حاشیه نگاری نمایشگاه کتاب؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر

نمایشگاه کتاب تهران در روز سوم شلوغ و داغ شد؛ صندوق‌های رأی، جشن روز دختر، صف‌ برای امضای کتاب عادل فردوسی‌پور و البته دست‌فروش‌هایی که از فرصت استفاده کردند و بساط‌شان را به نزدیک نمایشگاه آورند؛ همگی استقبال مردم از سومین روز نمایشگاه را نشان می‌داد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش جماران، سومین روز از نمایشگاه کتاب تهران (جمعه، بیست‌ویکم اردیبهشت) روز شلوغی را پشت‌سر گذاشت‌ و بازدیدکنندگان پیش از باز شدن درهای نمایشگاه در مصلی حاضر بودند.


ایسنا نوشت؛ این روز که همزمان با دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، با همکاری وزارتخانه سه شعبه اخذ رأی با ۱۵ صندوق الکترونیک در سه نقطه نمایشگاه مستقر شده بود.

طبق برآورد رئیس شعبه‌های حاضر، بازدیدکنندگان نمایشگاه از وجود صندوق‌های رأی استقبال کرده و میزان مشارکت را خوب ارزیابی می‌کردند. صندوق‌های تا ساعت پایانی نمایشگاه (ساعت ۲۱) مستقر بودند.

تنور نمایشگاه کتاب داغ شد؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر، انتخابات و...

تنور نمایشگاه کتاب داغ شد؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر، انتخابات و...


همچنین امروز مصادف با تولد حضرت فاطمه معصومه (س)، برنامه‌ای را برای پاسداشت روز دختر در صحن مصلی مراسمی برپا شده بود که با استقبال خانواده‌ها همراه بود.

امروز روز جمعه همزمان با تعطیلی آخر هفته، شاهد حضور خانواده‌های بسیاری بودیم که آخر هفته خود را در مصلی و به گشت و گذار گذرانند و حتی در مواردی دیده می‌شد که عده کمی، خسته از گشت و گذار، زیر انداز و...  خانوادگی‌شان را هم به نمایشگاه شلوغ امروز اورده بودند.

تنور نمایشگاه کتاب داغ شد؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر، انتخابات و...

تنور نمایشگاه کتاب داغ شد؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر، انتخابات و...


البته دست‌فروشان نیز از فرصت روز شلوغ نمایشگاه کتاب استفاده کرده و بساط خود را به نمایشگاه آورده بودند و در ساعت پایانی، آن را علم کرده بودند.

در شبستان و در گوشه و کنار حیاط مصلی و بخش کودک چرخ‌های خرید قرمز را مشاهده می‌کردید که خانواده‌ها کتاب‌های خریداری شده و لوازم خود را در آن گذاشته و به گشت‌زدن در نمایشگاه  ادامه می‌دادند؛ چرخ‌های خرید یکی از ایده‌های «نمایشگاه دوست‌داشتنی من» بود که به مرحله اجرایی رسیده بود.

امروز علاوه بر گفت‌وگوهای اقناعی درباره حجاب که در شبستان همچنان برقرار بود و بعضا مورد استقبال قرار می‌گرفت، شاهد دو صف طولانی به خاطر حضور محمدجواد ظریف، وزیر پیشین امور خارجه و عادل فردوسی‌پور بودیم که برای جشن امضا آمده بودند و با حضور نیروی‌های انتظامی در این جشن‌ امضاها حضور مردم نظم خوبی داشت.

تنور نمایشگاه کتاب داغ شد؛ از حضور فردوسی‌پور تا جشن روز دختر، انتخابات و...


امروز ناشران از بازدید و فروش راضی بودند، بخش ناشران خارجی و کودک هم شلوغ شده بود اما بخش بین‌الملل فضای آرام‌تر را پشت سر گذاشت.

پرفورمنس شخصیت‌های ادبی هم امروز به نمایشگاه آمده بود و بازار عکس و سلفی مانند سال‌های قبل داغ شده بود.

در روز سوم، سخنگوی نمایشگاه در نشست خبری خود درباره روز دوم نمایشگاه کتاب گفت؛ از میزان فروش کتاب تا  نمره ۷۲ (از ۱۰۰) بازدیدکنندگان به نمایشگاه تا استفاده نیمی از بازدیدکننده از مترو برای آمدن به مصلی.

او میزان فروش کتاب در نمایشگاه کتاب را تا پایان روز دوم در مجموع ۷۴ میلیارد تومان اعلام کرد؛ ۵۲ میلیارد تومان در بخش حضوری و ۲۲ میلیارد تومان نیز در بخش مجازی.

بر اساس گفته علی رمضانی در بخش مجازی ۱۷۲ هزار نسخه کتاب فروش رفته است.

او همچنین اعلام کرد، هئیت رسیدگی به تخلفات به ۸‌ پرونده تخلف ناشران رسیدگی کردند که ۳ حکم صادر شد؛ یک ناشر یک روز غرفه‌اش بسته شد و دو ناشر هم پنل مجازی شان به مدت یک روز بسته شد.

دیدگاه تان را بنویسید