وحید یوسفلی روز جمعه با اعلام این خبر افزود : بیشترین سطح کشت کلزا در مزارع روستاهای جهان آباد،کمال آباد ، نصرت اباد و شریف اباد از توابع این شهرستان است .

وی اظهار داشت : کشاورزان کلزا کار می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی مربوطه و یا شعب بانک کشاورزی نسبت به بیمه اراضی زیر کشت خود اقدام کنند.

وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی جدید اهتمام ویژه‌ای به کشت کلزا دارد و باید این محصول استراتژیک بر اساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین کشت شود.

براساس اعلام کارشناسان جهاد کشاورزی ، سال زراعی گذشته برنامه‌ریزی برای کشت  12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین برای کشت کلزا اختصاص یافت که به‌علت مسایل آب و هوایی و جوی و برخی مشکلات تنها 5 هزار و 300 هکتار آن محقق شدو از این میزان اراضی، بیش از  11 هزار و 800 تن کلزا در سطح این استان تولید شد که 9 هزار و 400 تن آن از کشاورزان خریداری گردید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز اوایل مهرماه امسال از کشاورزان خواست در کشت محصول استراتژیک کلزا مشارکت کنند تا دولت بتواند بخشی از نیاز کشور به روغن را در داخل تامین کند.
 فاطمه خمسه افزود: امسال مشکلی در تامین آب و بذر مورد نیاز برای کشت کلزا در استان قزوین وجود ندارد و کشاورزان می‌توانند اقدام به کشت این محصول کنند.
خمسه یادآورشد: محصول کلزا با برنامه ریزی انجام شده حتی برای بخش الموت غربی و شرقی نیز کشت خواهد شد.
کلزا یکی از گیاهان دانه‌ روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.
دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست بوده و به علت دارا بودن اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

روغن کلزا بدلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد پایین اسیدهای چرب اشباع همانند زیتون جزء با کیفیت ­ترین روغن‌های خوراکی است.

در ایران با جمعیت 80 میلیون نفر سالانه حدود 50 هزار عمل جراحی قلب انجام می ­شود. در حالی که در کشور چین با جمعیت 1.3 میلیارد نفر همین تعداد جراحی قلب انجام می­شود( 16 برابر چین).

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.