دامپزشکی استان مرکزی نسبت به شیوع بیماری آنگارا هشدار داد.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی نسبت به شیوع بیماری آنگارا در واحدهای مرغداری این استان هشدار داد و گفت: رعایت اصول بهداشتی قرنطینه‌ای و امنیت زیستی در واحدهای پرورش طیور بیش از پیش ضرورت دارد.

دکتر «محمد فتاحی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: آنگارا یک بیماری جدید و ویروسی با تلفات بالا در بین طیور است و در صورت رعایت نکردن شرایط بهداشتی از سوی مرغداران تلفات سنگینی برای مرغداری‌های استان مرکزی به همراه دارد.

وی ادامه داد: بیماری آنگارا بیشتر از طریق مرغ مادر و اقدامات جانبی از جمله تردد، دان و وسایل مرغداری به طیور منتقل می‌شود و رویکرد دامپزشکی استان مرکزی برای ریشه کنی و جلوگیری از انتقال این بیماری در مرغداری‌های گوشتی معدوم سازی و مرغداری‌های مرغ مادر انجام واکسیناسیون است.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه احتمال انتقال بیماری آگارا در مرغ‌های تخمگذار نیز وجود دارد در این واحدها نیز واکسیناسیون انجام می‌شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، دکتر فتاحی به مرغداران توصیه کرد ضمن رعایت موارد بهداشتی، جوجه مورد نیاز واحدهای خود را از واحدهای مرغ مادری تامین کنند که ۲ نوبت واکسیناسیون در این واحدها انجام شده باشد.

وی ادامه داد: نیاز است فعالان این بخش هرگونه تلفات در مرغداری را به دامپزشکی نزدیکترین منطقه خود اطلاع رسانی کنند تا نمونه گیری لازم در این زمینه انجام شود.

سرپرست دامپزشکی استان مرکزی گفت: همچنین نیاز است مرغداران رعایت اصول قرنطینه‌ای طیور و ضدعفونی حوضچه‌های ورودی در مرغداری‌ها و خرید از جاهای معتبر را برای مقابله با شیوع این بیماری در دستور کار خود قرار دهند.

دکتر فتاحی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امکان انتقال بیماری از طریق مرغ روستایی به مرغداری‌های صنعتی وجود دارد، نیاز است روستائیان هر گونه تلفات غیرعادی در طیور بومی را جدی گرفته و با گزارش به موقع تلفات به دامپزشکی، در پیشگیری از این بیماری در استان مرکزی با دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.