حمید رضا دهقانی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در حاشیه سفر یک روزه وزیر نیرو به شهرستان داراب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : تعیین حقابه بختگان به تصویب شورای حفاظت منابع آب استان فارس رسید و اکنون به ظرفیت ۳۰ متر مکعب  در ثانیه این میزان آب در حال خروج از سد درود زن است.

این مقام مسوول گفت: رهاسازی این میزان حقابه در بهبود شرایط زیست محیطی دریاچه بختگان تاثیرگذار  است ،  این اقدام بر اساس تصمیم شورای حفاظت منابع آب استان و در راستای سیاست‌های وزارت نیرو و دولت تدبیر و امید و با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست انجام شده است.

دهقانی اضافه کرد: در خصوص رودخانه کُر حقابه کشاورزانی که در مجاورت رودخانه قرار داشته اند و حقابه بخش درودزن نیز  مشخص می شود که در این زمینه از تجربیات و تحقیقات دانشگاه شیراز و شرکت زایند آب که در خصوص رودخانه زاینده رود تجربیات موفقی داشته  استفاده می‌شود.

احیای تالاب بختگان یکی از اولویت های  زیست  محیطی در استان فارس است  و پی گیری برای تامین حق آبه بختگان و انجام اقداماتی برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکو سیستمی که  می تواند برای مردم ایجاد کند از اهداف و اولویت های محیط زیست بوده است که دنبال می شود .

تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد و در سال‌های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که امسال بر اثر بارش‌های بهاری حدود ۶۰ درصد آبگیری شد اما در گرمای تابستان باز هم به سمتی خشکی گرایید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.