معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار گفت: خورشید گرفتگی امروز(اول تیر ماه 99) در چابهار 98 درصد بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار گفت: خورشید گرفتگی ۹۸ درصدی امروز یکشنبه از حدود ساعت ۹ صبح در چابهار آغاز شد و ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه به اوج رسید و در نهایت ساعت ۱۲ این رویداد جذاب نجومی پایان یافت.

به گزارش جماران، محمداکبر چاکرزهی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار امکان رصد ایمن خورشید گرفتگی را برای مردم و کارشناسان نجوم برنامه ریزی کرده بود و بسیاری از مردم با امکانات پیش‌بینی شده با دانش نجوم و رویت این پدیده نجومی آشنا شدند.

وی گفت: وقوع رخداد کسوف فرصتی کم‌نظیر برای شناساندن ظرفیت‌های گردشگری نجومی سیستان وبلوچستان بویژه منطقه آزاد چابهار به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به گردشگری علمی در سراسر کشور بود که سازمان منطقه آزاد چابهار در مسیر ترویج دانش نجوم در میان علاقمندان به این علم در منطقه، برنامه ویژه‌ای را برای رصد عمومی این پدیده نجومی با تلسکوپ زیر نظر اساتید نجوم و کارشناسان مجرب تدارک دید.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزادچابهار گفت: با توجه به اینکه رویت این رویداد نجومی با چشم غیرمسلح برای چشم آسیب‌زا بود از این رو این سازمان تلاش کرد امکان حضور کارشناسان و تجهیزات پرتابل مربوطه را برای رصد عمومی این کسوف جزئی فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان که از چهره‌های شناخته شده ترویج نجوم در ایران بودند توانستند با تلسکوپ و دیگر تجهیزات نجومی خورشید گرفتگی را رصد کنند.

چاکرزهی ادامه داد: در ۴۸ ساعت گذشته اساتید نجوم، کارشناسان رصد، عکاسان نجومی و کارشناسان مجرب در زمینه مبارزه آلودگی نجومی و نماینده پارک‌های آسمان تاریک آموزش‌های لازم را به مردم چابهار کنارک و دشتیاری در خصوص شناخت سیارات آسمان، کهکشان‌ها و خسوف و کسوف ارائه کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.