هشتمین خبرنگار و کارمند رسانه در سال 1399 و نخستین در سال 2021 میلادی در افغانستان ترور شد.

 

به گزارش جماران به نقل از طلوع نیوز، اولین خبرنگار در سال جدید میلادی در افغانستان ترور شد.

«بسم‌ الله عادل» پنجمین روزنامه‌ نگاری است که طی دو ماه گذشته از سوی افراد ناشناس در افغانستان کشته می‌ شود. او همچنین هشتمین خبرنگار و کارمند رسانه در سال 1399 است که جان خود را در این کشور از دست می ‌دهد.

 

EqphzmaXYAECgTc

 

غروب روز جمعه مدیر مسئول رادیو صدای غور در شهر «فیروزکوه» در ولایت «غور» با شلیک گلوله از سوی افراد ناشناس ترور شد. عادل که تنها 28 سال داشت، در خودرو با شلیک گلوله به قتل رسید.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این قتل را بر عهده نگرفته است.

«سید معروف سعیدی» نماینده «مرکز خبرنگاران افغانستان» می‌ گوید که این رویداد حوالی ساعت 5 بعد از ظهر هنگامی رخ داده است که عادل از روستای دره تیمور در حومه فیروزکوه به این شهر در حرکت بوده است. وی به نقل از خانواده عادل گفت که پیکر این خبرنگار به بیمارستان محلی فیروزکوه انتقال داده شده است.

«حبیب‌ الله رادمنش» معاون والی غور با تایید این خبر اظهار داشت: «متاسفانه بسم ‌الله عادل از سوی افراد مسلح ناشناس در فیروزکوه کشته شد. او از سال 2015 با رادیو صدای غور همکاری می ‌کرد.»

 

8d72273a-13a0-49a9-a93f-51f8d89ad90b_16x9_1200x676

 

این اتفاق در حالی رخ داده که عادل، یک هفته پیش در صفحه فیس بوک خود از مسئولان امنیتی افغانستان گله کرده بود که تهدیدها علیه او را جدی نمی‌ گیرند.

همچنین رسانه‌ های محلی گزارش می ‌دهند که این روزنامه ‌نگار جوان نگران جان خود بوده و به دوستان و همکاران خود هم توصیه می‌ کرده که متوجه امنیت خود باشند.

«غلام ربانی هدفمند» مسئول کمیته امنیت و مصونیت خبرنگاران در ولایت غور به طلوع نیوز گفته است که تهدیدهای امنیتی علیه بسم‌الله عادل و دیگر خبرنگاران این ولایت را با نهادهای امنیتی در میان گذاشته‌ اند اما آنها توجهی به این نگرانی ‌ها نکرده ‌اند.

این پنجمین مورد از ترورهای هدفمند علیه روزنامه‌نگاران در افغانستان طی دو ماه گذشته است که ترس و نگرانی را به جامعه رسانه ‌ای این کشور وارد کرده است.

«امرالله صالح» معاون رئیس جمهور افغانستان پیشتر اعلام کرده بود ترورهای هدفمند اخیر از سوی طالبان برنامه ‌ریزی می ‌شود و هدفش اثرگذاری بر روند مذاکرات این گروه با دولت مرکزی افغانستان است. طالبان البته در ماه دسامبر اعلام کرده بود که در ترور روزنامه ‌نگاران نقشی نداشته است.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان در بیانیه ای گفت: «ما این جنایت را به شدت محکوم می کنیم. حمله‌ های هدفمند همچنان از جامعه رسانه ‌ای کشور قربانی می‌ گیرد و متاسفانه خبرنگاران یکی در پی یکی دیگر قربانی بازی ‌های شوم افراد جنایت پیشه و گروه‌ های تروریستی می ‌شوند؛ جنایت ‌کاران با این حمله ‌ها می ‌خواهند صدای رسای خبرنگاران را خاموش کنند.»

وی افزود: «این وضعیت قابل تحمل نیست، حمله‌ های مرگبار علیه خبرنگاران و خشونت وتهدید علیه آنها باید در همین جا متوقف شود؛ حکومت مکلف است ضمن تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ ها، عاملان این جنایات را محاکمه و عدالت را اجرا کند.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.