در فوتبال ایران همه چیز هست جز فوتبال

حمایت عجیب خداداد از حقوق میلیونی مدیران تیم ملی: زیاد نیست!

خداداد عزیزی بازیکن اسبق تیم ملی گفت: اینکه فردی بابت کار در تیم ملی آن هم به عنوان مدیر ماهیانه مبلغ ۳۵ میلیون تومان بگیرد رقم زیادی نیست.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، خداداد عزیزی، پیشکسوت فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه درباره صحبت‌های اخیر سرپرست پیشین تیم ملی فوتبال درباره مبلغ دریافتی حمید استیلی اظهاراتی را مطرح کرد.

گفت وگوی عزیزی با خبر ورزشی را در ادامه بخوانید:

خبر دارید مجتبی خورشیدی (مدیر قبلی تیم ملی فوتبال ایران) درباره حمید استیلی چه صحبت‌هایی کرده است؟

من با آقای خورشیدی کار کرده‌ام و تا حدودی را می‌شناسم. ولی می‌خواهم این را بگویم اینکه فردی بابت کار در تیم ملی آن هم به عنوان مدیر تیم ملی ماهیانه مبلغ ۳۵ میلیون تومان بگیرد رقم زیادی نیست. من فکر می‌کنم برخی دعواها از حالا برای انتخابات ریاست‌ فدراسیون شروع شده و در این وسط جناح‌هایی که با هم رقابت دارند باعث شدند یکسری افراد، بی دلیل نام و جایگاهشان خدشه دار شود.

نکته اینجاست که سرپرست پیشین تیم ملی گفته من بابت مدیریت در تیم ملی ۳۵ میلیون می‌گرفتم و حالا برای حمید استیلی ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته اند.

حالا من یک سوال می‌پرسم؛ در دورانی که یکسری مربی که چیزی از فوتبال سردر نمی‌آورند سالی سه یا چهار میلیارد تومان پول می‌گیرند، حمید استیلی پول زیادی می‌گیرد که ماهی ۱۰۰ میلیون برایش حقوق در نظر گرفته‌اند! متاسفانه در حال حاضر یکسری مربی در لیگ داریم که اصلا نمی‌دانستند فوتبال چیست ولی با رابطه و زد و بند دستمزدهای میلیاردی دارند. جالب‌تر اینکه تیم‌شان نتیجه هم نمی‌گیرد ولی هر سال هستند و در تعدادی از آنها سالانه دو تیم را سرمربیگری می‌کنند و بعضی از آنها در یک فصل در سه تیم سرمربیگری می‌کنند و هیچ چیزی هم از فوتبال نمی‌دانند. فوتبال هم بازی نکرده اند، ولی از طریق دلال‌ها وارد این ورزش شده اند. خودشان هم می‌دانند که این کار نیستند ولی هستند!

بیشتر در این باره توضیح می‌دهید؟

من سؤال می‌کنم حمید استیلی ۱۰۰ میلیون میگیرد خیلی زیاد است؟ با توجه به این پول‌هایی که در فوتبال ما رد و بدل می‌شود واقعا زیاد است؟ این رقم‌ها که چیزی نیست! شنیده ام یکی از مربیان قراردادی سه ساله بسته که برای سال سوم ۱۷ یا ۱۹ میلیارد تومان دستمزدش است! آن وقت اگر حمید استیلی در طول یک سال یک میلیارد بگیرد خیلی زیاد است؟ به نظر من حمید استیلی لیاقتش خیلی بیشتر از اینهاست آن هم با پول‌هایی که امروز در فوتبال ما بذل و بخشش می‌شود. حالا اگر یک عده ای بر سر انتخابات ریاست فدراسیون با هم درگیری دارند و یکدیگر را سنگ قلاب می‌کنند حق ندارند حرمت پیشکسوتانی مانند حمید استیلی را از بین ببرند.

استیلی را چقدر می‌شناسید؟

استیلی یکی از پیشکسوتان صاحب نام فوتبال ایران بوده، یک آدم درست، فوتبالیستی خیلی قوی که در جام جهانی برای ایران گل هم زد و امیدوارم که لااقل فوتبالی‌ها حرمت او را در این وضعیت حفظ کنند. حالا اگر غیر فوتبالی‌ها دوست دارند اظهار نظر کنند آنها هم باید حواسشان باشد.

