جی پلاس

گل های مرگبار یورو 2020؛ زخم کاری با دست خودی!

گل به خودی ها نقش تعیین کننده ای در نتایج بازی های یورو ۲۰۲۰ داشته اند و شکست را برای تیم ها به همراه آورده اند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، یورو ۲۰۲۰ تاکنون رقابت های نسبتا پر گلی بوده است. فوتبالدوستان در تمام بازی ها شاهد حداقل یک گل بوده اند. تنها دیدار تیم های اسپانیا با سوئد و انگلیس با اسکاتلند با تساوی صفر بر صفر به پایان رسید. تا پایان دور دوم مرحله گروهی ۵۵ گل وارد دروازه ها شد که در این میان پنج گل خودی دیده می شود. فشار بالا و استرس موجب شده است بازیکنان دچار اشتباه بزرگی همچون باز کردن دروازه تیم خود شوند. در تاریخ یورو چنین آماری بی سابقه بوده است. حتی نخستین گل این بازی ها با یک گل به خودی به ثمر  رسید. در دیدار افتتاحیه ایتالیا به مصاف ترکیه رفت و زمانی که فشار را روی دروازه مهمان بیشتر کرد دمیرال به اشتباه دروازه تیمشان را باز کرد تا برای اولین بار  چنین اتفاقی در تاریخ یورو رخ بدهد. پس از این گل کار برای آتزوری آسان شد و پیروزی قاطع ۳ بر یک را به دست آورد.

 

گل به خودی های یورو ۲۰۲۰

تنها چهار روز بعد یک گل به خودی دیگر به ثبت رسید. این بار دروازه‌بان اشتباه کرد‌. ماک، بازیکن اسلواکی در یک حرکت زیبا با پشت سر گذاشتن دو مدافع لهستان به سمت دروازه شوت کرد و ضربه اش پس از برخورد به شزنی و تیرک با خوش شانسی وارد دروازه حریف شد. این گل در دقیقه ۱۸ به ثمر رسید تا سریع ترین گل به خودی تاریخ یورو به نام دروازه‌بان یوونتوس ثبت شود. شزنی از رکورد ایگور تودور کروات پیشی گرفت که در دیدار برابر فرانسه در یورو ۲۰۰۴ دروازه شان را به اشتباه در دقیقه ۲۲ باز کرد. لهستان در ادامه توانست بازی را مساوی کند اما پس از ۱۰ نفره شدن گل دیگری دریافت کرد تا این بازی ها را با شکست شروع کند.

گل به خودی های یورو ۲۰۲۰

سرنوشت دیدار بزرگ جام در دور نخست هم با یک گل به خودی مشخص شد. فرانسه به لطف اشتباه هوملس سه امتیاز مهمی را مقابل آلمان به دست آورد. ارناندس در دقیقه ۲۰ بازی توپ را  به محوطه جریمه ارسال کرد و مدافع ژرمن ها که قصد داشت توپ را به کرنر بفرستد ضربه اش وارد دروازه مانوئل نویر شد. دومین گل به خودی سریع تاریخ یورو به نام بازیکن آلمانی ثبت شد. آلمان در ادامه برای جبران تلاش کرد اما تنها یک شوت در چارچوب داشت که آن هم گل نشد. ژرمن ها دست خالی میدان را ترک کردند.

گل به خودی های یورو ۲۰۲۰

در دور دوم مدافع ها هشیارانه تر عمل کردند و توپ ها را به درستی از محوطه جریمه دور کردند تا این که یکی از دیدار های حساس این مرحله فرا رسید و یک رکورد تاریخی دیگر ثبت شد. آلمان در حالی برابر پرتغال قرار گرفت که این بازی برایش همچون یک فینال محسوب می شد. ژرمن ها برای حفظ شانس صعود به سه امتیاز نیاز داشتند به همین خاطر از ابتدا شروع به حمله کردند. حمله های تیم یواخیم لوو زمانی بیشتر شد که یک بر هیچ عقب افتادند. در این هنگام دو اشتباه مهلک بازیکنان پرتغال، آلمان را ۲ بر یک پیش انداخت. روبن دیاس و گریرو در چهار دقیقه دو بار دروازه‌شان را به اشتباه باز کردند. تا به حال دو گل به خودی از یک تیم در یک بازی یورو دیده نشده بود. در ادامه ژرمن ها دو گل دیگر به ثمر رساندند و با پیروزی ۴ بر ۲ نخستین سه امتیاز خود را در این رقابت ها به دست آوردند.

گل به خودی های یورو ۲۰۲۰

هر چهار تیمی که گل به خودی زدند بازی را با شکست به پایان رساندند. ترکیه، لهستان، آلمان و پرتغال به خاطر اشتباه های بازیکنانشان از کسب امتیاز ناکام ماندند و شرایطشان در جدول پیچیده شد. این اشتباه ها بیش از همه در دیدار های آلمان دیده شد که هر دو از بازی های بزرگ جام به حساب می آمدند. حساسیت بالای دیدار های گروه مرگ یورو ۲۰۲۰ موجب شده است ضریب چنین خطاهایی بالا برود و سرنوشت تیم ها با گل به خودی تعیین شود.

گل به خودی های یورو ۲۰۲۰

دیدگاه تان را بنویسید