرفت.

با گذشت قریب به یک سال از بازیهای المپیک و پایان دوره سرپرستی احمدی،  تقریبا یک ماه پیش حمید سجادی وزیر ورزش و صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک به لوزان سفر کردند و ضمن دیدار با مقامات فدراسیون جهانی، قرار شد هر چه زود انتخابات فدراسیون برگزار شود.

در همین راستا مجمع فوق العاده فدراسیون برگزار و اساسنامه این فدراسیون تصویب شد تا مقدمات برگزاری انتخابات فراهم شود. در همین ایام وزارت در یک تصمیم عجیب زهر مرزوقی، نایب  رئیس برکنار شده فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام را به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب کرد. سرپرست جدید فدراسیون در ابتدای مسئولیت خود ابتدا در یک تصمیم عجیب ایمیل رسمی فدراسیون را تغییر داد و سپس با ارسال نامه ای به فدراسیون جهانی خود را به عنوان سرپرست جدید فدراسیون ژیمناستیک معرفی نمود. رفتاری که با واکنش جدی FIG روبرو شد و فدراسیون جهانی با نامه ای تند، ضمن عدم به رسمیت شناختن مرزوقی، خواستار توضیح جدی مسئولین ورزش ایران شد و تاکید کرد  فدراسیون ژیمناستیک ایران یک قدم تا تعلیق رسمی فاصله دارد.

در متن نامه فدراسیون جهانی خطاب به مسئولین ورزش ایران آمده است: در آخرین دیدار وزیر ورزش و کمیته ملی المپیک ایران در لوزان سوئیس مشخص شده بود که هر چه سریع‌تر قرار است انتخاباتی دموکراتیک بر اساس اساسنامه جمهوری اسلامی ایران که به تصویب فدراسیون بین‌المللی رسیده، برگزار شود. ولی تا امروز هیچ خبری در این زمینه دریافت نکرده‌ایم. در صورت بروز اختلافات داخلی، فدراسیون ژیمناستیک می‌تواند توسط کمیته انضباطی  و اخلاق فدراسیون جهانی ژیمناستیک تعلیق شود.

دیدگاه تان را بنویسید