خبر دارید که چندی پیش چنین هجمه ای هم در رابطه با کریم باقری به راه افتاد؟ اینکه چرا برای هر بازی ۱۰۰ میلیون تومان پول می‌گیرد؟

کریم باقری ارزشش خیلی بیشتر از این رقم‌هاست. کریم باقری را من می شناسم که فوتبال بازی کرده‌ام. البته این‌هایی که این روزها اظهارنظر می‌کنند همه غیرفوتبالی هستند. یعنی اصلا نمی‌دانند فوتبال چیست که درباره‌اش اظهارنظر می‌کنند. کریم‌باقری را من می شناسم. باید فوتبال بازی کرده باشید آن هم در سطح بالا  تا بتوانید متوجه شوید که کریم‌باقری کیست، تا بدانید علی کریمی‌ یعنی چه. باید در آن سطح بالای بالا فوتبال بازی کرده باشید تا این را بدانید. اگر فوتبال بازی نکرده باشید که اصلاً نمی‌فهمید! البته یک عده هم همیشه نالان هستند که چرا کریم باقری پول می گیرد. ای بابا! کریم باقری، کریم باقری است. (با لحن آهسته و شمرده بیان می‌کند) ک...ر...ی...م ب...ا...ق...ر...ی است! او اگر برای هر بازی ۱۰۰ تومن می گیرد لیاقتش را دارد. جالب است که کریم باقری در دوران ریاست عزیزی خادم انتخاب شده. آقایانی که الان ایراد می‌گیرند باید جواب بدهند که پس چرا همان زمان این پول را می‌دادید. حمید استیلی را که میرشاد ماجدی آورده، ولی کریم باقری را که خودتان آوردید.

چه مسایلی باعث می‌شود چنین اظهار نظرهایی مطرح شوند؟

باعث تاسف است که در فوتبال ایران عده ای اظهار نظر می‌کنند که هیچ چیزی از این ورزش نمی‌دانند. اگر درباره کریم باقری اظهارنظر می‌شود آن هم به این شکل، باید درِ این فوتبال را تخته کرد. مگر ما در ایران مثل کریم باقری چند نفر داریم؟ اصلا نداریم! قاطعانه می‌گویم که نداریم. می‌دانید مشکل کجاست...

کجاست؟

دوست ندارند کریم باقری و کریم باقری‌ها در فوتبال حضور داشته باشند. دوست ندارند حمید استیلی هم باشد. همین غیرفوتبالی‌هایی که امروز خیلی از آنها در تیم‌های فوتبالی مربی اند و برخی از آنها در اکثر باشگاه‌ها مدیر شده اند، برای خودشان می‌چرخند و پولشان را در می‌آورند و مصاحبه‌های شان را هم می‌کنند. اینها طبیعتاً دوست ندارند کریم باقری در فوتبال حضور داشته باشد و قطعاً تلاش‌شان را هم می‌کنند که امثال حمید استیلی را از فوتبال دور کنند، ولی کریم باقری فقط یکی است. باز هم می‌گویم باید ستاره باشید تا بفهمید، باید فوتبالیست بزرگی باشید تا کریم باقری را بشناسید.

حضور چنین افرادی در کنار تیم ملی فوتبال ایران چه تاثیری در عملکرد و نتیجه‌گیری ملی پوشان حال حاضر کشورمان دارد؟

اگر امثال کریم باقری، حمید استیلی و وحیدهاشمیان و این تیپ افراد کنار تیم ملی نباشند اصلاً این آقایان مدیران فوتبالی نمی‌توانند به تیم ملی نزدیک شوند.

چطور؟

چون بچه‌های تیم ملی آنها را می‌خورند. بازیکنان حال حاضر تیم ملی فوتبال از کریم باقری، حمید استیلی، وحیدهاشمیان و... حجب و حیا می‌کنند، وگرنه مدیران غیرفوتبالی را می‌خورند. اما متاسفانه این قبیل افراد غیرفوتبالی اظهارنظرهایی می‌کنند که باعث ناراحتی آدم می‌شود. ولی متاسفانه همواره در هر دورانی حضور دارند و کاری هم نمی‌توان کرد.

به عنوان آخرین سوال؛ با نزدیک شدن به مجمع انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال باز هم باید شاهد این قبیل جنگ و جدل‌های رسانه‌ای بین جناح‌ها باشیم و این موضوع تا چه اندازه روی فوتبال ما تاثیر منفی خواهد داشت؟

طبیعی است که بازهم شاهد چنین مسائلی باشیم. فوتبال ما همین است. فوتبالی که تنها چیزی که در آن نمی‌بینیم فوتبال است! دائماً این به آن بند می‌شود، آن به این گیر می‌دهد و متاسفانه تنها چیزی که کسی به آن توجهی نمی‌کند خود فوتبال است. بنابراین اگر باز هم تا انتخابات از این قبیل مسائل رخ بدهد چندان نباید تعجب کرد، بلکه باید هوشیار بود و حرف درست را شنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید