اخبار مرتبط

حسن وفایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین سنی فوت شدگان نیز در این مدت 66.45 سال و در بین زنان بیشتر از مردان است.
وی با اشاره به گزارشی از تحولات جمعیتی قزوین در سال گذشته اضافه کرد: در سال 97کودکان صفر تا 14 سال قزوین 23 درصد و افراد 15 تا 29 سال 25 درصد جمعیت استان را تشکیل می دادند در حالی که میانگین کشوری در این دو شاخص، برعکس و به ترتیب 25 و 23 درصد بوده و همین نشان می دهد که جمعیت استان رو به پیری می رود.
وفایی با مقایسه جمعیت زنان و مردان استان نیز ادامه داد: جمعیت زنان قزوین در سال گذشته 49 و مردان 51 درصد بوده است.
وی با بیان اینکه طی سال های 90 تا 97 ، 99 هزار و 302 نفر به جمعیت استان افزوده شده است، گفت: پیش بینی می شود تا سال 1415 جمعیت قزوین به یک میلیون و 505 هزار نفر برسد.
وفایی از ثبت هشت هزار و 233 ازدواج در استان طی سال گذشته خبر داد و افزود: در این سال همراه با کاهش 9.6 درصدی ازدواج، شاهد کاهش طلاق نیز بودیم به گونه ای که تعداد طلاق با 2 هزار و 860 مورد حتی نسبت به سال 95 نیز کمتر شده است.
وی با بیان اینکه در ازدواج، میانگین فاصله سنی زوج ها 5.71 سال بوده است، اظهار داشت: میانگین سنی مردان در زمان ازدواج 29 و در زنان 24 سال بوده است.
مدیرکل ثبت احوال قزوین با اشاره به روز جمعیت افزود: در 30 اردیبهشت ماه سال 93 سیاست های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و با پیشنهاد سازمان ثبت احوال، این روز به عنوان روز جمعیت توسط شورای فرهنگ عمومی با موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 94 در تقویم رسمی کشور قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: آگاهی بخشی و آشناسازی مردم و صاحبنظران با سیاست های کلی جمعیت و برجسته سازی اقدامات موثر در بهبود وضعیت جمعیتی استان نقش مهمی در تحقق سیاست های جمعیت می تواند ایفا کنند.
وفایی در این راستا خواستار معرفی ظرفیت های استان و شهرستان ها در حوزه های مرتبط با جمعیت و خانواده از جمله سمن های تسهیلگر سلامت مادری، ازدواج آسان، حکمیت بین زوج های در حال طلاق، کارآفرینان، معلولان موفق و خانواده های پرجمعیت موفق و همچنین اختصاص بخشی از ظرفیت های شهری به موضوعات مختلف سیاست های کلی جمعیت از طریق تبلیغات محیطی شهری شد.
7388* 6101
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.