محمد قاسمی روز شنبه در نشست با مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین افزود: بسیاری از نارسایی‌های فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی در جامعه به صورت پرونده به دستگاه قضایی سرریز می‌شود در حالیکه طبق بررسی‌ها، دلیل تشکیل بسیاری از این پرونده‌ها فقدان آگاهی، خلا فرهنگ عمومی و همچنین مسئولیت ناپذیری اجتماعی است.

وی افزود: در این نشست‌ها باید با نگاه کارشناسی، رشد مدار و تخصصی به بیان راهکارهایی برای جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی پرداخت و با ارتقای فرهنگ غنی اسلامی در بین اقشار گوناگون جامعه از گسترش معضلات فرهنگی و اجتماعی جلوگیری کرد.

دادستان قزوین با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، فرهنگ را به منزله هوا برای جامعه تعبیر کرده اند، اظهار داشت: برخی موازی کاری‌ها و اقدامات جزیره ای در حوزه فرهنگ موجب شده، با وجود همه تلاش‌های قابل تقدیر، نه تنها وضعیت مناسب فرهنگی را شاهد نباشیم بلکه با افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی مواجه شویم.

وی با تاکید بر بومی گزینی در اجرای برنامه‌های فرهنگی، اذعان داشت: با توجه به پیشینه غنی استان قزوین به لحاظ تاریخی، مذهبی و فرهنگی، دستگاه‌های متولی امر فرهنگ باید از آن به خوبی استفاده کرده و سند توسعه فرهنگی استان را تبیین نمایند.

این مقام قضایی استان بیان داشت: از سوی دیگر استان قزوین از حیث موقعیت جغرافیایی، آب و هوایی، اشتغال و... دارای وضعیت مناسبی است و همین امر منجر شده بسیاری از اقوام و فرهنگ‌های مختلف در این استان سکونت داشته باشند.

 وی گفت: همین موضوع فرهنگ اصیل استان را تحت تاثیر قرار داده است و باید دستگاه‌های فرهنگی به این موضوع بسیار توجه کنند تا خدشه ای در اصالت فرهنگی قزوین ایجاد نشود.

موضوع حاشیه نشینی در قزوین ساماندهی شود

قاسمی با بیان اینکه موضوع حاشیه نشینی یکی از دغدغه های رهبری است، خاطرنشان کرد: حاشیه نشین‌ها که در برخی مناطق استان قزوین نیز مشاهده می‌شوند از خدمات فرهنگی و اجتماعی مناسب محروم هستند و باید حساسیت ویژه ای نسبت به آنها داشت.

 وی افزود: اگر این قشر از جامعه نتوانند از رشد اجتماعی لازم برخوردار شوند بدون شک دچار مشکلات متعددی از حیث فردی و اجتماعی خواهند شد که با مرور زمان به صورت آسیب اجتماعی و وقوع جرائم نمایان خواهد شد.

قاسمی یادآور شد: برای حل بسیاری از مسائل، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، اقدامات سلبی و قضایی کارساز نیست، بلکه با اقدامات ایجابی و پیشگیرانه خود باید نسبت به رفع آن مشکلات اقدام کرد.

 وی گفت: تحقق این امر نیازمند حضور میدانی همه دستگاه‌ها، نهادها و خود مردم است و علاج بسیاری از معضلات اجتماعی، کار فرهنگی برنامه ریزی شده است.

دادستان مرکز استان قزوین خاطرنشان کرد: امیدواریم با هم افزایی، مشارکت، همراهی و همدلی همه اقشار مختلف جامعه اعم از مسئولان و مردم بتوانیم در مسائل و معضلات فرهنگی به زبان مشترک دست یافته و برای حل آنها گام‌های بلندی را برداریم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.