احیای دیوار ۱۰۰۰ ساله دوازده برجی خرم آباد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از آغاز عملیات احیای دیوار ۱۰۰۰ ساله دوازده برجی خرم آباد خبر داد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جماران؛ عطا حسن پور روز چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه گفت: حصار تاریخی ۱۲ برجی خرم‌آباد پیرامون محل فعلی قلعه فلک‌الافلاک از ۱۲ برج تشکیل شده بود که به مرور زمان تخریب شده و اثری از آن باقی نمانده است.

ایسنا نوشت؛ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: در اوایل دهه ۹۰ بخشی از دیوار ۱۲ برجی با الهام از تصاویر قدیمی و موازی با خیابان اصلی احداث شد که با برنامه‌ریزی انجام شده، پس از برداشتن نرده‌های موجود و انجام پی‌ریزی، حصار ۱۲ برجی در امتداد حصار احیا شده در ضلع غربی قلعه شروع شده است.

او اضافه کرد: براساس آخرین نقشه‌های موجود و در دسترس، مربوط به سرهنگ چریکف روسی، محل حصار اصلی و ۱۲ برج مشخص است و براین اساس عملیات احیای این دیوار تاریخی با اندکی جابجایی براساس وضع موجود، آغاز شده و پیش بینی می‌شود تا حدود یک ماه آینده تکمیل شود.

عطا حسن پور تصریح کرد: براساس اسناد و مدارک موجود این حصار به عنوان یکی از محله‌های قدیمی شهر خرم‌آباد حدود ۲۰ هکتار از اراضی منطقه شامل تپه باستانی و قلعه فلک‌الافلاک و محیط پیرامون، محدوده فعلی پادگان سپاه پاسداران، محدوده فعلی باشگاه افسران و سربازخانه، ۴ باغ تاریخی و سراب تاریخی گلستان را در برداشته است.

او افزود: حصار اصلی ۱۲ برجی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ با احداث خیابان فعلی ۱۲ برجی از بین رفته و با کمی عقب نشینی، اثری از آن باقی نمانده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: طبق اسناد موجود و گفته پژوهشگران و مورخان، ۱۲ برج حصار پیرامونی قلعه فلک‌الافلاک، هر کدام یک نام داشته که منطبق با بروج فلکی بوده است.

قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد بر روی تپه‌ای در مرکز این شهر و در محوطه باغ تاریخی گلستان از جمله آثار باستای و تاریخی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید