کتاب «تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان» نوشته مهدی مهریزی، در 135 صفحه توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

کتاب «تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان» توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

به گزارش جماران، مهدی مهریزی نویسنده این کتاب 135 صفحه ای بوده و معاونت پژوهشی پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی زیر نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ناشر آن بوده و چاپ را نیز مؤسسه چاپ و نشر عروج بر عهده داشته و در 500 نسخه چاپ اول را منتشر کرده است.

فصل اول این کتاب با عنوان «کلیات» نگاهی اجمالی به دوره های مختلف زندگی امام خمینی(س) اعم از کودکی، تحصیل، تدریس، مبارزه و دوران رهبری دارد و همچنین ادوار فقهی امام خمینی(س) را به سه دوره پیش از مبارزه، مبارزه و دوران رهبری تقسیم کرده است. در ادامه این فصل رویکرد سنتی به شخصیت زن و پس از آن رویکرد تبیینی یا کلامی-اجتماعی علامه طباطبایی، شهید مرتضی مطهری و آیت الله جوادی آملی آمده است.

بحث اصلی کتاب از فصل دوم آغاز می شود که «استخراج دیدگاه های امام خمینی(س) پیرامون زنان و دسته بندی آنها» نام گرفته است. اختلاف های فقهی زن و مرد در فتاوای امام خمینی(س)، حق رأی و شرکت در انتخابات، فعالیت های اجتماعی-سیاسی، یکسان دانستن طلبه های مرد و زن در استفاده از موقوفات، اجازه خرید به همسر و تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان از جمله مباحث مطرح شده در این فصل است.

ذیل عنوان «تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان» کلامی از معمار کبیر انقلاب اسلامی آمده که «حالا طوری شده است که خانم ها همدوش با سایر برادران در تحصیل علم و عرفان و فلسفه و تمام شعب علم و ان شاء الله صنعت، فعالیت می کنند. آن وقت می گفتند که نیمی از جمعیت ایران که در پرده هستند دیگر کاری ازشان نمی آید. نه اینکه می خواستند کاری از شان بیاید، برای اینکه مردها را هم آنها محروم کردند از کارهای فعال، بلکه می خواستند که اینها را وارد کنند در جامعه به آن ترتیبی که خود آنها و رفقا و همراهان آنها بودند و به فساد بکشند جامعه را. و خداوند خواست که موفق نشدند و شما بانوان امروز موجب افتخار هستید...».

در فصل سوم کتاب «تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان»، «مبانی اجتهادی امام خمینی(س) در مواجهه با مسأله زنان» آمده و اختلاف دیدگاه از منظر امام خمینی(س)، ظرفیت های فقه امام خمینی(س) برای تغییر و تحول آرا و ظرفیت های اندیشه امام خمینی(س) در مسائل زنان برای تغییر و تحول دیدگاه ها از جمله مسائل مطرح شده در این فصل است.

فصل چهارم و پایانی کتاب نیز «تحلیل چگونگی تطور آرا و دیدگاه ها» نام گرفته و در جمع بندی نهایی آورده است: «می توان گفت امام از نظر دسته بندی رویکرد به زنان، در دوران پیش از رهبری در گروه رویکرد سنتی قرار داشت، ولی آنچه در دوران ده ساله رهبری بر قلم و زبان ایشان جاری گشت، وی را در گروه نواندیشان دینی قرار می دهد که می توان از آن ثابتات و محکماتی را استخراج کرد و در مواجهه با مسائل مستحدثه و نوظهور بر پایه آن به اجتهاد پرداخت».

تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان

آدرس فروشگاه های انتشارات عروج جهت خرید حضوری

مرکزی: خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران بین 12 فروردین و فخر رازی، پاساژ ظروفچی پلاک  1296

تلفن: 66493081

شماره 1: خیابان انقلاب، زیر پل حافظ، جنب فروشگاه برک

تلفن: 66706833

همچنین آثار چاپ شده حضرت امام خمینی(س) را می توانید [ اینجا  ] ببینید.

برای خرید الکترونیکی آثار حضرت امام و منشورات مؤسسه چاپ و نشر عروج نیز می توانید به [ اینجا ] مراجعه کنید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.