قطعی آب آشامیدنی شهرهای گروه الف از جمله بابل ، سوادکوه ، بابلسر ، فریدونکنار و سوادکوه و خارج شدن تصفیه خانه طلوت که تصفیه آب آشامیدنی این شهرها را انجام می دهد یکی از آسیب های سیل اخیر بود که هنوز به شرایط عادی بازنگشته و مردم این مناطق به استفاده از اب معدنی برای مایحتاج روزانه خود مجبور هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، بارش باران بی سابقه که روز یکشنبه هفته گذشته در مازندران آغاز شد، بنا به اظهار نظر مسئولان هواشناسی مازندران در 30 سال اخیر بی سابقه بود و نه تنها مردم مازندران و مسافران، حتی نیروهای امدادی را غافلگیر کرد.
آسیب به بیش از 6 هزار واحد مسکونی روستایی، شهری ، تخریب 500واحد مسکونی، فراری شدن حدود 500 خانوار شهرستان سیمرغ از منازلشان و سکنی گزیدن در دیگر شهرها، خسارت به مزارع کشاورزی و باغی در شهرهای مرکزی و شرقی استان و تخریب تاسیسات عمومی بخشی از خسارت سیلاب اخیر بود.
علاوه بر این آسیب به تاسیسات آب آشامیدنی 265 روستا با حدود 60 هزار خانوار ، تخریب و آسیب 66 دهنه پل بزرگ و کوچک در روستاها و کم آبی تنها بخش و نمونه ای اندک از آسیب های سیلاب اخیر به مازندران است چرا که هنوز بسیاری از مدیران دستگاههای اجرایی آمار دقیقی از میزان و شدت خسارت وارده به مجموعه های زیر پوشش خود ندارند.
ابراهیم یخکشی روز شنبه در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: سیلاب حجم عظیمی از گل و لای را وارد سد البرز کرد که تنها تغذیه کننده آب تصفیه خانه بابلکنار است و عملا این تصفیه خانه را از مدار خارج کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران افزود: هم اکنون از آب سطحی سد استفاده می کینیم که املاح کمتری داشته تا بتوانیم تصفیه خانه را وارد مدار کنیم.
یخکشی اعلام کرد از فردا با ورود تصفیه خانه به مدار، مردم شهرهای گروه الف اب عاری از شن را شاهد خواهند بود.
وی همچنین کمبود اعتبار را از دلایل اصلی توقف عملیات ساخت تصفیه خانه اصلی شهر بابل عنوان کرد و افزود: برای اتمام این پروژه بیش از 70 میلیارد تومان اعتبار لازم است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با اشاره به اینکه 70 درصد از عملیات ساخت تصفیه خانه اتمام یافته ، افزود: علت بالا بودن رقم اعتبار مورد نیاز تغییر نرخ ارز و بالا رفتن قیمت ماشین آلات و تجهیزات تصفیه خانه است.
7335/1899
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.