آیین رونمایی از « دانشنامه جواد الائمه (علیه السلام)، شرح جامعی از تاریخ و سیره امام جواد(ع)» با حضور نویسنده کتاب ، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اساتید حوزه و دانشگاه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش جماران؛ همزمان با سالروز شهادت امام جواد (ع) آیین رونمایی از «دانشنامه جواد الائمه (علیه السلام)، شرح جامعی از تاریخ و سیره امام جواد(ع) با حضور آیت الله سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری، نویسنده کتاب ، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اساتید حوزه و دانشگاه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

آیت الله سید ابوالفضل اشکذری نویسنده کتاب در این آیین گفت: این تسلیت را تقدیم مولای خود امام رئوف حضرت امام رضا (ع) به عنوان صاحب عزای حقیقی میکنم. 

وی همچنین با اشاره به 14 تیر ماه عنوان روز قلم این روز را به همه اصحاب قلم تبریک گفت و افزود: هم قلم و هم بیان دو محبت الهی می باشد که دو نقطه مشترک دارد، و آن این است که هر دو برای کشف معارف و برای کشف ضمائری که کسی اطلاع ندارد در اختیار انسانها قرار گرفته اند.

نویسنده کتاب در ادامه افزود: درباره امام جواد (ع) تعابیر گوناگونی بیان شده است که یک تعبیری که مکرر بیان شده بحث مبارک و با برکت بودن حضرت می باشد. 

ولی به نقل از امام رضا (ع) در مورد امام جواد (ع) افزود: امام فرمودند، در تاریخ اسلام هرگز فرزندی که بابرکت تر از او بر شیعیان باشد به دنیا نیامده است، که این نیاز به پژوهش و درایت دارد. 

وی ادامه داد: در روایت آمده مومن با درایت است که رشد می کند و به گفته بزرگان اهل روایت بسیار است ولی اهل درایت بودن مهم است. 

آیت الله طباطبایی اشکذری با بیان روایاتی متعدد به برکت حضور آن حضرت پرداختند و در ادامه درباره تولید کتاب گفت: تولید کتاب توسعه علم و عامل حفاظت و سیاحت بر علم است. 

وی کتاب را عاملی برای دعوت جامعه به علم دانسته و افزود : کتاب سبب رشد و کمال می گردد و با جهل اجتماعی مبارزه می کند. 

حضرت امام خمینی (ره) تاکید فراوانی بر تاثیر کتاب بر شفافیت در حوزه علمی و ایجاد یک حرکت فرهنگی در مسیر جامعه سازی می باشد داشت و معتقد بود زمانی که اینها را در کنار هم می گذاریم در مسیر ظهور امام زمان (عج ) حرکت می کنیم. 

وی در خصوص وضعیت موجود کتاب در جامعه گفت: بعضیها به کتابهای دینی نگاه خاصی دارند که این نگاه، نگاه استعماریست که باید به این دسته از افرادگفت: کتاب دینی کتاب علمی می باشد. 

ما فارغ التحصیلان دانشگاه را عالمان جامعه می دانیم ولی اجازه نمیدهیم زحمات اساتید دینی زیر پا گذاشته شود. 

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این جلسه ضمن تسلیت ایام شهادت ابن الرضا (ع) حضرت جواد الائمه (ع) ، جوانترین پیشوا ، رونمایی از کتاب فاخر « دانشنامه جواد الائمه (ع) » را مایه مباهات کتابخانه های عمومی استان دانست. 

علی اکبر سبزیان در ادامه از خریداری این کتاب برای کتابخانه های عمومی استان خبر داده و افزود: معتقدیم امروز برای زیست مومنانه و سبک زندگی دینی، قطعا نیازمند منابعی هستیم که زیباییهای کلام اهل بیت در آن نهفته است. 

وی ضمن تشکر از نویسنده کتاب افزود: کمتر به سیره امام جواد(ع) پرداخته شده است و تالیف این کتاب قطعا مورد توجه علاقه مندان به سبک زندگی ائمه قرار خواهد گرفت. 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن دعایی، مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی نور مشهد مقدس و استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه در این آیین گفت: این دانشنامه یک دایره المعارف و یک شاهکار حقیقیست که به رشته تحریر درآمده است.

وی در ادامه افزود: این دانشنامه دارای بخشهای پنجگانه است که بخش اول مشخصات فردی امام جواد(ع)، بخش دوم فضائل امام در چهار فصل مورد بررسی قرار گرفته، بخش سوم سیره امام جواد (ع)، بخش چهارم مناظره های امام و بخش پنجم سخنان حضرت می باشد. 

در پایان حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی نیا، مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در مورد دانشنامه جواد الائمه (ع) گفت: چه زیباست قلم در راه فضائل ائمه اطهار به حرکت در بیاد آن هم محضر میوه دل امام رضا (ع) امام جواد (ع)که مولود مبارک ائمه برای رسالت شیعیان جهان است.

وی در ادامه گفت: راوی می گوید امام رضا (ع) را دیدند در حالی که امام جواد (ع) را در آغوش داشت و طواف میکرد. رفتم جلو و گفتم اجازه بدهید ادامه طواف را من مرکب حضرت باشم، حضرت فرمودند، بر خوب سوار و خوب مرکبی نشسته اند و اجازه این کار را نداد. 

اما میبینیم وقتی مصلحت اهل بیت اقتضا می کند حضرت این میوه دل را در مدینه در سن 55 سالگی می گذارد وتنها به خراسان می آید، تا اینجا مکتب اهل بیت تثبیت شود و ما ریزه خوار خان وجودی حضرت باشیم. 

حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی نیا در ادامه گفت: می بایست یاد شود که 257 نفر شاگرد در مکتب امام جواد (ع) تربیت شده اند و شبکه ولایت از زابل تا مصر تحت مدیریت امام جواد (ع) بود که همین تعالیم در زمان امام هادی (ع)و امام عسکری (ع) تقویت شد تا شیعه بتواند، امام غایب از نظر را به عنوان امام بپذیرد.

شایان ذکر است این مراسم از طریق فضای اسکای روم به آدرس https://www.skyroom.online/ch/khrpl/mashadpl  و به صورت زنده از صفحه stabatabaeey.live به صورت زنده و با حضور کتابداران و اعضای کتابخانه پخش گردید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.