توصیه‌هایی برای مقابله یا جلوگیری از استرس در فضای مجازی

فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی به دلیل خطرات احتمالی که برای کاربران به همراه دارد به یک منبع استرس برای آن‌ها تبدیل شده است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، از سال ۱۹۹۲ هر ساله در ماه آوریل، ماه آگاهی از استرس برگزار می‌شود و یادآور اهمیت مدیریت استرس برای حفظ سلامت روحی و جسمی کاربران است. فضای مجازی در حال حاضر به عنوان منبع اصلی استرس و عامل مهمی در انتشار مشکلات مربوط به اضطراب و استرس در میان کاربران مطرح می‌شود.

اگرچه رسانه‌های اجتماعی می‌توانند اطلاعات زیادی را به کاربران ارائه کنند، اما ممکن است آنها را در معرض کلاهبردارانی قرار دهد که از اطلاعات شخصی آنها برای کسب سود استفاده می‌کنند.

درک اینکه چگونه رسانه‌های اجتماعی بر رفاه کاربران تأثیر می‌گذارد برای مدیریت استرس بسیار مهم است.

به منظور کاهش تأثیر منفی رسانه‌های اجتماعی بر رفاه کاربران در فضای دیجیتال، کارشناسان پنج نکته ساده را پیشنهاد می‌کنند:

تنظیم صحیح تنظیمات حریم خصوصی حساب‌های آنلاین یک گام اساسی برای محافظت از اطلاعات شخصی و حفظ امنیت دیجیتال است.

با سفارشی کردن افرادی که می‌توانند نمایه و پست‌های شما را مشاهده کنند، می‌توانید به طور قابل توجهی خطر تعاملات ناخواسته با غریبه‌هایی را که ممکن است نیت بدی داشته باشند، کاهش دهید.

این اقدام پیشگیرانه تهدید‌های بالقوه‌ای مانند تعقیب، سرقت هویت، داکسینگ و فیشینگ را کاهش می‌دهد.

پیروی از دستورالعمل‌های Privacy Shecker برای خدمات آنلاین به کاربران کمک می‌کند تا تنظیمات حریم خصوصی را در محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی مدیریت کنند.

ارتباطات انتخابی و تعامل استراتژیک، استراتژی‌های ضروری برای امنیت آنلاین و رفاه دیجیتالی هستند، به گونه‌ای که کاربران باید تماس‌ها و ارتباطات خود را به افراد آشنا محدود کنند و از این طریق امکان روبه رویی با کلاهبرداران را کاهش دهند.

مواجهه با محتوای نامناسب، مانند صحنه‌های خشونت آمیز، می‌تواند باعث ناراحتی شود. با کنترل محیط دیجیتال از طریق پذیرش متفکرانه درخواست‌های دوستی، کاربران به تجربه آنلاین مثبت‌تر و ایمن‌تر خود کمک می‌کنند.

علاوه بر این، استفاده از ابزار‌های گروه بندی و مرتب سازی دوستان در شبکه‌های اجتماعی امکان اشتراک گذاری شخصی‌تر را فراهم می‌کند.

با تگ کردن دوستان، کاربران می‌توانند محتوای شخصی بیشتری را با یک گروه نزدیک به اشتراک بگذارند، بنابراین از مزایای اشتراک گذاری اجتماعی و در عین حال کاهش خطرات بهره‌مند شوند.

احتیاط در استفاده از پیوندها: هر پیوندی یک هشدار خطر بالقوه است، با هر پیوندی که در اینترنت یافت می‌شود، باید با احتیاط برخورد شود، حتی اگر از طریق پیام شخصی از طرف یکی از دوستانتان آمده باشد، زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که حساب کاربری او هک شده باشد.

لینک‌های به ظاهر بی‌ضرر در رسانه‌های اجتماعی می‌توانند طرح‌های فیشینگ را که به عنوان وب‌سایت‌های قانونی ظاهر می‌شوند، پنهان کنند.

این سایت‌های فیشینگ برای فریب کاربران در افشای اطلاعات حساس مانند رمز عبور، جزئیات مالی و سایر داده‌های شخصی طراحی شده‌اند و شباهت سایت‌های فیشینگ به همتایان واقعی‌شان می‌تواند منجر به سردرگمی شود و خطر از دست رفتن اطلاعات شخصی را تا حد زیادی افزایش دهد.

این تهدید دیجیتالی بر اهمیت احتیاط و اتخاذ شیوه‌های ایمن آنلاین، مانند بررسی اعتبار وب‌سایت‌ها قبل از وارد کردن هر گونه اطلاعات و استفاده از یک راه‌حل امنیتی جامع تأکید می‌کند، برای مثال، یک گذرواژه ضعیف برای یک کلاهبردار موهبتی است، زیرا ماموریت افراد با نیت مخرب و دستیابی غیرمجاز آنها به حساب‌های کاربری شما را آسان‌تر می‌کند.

هنگامی که این حساب‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرند، می‌توان از آنها به روش‌های مخربی مانند کلاهبرداری از افراد موجود در لیست تماس شما یا شرکت در اخاذی استفاده کرد. یک رمز عبور قوی و پیچیده به عنوان اولین خط دفاعی حیاتی در برابر چنین تهدیداتی عمل می‌کند.

علاوه بر این، استفاده از یک مدیر رمز عبور قابل اعتماد نه تنها امنیت آنلاین را افزایش می‌دهد، بلکه استرس ناشی از به خاطر سپردن چندین رمز عبور پیچیده را نیز کاهش می‌دهد.

گزارش فعالیت‌های مشکوک و مزاحمت سایبری به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بخش مهمی از حفظ یک محیط امن و مثبت آنلاین است، زیرا آنها علاقه دائمی به حفظ امنیت و رضایت کاربران خود دارند.

وقتی محتوای آسیب‌رسان یا مزاحمت سایبری را گزارش می‌دهید، نه تنها از خود محافظت می‌کنید، بلکه به رفاه جامعه بزرگ‌تر نیز کمک می‌کنید، زیرا چنین گزارش‌هایی شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی را قادر می‌سازند تا اقدامات مناسب را انجام دهند، چه آنکه حذف محتوای مضر باشد یا اینکه اکانت‌های مخرب را ممنوع کنند یا ویژگی‌های امنیتی جدید را پیاده‌سازی کنند.

آنا لارکینا، متخصص تجزیه و تحلیل محتوای وب سایت در Kaspersky، اظهار می‌کند: در فضای رسانه‌های اجتماعی، ترکیب فناوری با انتخاب آگاهانه بهترین راه برای محافظت از سلامت روان ما است و راه حل‌های Kaspersky که حریم خصوصی و امنیت کاربران را افزایش می‌دهد، همراه با رویکرد آگاهانه به تعامل دیجیتال، تجربه آنلاین ما را از منبع استرس به منبع تعامل مثبت تبدیل می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید