life

جی پلاس

سوپراستاد بزرگ شطرنج چین پس از پایان مسابقات کاندیداها رسما بازنشستگی اش را اعلام و با دنیای شطرنج حرفه ای خداحافظی کرد.

گروه ورزشی جی پلاس؛ رقابت‌های کاندیداهای قهرمانی شطرنج جهان سرانجام به پایان رسید و یان نپومنیشی از روسیه با قهرمانی در این رقابت حریف مگنوس کارلسن نروژی در مسابقه پایانی قهرمانی جهان شد. در این رقابت ها هشت بازیکن حضور داشتند و این رویداد پس از یک سال و اندی (به دلیل تعویق ناشی از کرونا) به پایان رسید.

وان هائو از چین در جدول مسابقات حضور داشت و با 5 امتیاز از 14 بازی به کارش پایان داد. سوپر استاد بزرگ چین و نفر دوم این کشور از شرایط مناسبی برخوردار نبود و با آمادگی شرکت نکرد و در پایان نیز اعلام بازنشستگی کرد. هائو در آخرین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج با ریتینگ قابل توجه 2763 نفر دوازدهم جهان بود.

هائو یکی از بازیکنانی است که ارتباط بسیار خوبی با بازیکنان ایرانی دارد و بارها مقابل مقصودلو، فیروزجا و ... بازی کرده است. او پس از اعلام بازنشستگی عنوان کرد که کار مربیگری را شروع می کند و این بهترین فرصت برای شطرنج ایران است تا این بازیکن تازه بازنشسته شده و درجه یک شطرنج جهان را به کار بگیرد.

هائو در حال حاضر بهترین گزینه ممکن است چرا که تا همین دیروز فعال بوده و دانشش از تئوری بازی کاملا بروز و ارزشمند است. او سال گذشته در مسابقات گرند سوئیس در حضور بزرگان جهان به مقام قهرمانی رسید و سهمیه مسابقات کاندیداها را کسب کرد. هائوی چینی در حال حاضر در رده بندی جهانی حتی از آناند قهرمان اسطوره ای شطرنج جهان از هند هم بالاتر قرار دارد.

تیم ملی شطرنج ایران در دو سال گذشته مربی نداشته و رشد ستاره هایی نظیر مقصودلو، طباطبایی و ... کاملا متوقف شده است. تمام فاکتورها نشان می دهد که حضور هائو به عنوان مربی از هر جهت به سود شطرنج ایران است. چرا که او هم  با سبک بازی بازیکنانی نظیر پرهام کاملا آشناست و هم ارتباط دوستانه‌ای با آنها دارد، مساله مهم‌تر این که احتمالا از مربیان اروپایی هم ارزانتر خواهد بود.

شطرنج هند با استخدام ولادیمیر کرامنیک، قهرمان سابق  جهان از روسیه در حال انفجار است. ستاره‌های نوجوان این کشور مراتب ترقی را پیموده‌اند و اکنون نسلی پرستاره از نوجوانان هندی نویدبخش آینده درخشانی برای شطرنج این کشور است. نسلی که تا دو سه سال پیش از نوجوانان مستعد کشورمان در جایگاه به مراتب پایین تری قرار داشتند.

فدراسیون شطرنج که البته همچنان رئیس ندارد، باید این فرصت را مغتنم شمرده و پیش از دیر شدن نسبت به استخدام این مربی اقدام کند چرا که کارنامه و تجارب ارزشمند هائو چیزی نیست که دیگران به راحتی از کنار آن عبور کنند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1506664
ارسال نظر