به گزارش ایرنا، «محمود حسنی» روز چهارشنبه همراه با معاون سیاسی و امنیتی استانداری، فرماندار ساوه و جمعی از مسئولان درحجاشیه بازدید از این اردوگاه، اظهار داشت: اتباع افغانستانی این مهمانشهر در قالب یک هزار و 42 خانوار و از نظر جمعیتی نیز یک هزار و 443 نفر از آنها را افغانستانی های اهل سنت در قالب 6 طایفه و 646 تن دیگر هم از شیعیان هزاره این کشور هستند.
وی اظهار داشت: در اردوگاه شهید ناصری ۶ مسجد متعلق به اهل سنت و یک مسجد متعلق به شیعیان ساخته شده است.
به گفته او، ۶۲ درصد از اتباع مجاز افغانستان که در استان مرکزی ثبت شده اند، در این مهمانشهر اسکان یافته اند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری مرکزی همچنین از فعالیت سه باب مدرسه و یک مرکز خدماتی و درمانی با ۱۱ پرسنل که پنج نفر از این کادر را اتباع افغانستانی تشکیل می دهند، خبر داد.
حسنی اظهار داشت: در مجموع یک هزار و 18 دانش آموز این مهمانشهر در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند.
وی گفت: در سال گذشته ۱۴ طرح با 15 میلیارد و 450 میلیون ریال در حوزه های رفاهی و زیرساختی برای زندگی بهتر مهاجران افغان در این مهمانشهر بهره برداری شد.
وی ساخت ۱۵۰ واحد مسکونی را از جمله این طرح ها برشمرد.
بر اساس اعلام مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری مرکزی در مهمانشهر شهید ناصری ساوه ۴۲ باب مغازه و ۱۰۰ واحد دامداری سبک و سنگین فعالیت دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز گفت: جامعه جهانی در زمینه مهاجران کمک چندانی به ایران نمی کند این در حالی است که کشورمان پذیرای شمار زیادی از مهاجران به خصوص اتباع کشور افغانستان است.
«بهروز اکرمی» گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین اسلامی و انسانی و در راستای اجرای شرط اخوت و برادری، از افرادی که به هر دلیلی کشور خود را ترک و مهاجرت کرده اند، حمایت و شرط میزبانی را انجام می دهد.
فرماندار ساوه نیز گفت: حضور اتباع کشور افغانستان در ساوه و زندگی کردن آنان در کمال آرامش و امنیت نشانه انسان دوستی جمهوری اسلامی ایران است.
«علی میرزایی» اظهار داشت: مهمانشهر شهید ناصری محلی امن برای برادران و خواهران افغانستانی است و خدمات رفاهی مناسبی نیز به آنها ارائه می شود.
وی تاکید کرد: بر اساس وظیفه انسانی و پیوندهای تاریخی دو ملت ایران و افغانستان، تلاش می شود که خاطرات خوبی از مهمان نوازی و انسان دوستی مردم و مسئولان شهرستان ساوه در اذهان اتباع افغانستانی مقیم ساوه ماندگار شود.
اردوگاه شهید ناصری در 25 کیلومتری شرق ساوه است که برای رفتن به این مهمانشهر باید از روستاهای باغ شیخ و طراز ناهید عبور کرد.
9921/6539/3075
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.