حمید ظهرابی روز یکشنبه با بیان اینکه یش از ۴۲ میلیون متر مکعب حقابه تالاب و دریاچه بختگان  همزمان با سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به استان فارس از سد درودزن بر بستر این تالاب رها شد افزود: این حقابه  با پیگیری های به عمل آمده و تصویب در شورای حفاظت منابع آب استان فارس رها شده است .

ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس اضافه کرد: از تاریخ رها شدن آب گروه‌هایی از یگان حفاظت محیط زیست استان به صورت شبانه روزی برای کنترل و نظارت بر حسن اجرای عملیات، با دستگاه های متولی همکاری کردند .

وی  بیان داشت: بر اساس ماده ۴ آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب ها مصوب ۹۷/۱۱/۲۷، سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارت در تخصیص و تامین حقابه تالاب ها را دارد.محیط زیست در تمامی عملیات رها سازی و پایش رودخانه کر و میزان تحقق حقابه تالاب های کمجان، بختگان و طشک نظارت کامل خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: حقابه تالاب بختگان بسیار فراتر از میزان آب رها شده بوده و بر اساس منابع مختلف بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب متناسب با سال های مختلف از نظر بارش اعلام شده است. مطالعات مربوط به تعیین نیاز زیست محیطی رودخانه کر و تالاب های طشک و بختگان با همکاری دانشگاه شیراز انجام گرفته که گزارش آن پس از تایید سازمان نهایی و میزان حقابه تالاب بختگان دقیقا مشخص خواهد شد.

تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز بوده است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد و در حفظ بوم‌ ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد اما  در سال‌های گذشته کاملاً خشک شد ، امسال بر اثر بارش‌های بهاری سطح این دریاچه حدود ۶۰ درصد آبگیری شد ولی  در گرمای تابستان باز هم به سرعت به خشکی گرایید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.