عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران وضعیت جنگل های شمال کشور را نامطلوب دانست و گفت: تاکنون کار مثبتی در زمینه حفاظت از جنگل ها صورت نگرفته است.

محمود حسن پور در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: دولت ها متولی فرهنگ بوده و بخش قابل توجهی از آموزه های فرهنگی به واسطه قوانین، مقررات و ساختارهایی که آن ها معین کرده اند ایجاد می شوند.

وی افزود:دولت ها باتوجه به در اختیار داشتن منابع می توانند در زمینه فرهنگ سازی موثر باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه دولت در بخشی از اقدامات فرهنگی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم عمل می کند، خاطرنشان کرد: این نهاد با استفاده از ابزارهای تبلیغی مانند رادیو، تلویزیون و رسانه های دیگر به صورت مستقیم و یا حمایت از سازمان های مردم نهاد به صورت غیرمستقیم در فرهنگ سازی نقش آفرینی می کند.

حسن پور تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما مدیریت در زمینه های مختلف دچار مشکلات فراوانی است که برای نمونه می توان به عدم ایجاد زیرساخت مناسب در زمینه حفظ محیط زیست اشاره کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مردم هم نقش به سزایی در زمینه رشد فرهنگی دارند، گفت: یکی از شاخصه های رشد به مردم آن جامعه برمی گردد که باید خود را در زمینه فرهنگی تقویت کنند.

حسن پور در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت مازندران از نظر محیط زیستی مناسب نیست، افزود: بسیاری از مناطق گردشگری در مازندران با وجود ظرفیت های فراوان بدون برنامه و مدیریت صحیح به حال خود رها شده است.

وی بر لزوم آموزش های عمومی در تقویت فرهنگ یک جامعه تاکید کرد و گفت: با آموزش های عمومی مردم را می توان با طبیعت آشتی داد تا هر شهروند تبدیل به یک نگهبان و حفظ محیط زیست باشد.

عضو گروه مدیریت گردشگری دانشگاه مازندران یادآور شد: دولت باید در زمینه معضل زباله که یکی از مشکلات اصلی کشور و به ویژه مازندران است چاره اساسی کند، باید به فکر جذب سرمایه گذار بود تا این مسئله با تفکیک زباله برطرف شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه درحال حاضر هیچ کار مثبتی در زمینه حفاظت از جنگل ها صورت نمی گیرد، خاطرنشان کرد: بنابر آمار 90 درصد از آتش سوزی ها در مراتع و جنگل ها به عامل انسانی بستگی دارد و این امر به خاطر عدم وجود قوانین مناسب و زیرساخت است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.