وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر سه شنبه در دیدار با آیت الله لطف الله دژکام افزود: برآورد بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پولی و همچنین برخی از نهادهای پژوهشی داخلی کشور از رشد اقتصادی امسال این بوده که رشد اقتصادی امسال بین منفی ۴.۵ درصد تا منفی ۹.۵ درصد خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: یکی از دلایل آنها بحث نفت بود اما آمارهای سه ماهه اول سال جاری و و برآورد مرکز آمار ایران از رشد ماهه امسال این امیدواری را ایجاد کرده که رشد اقتصادی غیر نفتی متفاوت از برآوردها باشد.

وی همچنین با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور در ۱۸ ماه گذشته ۶۱ میلیارد دلار بود که حدود ۲۷ میلیارد دلار  آن به کشور بازگشت بر  لزوم تسهیل شرایط برای بازگشت ارز صادراتی تاکید کرد و افزود: در صورتی که ارز صادراتی وارد کشور شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

دژپسند با اشاره به تحریم های اقتصادی دشمنان علیه کشورمان گفت:دشمن در نظر داشت تا طی سه ماه با تحریم های ظالمانه اقتصاد کشور را مختل کند ، با وجود این تحریم‌ها در فروش کالاهای غیر نفتی در 6 ماهه ابتدای امسال رشد خوبی داشتیم و از مردادماه تا کنون نیز روند نزولی در رشد قیمت‌ها در کشور ایجاد شده است.دشمنان ما تصور می‌کردند تا با اعمال تحریم‌ها می‌توانند اقتصاد کشور را دچار اختلال کنند اما از مقاومت و همدلی و اعتقاد مردم ما اطلاعی نداشتند.

وزیر اقتصاد رشد اشتغال در کشور را نیز امیدوار کننده دانست و گفت: سالانه ٩۵٠ هزار نفر در کشور به جامعه جویای کار اضافه می شوند  و پیشتر نیز سه میلیون نفر جویای کار در کشور بودند و باید برای این افراد شغل ایجاد کرد اما این موضوع باید مدون و با برنامه ریزی باشد. 

دژپسند همچنین با بیان اینکه رشد غیر نفتی  در شش ماه اول امسال مثبت بوده است گفت: بر اساس آمار های بانک جهانی  چهاردهم درصد اقتصاد ایران رشد داشته و بر اساس آمار های داخلی بیش از ٩ درصد اقتصاد رشد داشته است. 

آیت‌الله لطف‌الله دژکام نیز در این دیدار با اشاره به توانمندی‌های اقتصادی فارس گفت: برخورداری از پتروشیمی، قابلیت قابل توجهی برای فارس است تا در حوزه اقتصادی به جایگاه قابل توجهی در کشور برسد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز افزود: برای توسعه و رشد صنعت پتروشیمی در فارس لازم است تا منابع ارزی به آن اختصاص داده شود و امروز باید تمام توان خود را به کار بگیریم تا فارس را از نظر اقتصادی ارتقاء دهیم تا در آینده دچار مشکل در این حوزه نشویم.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: مباحث بسیار مهمی همچون آمایش سرزمینی، توزیع عادلانه ثروت و پدافند غیرعامل باید برای جانمایی این پتروشیمی‌ها باید مد نظر باشد و اغراض شخصی و تنگ‌نظری‌ها نباید احداث این پتروشیمی‌ها را بیش از این به تعویق بیندازد.

دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونان این وزارتخانه روز سه‌شنبه وارد فرودگاه بین المللی آیت الله شهید دستغیب شیراز شدند و مورد استقبال عنایت الله رحیمی استاندار فارس ، جمعی از نمایندگان فارس در مجلس و برخی از مدیران کل و مسوولان اجرایی این استان قرار گرفتند.

فرهاد دژپسند در سفر یک روزه به شیراز در نشستی با استادان دانشگاه شیراز و صاحبنظران اقتصادی دانشگاهی حضور یافت ، همچنین نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز با حضور فرهاد دژپسند دراستانداری فارس تشکیل  شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.