مصیب امیری، شنبه اظهار داشت: این مستندنگاری که از چهاردهم آبان ماه جاری آغاز شده و تا پنجم آذرماه 98 ادامه دارد پس از اخذ مجوز از پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با روش ژئو فیزیک و به سرپرستی علیرضا عسکری چاودری و پی یر فرانچسکو کالیری انجام می شود.

وی ادامه داد: شهر گور از جمله شهرهای دوران ساسانیان است که به نام‌های دیگری مانند، اردشیر خوره، شهر جور و کوره اردشیر خوانده می‌شود، این شهر با نقشه‌ای کاملا مدور با قطر 1950 متر ساخته شده است، فضای داخلی شهر مثل یک چرخ پره‌دار به وسیله 10 محور خیابانی به 20 ناحیه بزرگ و همانند هم تقسیم شده است.

امیری اظهار داشت: فضای مرکزی شهر، خود در باروی مدور دیگری که قطر آن در حدود 400 متر بوده قرار داشته است و خیابان‌های شهر به صورت شعاع‌هایی به کناره‎های این باروی داخلی منتهی می‎شدند.

او گفت: در نقطه مرکزی فضای داخلی شهر، برج عظیم چهار گوشه‌ای که در متون تاریخی به نام "تیربال" از آن نام برده شده، قرار دارد که در واقع مرکز تمام شهر محسوب می شود و در اطراف این برج، تپه‌های بزرگی که از آوار بناها شکل گرفته‌اند، مشاهده می‌شود که برخی از آنها همانند بنای موسوم به تخت‌نشین که آتشکده اصلی شهر بوده، تا حدودی شناخته شده‌اند.

امیری بیان کرد: در واقع می‎توان گفت که در داخل دایره مرکزی شهر، فقط بناهای آیینی، اداری و تشریفاتی قرار داشته‎است در حالیکه دایره خارجی و بزرگ‌تر شهر، محل خانه‌ها و بناهای ساکنان شهر بوده است.

سازه‌های شهر جهانی گور فیروزآباد در سال 97 خورشیدی به همراه هفت اثر دیگر با عنوان منظر (محور) ساسانی فارس در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به ثبت جهانی رسیده است.

سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال 224 تا 651 میلادی به مدت 427 سال بر ایران حکومت کردند.

شهرستان فیروزآباد در فاصله 93 کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.