جی پلاس

دربی ۹۵؛ جدال فرزندان همیشه معترض وزارت ورزش!

تیم های استقلال و پرسپولیس در روزهای پرتنش فوتبال ایران، دربی 95 را در حالی برگزار می کنند که برای یکی آخرین شانس ماندن در کورس و برای دیگری گام بزرگ قهرمانی است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ دربی 95 با همه مخالفت ها, موافقت ها و تنش هایش، روز جمعه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود. مهم ترین تغییر نسبت به دربی رفت، تغییر در نیمکت هاست چرا که جنگ گل محمدی-فکری به جنگ گل محمدی- مجیدی تبدیل شده است.

پرسپولیس خسته از امتیازهای از دست رفته در دقایق پایانی با اندیشه حفظ نفس هایش زیر گوش سپاهان پا به این رقابت می گذارد. آنها پیش از دربی سه امتیاز فوق حساس بازی با سپاهان را در دقایق پایانی با یک امتیاز عوض کردند. در دربی رفت هم گل دیرهنگام قایدی رویای پیروزی را به باد داد.

استقلال با تفکرات جدید، پا به دربی برگشت می گذارد، پس باید منتظر تیمی متفاوت از بازی رفت باشیم. تیمی که با وجود مساوی کاملا زیر سایه بود و لبخندهای پرتکرار فکری در پایان بازی در کنار اخم گل محمدی، به تنهایی گویای شرایط فنی دو تیم بود. آبی ها با مجیدی جان گرفته اند و از گروه دشوار خود در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان صدرنشین صعود کرده اند، اما زخم هایی هم بر پیکره آبی ها نشسته است، از جمله باخت دو گله به ذوب آهن در آخرین دیدار لیگ که با نگاه خوش بینانه می توان به خستگی ساق های بازگشته از عربستان نسبت داد و بدبینانه اش می شود، ناامیدی از ادامه رقابت های لیگ و تمرکز آبی ها به دو جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا.

فاصله دو تیم در جدول 8 امتیاز است پس حق داریم اگر استقلال در دربی شکست بخورد، با  آن ها به عنوان مدعی خداحافظی کنیم؛ حتی اگر روی کاغذ شانسی برای قهرمانی داشته باشند جبران 11 امتیاز در ۹ بازی کار بسیار دشواری است. پس استقلال اگر قهرمانی می خواهد حق باختن ندارد. اما تساوی و حفظ فاصله 8 امتیازی (با در نظر گرفتن یک بازی عقب افتاده 5 امتیازی) شاید همچنان هواداران را به پایین کشیدن رقیب سنتی از تاج و تخت امیدوار نگه دارد و البته این مساله را هم نباید از ذهن برد که مدعی سرسختی چون سپاهان هم هست و همه چیز در دو قطبی آبی و قرمز خلاصه نمی شود.

سرخپوشان پایتخت سه امتیاز تا صدر فاصله دارند و یک بازی کمتر، پس اگر از دربی با سه امتیاز خارج شوند، می توانند کاملا امیدوارانه هفته های باقی مانده را دنبال کنند. این که تفاضل گل قهرمان را مشخص می کند یا نه معلوم نیست، اما این که تا هفته های پایانی رقابت ادامه دارد مشخص است. هر نتیجه ای جز برد پرسپولیس سکان قهرمانی را در اختیار رقیب اصفهانی قرار می دهد و دیگر آنها هستند که تصمیم می گیرند تا انتها پیشتازی کنند یا با لغزش بار دیگر به رقیبان فرصت دهند.

نکته منفی دیگر پرسپولیس، قرنطینه اجباری پس از بازگشت از هند بود که ممکن است روی آمادگی بازیکنان تاثیر منفی گذاشته باشد. شرایط روانی نیز چندان به سود آنها نیست. پس از بازی پر تنش هفته گذشته که هر لحظه احتمال دارد چند محروم روی دست سرخ ها بگذارد، مصدومیت هایی هم در بازیکنانی مانند کنعانی زادگان و عالیشاه وجود دارد و مسائل حاشیه ای مربوط به جدایی احتمالی بازیکنانی نظیر کنعانی زادگان و نوراللهی هم دست از سر تیم بر نمی دارد. 

پرسپولیس تمام تلاشش را انجام داد تا دربی پس از انجام بازی های معوقه انجام شود، اما سازمان لیگ به این مساله تن نداد تا به زعم گل محمدی که معتقد بود در بازی رفت به درخواست استقلالی ها توجه شده، نسبت به این تبعیض اعتراض کند.

تغییرات پرسپولیس در نیم فصل باعث شده تا حضور بازیکنان دربی باز در دیدار جمعه کمرنگ شود. هشت بازیکن پرسپولیس یعنی شهریار مغانلو، عیسی آل کثیر، علی شجاعی، مهدی مهدی‌خانی، محمد شریفی، فرشاد فرجی، علی خدایی و امیر محمد یوسفی تاکنون سابقه حضور در دربی را ندارند و البته از این لیست هشت نفره احتمالا فقط سه نفر در ترکیب قرار داشته باشند.

در آن سمت مجیدی دانشگر را در لیست بازی قرار داده و با توجه به گلزنی او در جام حذفی پارسال شاید پس از بخشش او را هم در ترکیب قرار دهد. مشکل مصدومیت اسماعیلی نیز حل شده تا آبی ها با امید فراوان و با انگیزه شکست طلسم 1170 روزه پا به میدان بگذارند، چرا که در هفت دربی اخیر هرگز پیروز نشده اند و سه باخت و چهار تساوی نصیب شان شده است.

داوری دیدار به عهده اکبریان است که نخستین بار قضاوت دربی را تجربه می کند. این بازی ساعت 19:30 در ورزشگاه آزادی برگزار می شود:

وضعیت جدول پیش از دربی

1- سپاهان 45 امتیاز از 22 بازی

2- پرسپولیس 42 امتیاز از 21 بازی

3- استقلال 34 امتیاز از 20 بازی

دیدگاه تان را بنویسید