اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، روزهای پایانی بهمن سال 57 حوادث مختلفی را به خود دید در استان فارس نیز همچون کشور مردم در تلاش بودند تا نقشی در پیروزی انقلاب داشته و در قالب قیام های مردمی با نیرویهای نظامی رژیم شاه مبارزه کنند.
در گفت و گو با سید احمد عظیمی نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی که خود او یکی از مبارزان قبل از انقلاب بود به حوادث و رویداد هایی استان فارس در روزهای منتهی به 22 بهمن سال 57 بر آمدیم.

**20 بهمن 57
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد:مبارزان فکر می کردند که یک دوره طولانی مدت مبارزات مسلحانه پیش روی انقلابیون برای مقابله با ستم ‌شاهی است بر همین اساس انقلابیون در تدارک تهیه اسلحه برآمدند و با فردی که تامین کننده سلاح بود و در استان کرمان ساکن بود هماهنگی برای خرید اسلحه صورت گرفت.
سید احمد عظیمی عنوان کرد:بیستم بهمن ماه با هماهنگی قبلی با فروشنده اسلحه به کرمان سفر کردم؛ در مسیر شیراز به سمت کرمان و از کرمان به سمت بم تمام پاسگاه های رژیم شاه به صورت تعمدی عکس شاه را در انظار عموم نصب کرده بودند وجود این عکس در دید عموم مردم نشان دهنده این بود که درگیری های جدیدی میان مردم و پاسگاه‌ها به وجود خواهد آمد.
عظیمی اضافه کرد:اواخر بیستم بهمن ماه با صحبت‌هایی که با تامین کننده اسلحه داشتم به این نتیجه رسیدم که فضا برای خرید اسلحه آن هم پیش این فرد مناسب نیست.
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: در همین اثنا بود که به برای اقامه نماز به مسجد رفتم و بعد از آن متوجه شدم که بوی پیروزی انقلاب تمام استان کرمان و بم را گرفته است در نتیجه بدون خرید اسلحه این استان را ترک و به سمت شیراز و استان فارس حرکت کردم.

**21 بهمن 57
سید احمد عظیمی گفت: بیست و یکم بهمن ماه به سمت شیراز در حرکت بودم که در مسیر بازگشت از سمت کرمان به شیراز متوجه شدم تمام پاسگاه هایی که روز بیستم بهمن عکس شاه را در منظر عموم قرار داده بودند حالا آن عکس را برداشته اند و عکس امام خمینی را به جای آن قرار داده اند این موضوع نشان دهنده اتفاق های خوبی در کشور بود.
این مبارز انقلاب ادامه داد: بعد از ورود به استان فارس مستقیماً به سمت آباده شمالی ترین نقطه استان فارس حرکت کردم و شاهد بودم که بیست و یکم بهمن 57 مردم برای تسخیر پاسگاه ها تلاش می کنند در این شهرستان نیز با ساماندهی نیروهای مردمی بدون اینکه حتی یک اسلحه ناپدید شود و یا تیری از تفنگ ها خارج شده باشد و فردی مصدوم شود توانستیم کنترل ژاندارمری ها را به نیروهای انقلابی انتقال دهیم.

** 22 بهمن سال 57
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بیست و دوم بهمن ماه به سمت شیراز حرکت کردم؛ نیروهای انقلابی توانستند پایگاه‌های دشمن را تصرف و نقاط حساس شهری را کنترل کنند که بعد از تصرف ژاندارمری ها اولین جایی که نیروهای انقلابیون به سمت آن حرکت کردند صدا و سیما بود.
وی بیان کرد: این افراد بدون هیچ گونه وابستگی به فرد یا گروه خاصی تنها با این هدف که بتوانند در اتفاق های مهمی که در کشور در جریان است سهیم باشند خود را مسئول می دانستند و با دریافت پیام ها و اجرای پیام های امام در استان در تلاش بودند همسو با کشور نقش موثری در انقلاب در استان فارس داشته باشند.

** چاپ اعلامیه های امام
این مبارز قبل از انقلاب درباره نحوه تکثیر فرمان های امام نیز گفت: مکان های مختلفی برای چاپ اعلامیه ها در نظر گرفته شد که اگر یکی از این نقاط مورد شناسایی نیروهای رژیم ستم‌شاهی قرار می‌گرفت بتوان با مراجعه به مکان دیگر امکان چاپ و تکثیر پیام های امام وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: یکی از راه های چاپ استفاده از پارچه ارگانزا بود در این روش با استفاده از دستگاه فتوکپی و پارچه ارگانزا تکثیر اعلامیه ها و پیام های امام صورت می گرفت و در هر نوبت نزدیک به ۱۰۰ الی ۱۵۰ اعلامیه با کیفیت مناسب چاپ می شد.
ارگانزا یک پارچه براق ، درخشان ، سبک وزن و نازک است که دارای یک بافت منحصربه فرد خوب و ظریف است؛ به دلیل شفافیت این پارچه نور به راحتی از آن منعکس می شود.
عظیمی افزود:از نکات مثبت این سبک چاپ کردن اعلامیه ها این بود که در مدت زمان کوتاهی اثرات چاپ را می توان از بین برد و با سوزاندن چوب ها و یا پارچه های اضافه دیگر خبری از دستگاه چاپ اعلامیه نبود.
او اضافه کرد: در نقاط امن علاوه بر دستگاه فتوکپی ، دستگاه چاپ و دستگاه تایپ نیز وجود داشت تا بتوانیم با فراغ بال بیشتری نسبت به چاپ اعلامیه ها اقدام کنیم.


** تلخ و شیرین انقلاب
نماینده مردم شیراز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی درباره شیرین ترین رویداد انقلاب گفت: می‌توان گفت که پیروزی انقلاب بر نظام ستمشاهی خود شیرین ترین اتفاقی بود که می توانست رخ دهد و خیلی از انقلابیون حتی باور نمی‌کردند که توانسته‌ اند این نظام را شکست دهند.
عظیمی اضافه کرد: یکی دیگر از رویداد های شیرینی که در طول انقلاب رخ داد، فرار شاه از کشور بود البته شیرینی این رویداد زمانی بیشتر شد که امام خمینی به کشور بازگشت.
وی عنوان کرد: در خرداد ماه سال ۵۸ امام دستور ایجاد جهاد سازندگی را داد و جوانان، مرد و زن، پیرمرد و پیرزن همه باهم و دوشادوش یکدیگر در مزارع و در مکان هایی که نیاز به کار داشت فعالیت می‌کردند تا دستور امام که ایجاد جهاد سازندگی است محقق شود.
این مبارز قبل از انقلاب در باره تلخ ترین رویدادها نیز گفت: یکی از تلخ ترین اتفاق هایی که در کشور رخ داد جنگ تحمیلی بود که هشت سال طول کشید و آثار تخریبی بسیار زیادی بر بدنه کشور وارد کرد در کنار تخریب‌ها جوانان بسیار زیادی که آینده سازان این کشور نیز بودند را از این کشور گرفت.
او اضافه کرد:در کنار جنگ یکی دیگر از تلخ ترین اتفاق ها مشکلاتی بود که گروهک های سیاسی برای کشور ایجاد کردند و موانعی را در مسیر حرکت انقلاب قرار دادند.
ع.پ / 1876
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.