در حالی که همه کارشناسان و مسئولین تأکید دارند که بهترین راه مقابله با کرونا رعایت دستورالعمل های بهداشتی، از جمله فاصله گذاری اجتماعی است، با گذشت حدود پنج ماه از ورود کرونا به کشور این موضوع در تاکسی های درون شهری به کلی نادیده گرفته می شود.

پایگاه خبری جماران: حدود پنج ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و تقریبا برای همه قطعی است که این مهمان ناخوانده به این زودی قصد ندارد کشور ما را ترک کند. ولی به نظر می رسد گذر زمان باعث شده که مردم دیگر مثل روزهای نخست این بیماری را جدی نگیرند. شاهد این فرضیه عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تاکسی های درون شهری است.گرچه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حمل و نقل عمومی الزامی شده اما برخی شهروندان و حتی رانندگان تاکسی انگار این قضیه را جدی نگرفته اند.

اکنون زندگی در شهری مثل خرم‌آباد به حالت عادی برگشته و دیگر استرس و ترس ناشی از مبتلاشدن به کرونا را حتی در ظاهر مردم نمی توان مشاهده کرد و عده ای بدون توجه به هشدارهای ممکن برای کاهش انتقال ویروس کرونا در معابر قدم زده و بدون داشتن ماسک اقدام به خرید مایحتاج خود می کنند.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی هم دیگر رنگ باخته و مسافرین بدون  واهمه سوار بر خودروهای حمل و نقل شهری می شوند.

طی روزهای گذشته شاهد اوج‌گیری مجدد همه‌گیری ویروس کرونا در استان لرستان هستیم که در برخی از شهرهای استان وضعیت به صورت قرمز می باشد.

نکته نگران‌کننده اینکه آمار ابتلا و همچنین تعداد بیماران بستری به‌طور چشمگیری در حال افزایش است.

کووید۱۹ البته یک تفاوت فاحش با سایر ویروس های خانواده کرونا دارد و آن سهولت همه گیری آن است.

این ویروس به راحتی از طریق سطوح و عدم رعایت فاصله مناسب منتقل می شود حال فکر کنید بدون ماسک هم در محیط های کوچک و بسته تنگ هم بنشینید و مسیری را طی کنید.

گرچه قرار بود تا پایان محدودیت ها تعداد مسافرین تاکسی های درون شهری کاهش یابد اما در خرم آباد بدون کوچکترین توجهی سه نفر در صندلی های عقب تاکسی سوار می شوند و حاضر هستند تا مقصد یکدیگر را تحمل کنند.

یکی از مسافرین تاکسی های درون شهری در خرم آباد گفت: برای انجام کارهایش عجله دارد و مجبور است با اولین تاکسی خود را به مقصد برساند.

بهرام میرزایی می گوید ماسک، دستکش و حتی محلول ضدعفونی کننده به همراه خود دارد و جای نگرانی نسیت.

مسافر دیگری می گوید برای پرداخت کرایه سعی می کند شماره کارت راننده را دریافت کرده و در لحظه اقدام به کارت به کارت کند و به محض ورود دستگیری درب خودرو را اسپری می کند.

کارشناسان می گویند برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عدم ابتلا به کرونا اصولی ترین روش رعایت فاصله گذاری اجتماعی است و حداقل باید یک و نیم متر از یکدیگر دور ماند اما در مکان های عمومی به ویژه خودروهای حمل مسافر این موضوع به دست فراموشی سپرده شده است.

یکی از رانندگان خودروهای درون شهری نیز گفت: در هفته یک لیتر الکل برای ضدعفونی کردن خودرو و مسافران تهیه کرده و مسافران بدون ماسک را هرگز سوار نمی کنم و حتی موقع ورود ابتدا دستان آنها و سپس دستگیره را آغشته به محلول ضدعفونی کننده می کنم.

ولی الله یوسفوند می گوید: پس از رکود چندماهه کاسبی مگر چقدر درآمد داریم که هر هفته ۴۰هزار تومان الکل بخریم اما برای سلامتی خود و خانواده‌هایمان مجبور به تهیه محلول ضدعفونی کننده هستیم.

یکی دیگر از رانندگان تاکسی که در مسیر کیو تا شقایق تردد می کند گفت: سازمان حمل و نقل بار و مسافر باید تاکسی ها را حمایت کند، می گویند رعایت کنید و مسافر کمتر بزنید اما نمی گویند چگونه رعایت کنیم، خودمان اقدام به نصب محافظ از جنس پلاستیک کرده ایم.

سهراب حسنوند افزود: سازمان تاکسیرانی حداقل می تواند سه متر پلاستیک به ما بدهد تا محافظ بین راننده و مسافر را تعویض کنیم.

راننده جوان دیگر که مشکلات اقتصادی بر او فشار آورده بود لب به سخن گشود و از اجاره خانه تا خرید شیرخشک فرزندش گفت، او کرونا را باعث تمام عقب ماندگی های چهارماهه اخیر زندگی اش می داند و خواستار توجه بیشتر مسئولین به قشر رانندگان بود.

دیگر راننده حمل و نقل درون شهری نیز می گوید: سازمان حمل و نقل بار و مسافر باید الکل را مانند بنزین سهمیه بندی کند و هر هفته به تعدادی از رانندگان محلول ضدعفونی کننده با قیمت مناسب ارایه دهد.

رضا اصغری با بیان اینکه تعداد مسافر کم شده و درامد زیادی در روز ندارد اظهار داشت: حالا می گویید تعداد کمتری مسافر بزنم؟ شما جای من، آیا می توانید امورات بگذرانید؟

راننده جوان دیگری می گوید: کار و کاسبی خودروهای اینترنتی بهتر شده چرا که عده ای از مسافران حاضر نیستند با تعدادی مسافر دیگر به مقصد بروند و با دربست گرفتن و یا اجاره خودرو اینترنتی جا به جا می شوند.

رانندگان تاکسی نکات بهداشتی حمل مسافر را رعایت کنند

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‌آباد گفت: رانندگان تاکسی باید نکات بهداشتی حمل مسافر را تا زمان کنترل ویروس کرونا رعایت کنند.

مسعود ارمغان افزود: در اوج شیوع ویروس کرونا دستورالعملی مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهری اجرایی شد که هر تاکسی مجاز به سوار کردن تعداد محدود مسافر است این دستورالعمل همچنان ادامه دارد و رانندگان باید توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

وی اظهار داشت: چهارگشت خودرویی در مسیرها، ناوگان حمل و نقل عمومی را کنترل می کنند و تذکرات لازم برای استفاده از ماسک و دستکش را به آنها انتقال می دهند.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم‌آباد بیان کرد: دریافت وجه نقد از مسافران باید طبق رعایت نکات بهداشتی و با استفاده از دستکش های یکبار مصرف انجام شود.

ارمغان ادامه داد: بسیاری از رانندگان تعداد محدودی مسافر را جابجا می کنند اما در صورتی که تاکسیرانان موارد را رعایت نکند طبق قانون برخورد می شود.

وی با اشاره به فعالیت تنها یک سوم از ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری خرم آباد گفت: همچنین اتوبوس های شرکت واحد ملزم به سوار کردن ۱۱ تا ۱۵ مسافر هستند.

ارمغان افزود: رعایت دستورالعمل های بهداشتی و محدود شدن ناوگان حمل و نقل عمومی بنا به توصیه های ستاد استانی کرونا بوده و تا پایان محدودیت ها موارد اعمال می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.