دراین مطلب آمده است: جمعی از کارشناسان سیاسی گفتند: جمهوری اسلامی ایران می تواند با بستن تنگه هرمز اقتصاد جهان راتحت الشعاع قرار دهد چرا که خلیج فارس جز حوزه سرزمینی ماست و چنانچه منافع نفتی ایران از طریق آن تامین نشود این فرصت برای سایر کشورها نیز رخ نخواهد داد.
به گزارش عصرهامون، دهم اردیبهشت ماه در حالی یکی از روزهای افتخارآمیز در تاریخ زرین ایرانیان به ثبت رسیده که در چنین روزی پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس اخراج شدند.
بر همین اساس22 تیرماه 1384، هیات دولت مصوبه ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هرسال 'روز ملی خلیج فارس” نام گرفت.
در همین راستا جمعی از کارشناسان سیاسی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه خلیج فارس یکی از نمادهای ملی کشور است، گفتند: خلیج فارس تا همیشه فارس است و اجازه تعرض هیچ کشور بیگانه‌ای به این آبراه استراتژیک داده نمی‌شود.
خلیج فارس یکی از نمادهای ملی کشور است
ضیاء خزایی، یکی از کارشناسان سیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که کشور به نوعی تحت محاصره قرار گرفته، اذعان کرد: تضعیف هویت ملی مردم ایران یک خطر بسیار بزرگی است و در واقع نادیده گرفتن نماد های ملی ایران شدت می گیرد مانند خلیج فارس و بزرگان کشور که توسط برخی از کشورها مصادره شده اند.
وی با توجه به اینکه خلیج فارس یکی از نمادها و هویت های ملی ایران است، افزود: باید سعی کنیم هویت ملی را در جوانان تقویت کنیم، صحبت از منافع و هویت ملی که می شود در واقع همان منافع و مصالح عموم مردم است.
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه باید به فکر تأمین مصالح عموم مردم ایران باشیم، ادامه داد: حضرت علی (ع) در نهج البلاغه بحث مصالح عمومی را به عنوان یکی از معیار های حکومت خوب قلمداد می کند، بنابراین اگر هویت ملی ما ضعیف باشد، یکی از خطر هایی که تقویت می شود، قوم گرایی است.
خزائی با بیان اینکه اگر هویت ملی تقویت نشود، تجزیه طلبی رونق پیدا می کند، خاطر نشان کرد: باید با کشور های عربی که نماد های ملی کشور را زیر پای می گذارند برخورد جدی انجام شود چرا که با وجود اینکه دریای عمان در واقع دریای مکران بوده، اما کشور ایران به اسم هایی که در نقشه ها درج شده احترام گذاشته شده است.
وی اضافه کرد: باید هوشیار باشیم چرا که دشمن از هر طریقی قصد دارد هویت ملی جوانان و نماد های ملی را تضعیف کند.
خزایی با بیان اینکه منشأ توسعه اقتصادی حب به وطن است، تصریح کرد: اگر کسی کشور خود را دوست نداشته باشد هرگز به فکر توسعه نخواهد بود.
آمریکا به دنبال تضعیف هویت ملی ایران برای راضی نگه داشتن عربستان
وی یادآور شد: برخی ها از لفظ خلیج و یا خلیج عربی استفاده که می کنند که کار درستی نیست که توصیه می شود باید در این خصوص بسیار حساس و هوشیار باشیم چرا که خلیج فارس یک نماد و هویت ملی کشور است.
کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: آمریکا با دشمنی آشکار با جمهوری اسلامی ایران روی آورده و می داند برای اینکه بتواند به راحتی به ایران غلبه کند، نماد های ملی ایران را تضعیف کند.
خزایی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: آمریکا با این اقدام می خواهد عربستان را راضی نگه دارد و همبستگی ملت شریف ایران را تضعیف کند که راحت تر بتوانند به ایران غلبه پیدا کنند.
تنگه هرمز گلوگاه مراودات نفتی دنیاست
یعقوب کریمی، یکی دیگر از کارشناسان سیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: خلیج فارس هویت ملی ماست، کشورهای عربی که پشت آمریکا پنهان می شوند و نام خلیج عربی را تکرار می کنند در حال انجام سیاست های ضد ایرانی آمریکایی می باشند.
وی با اشاره به تهدید های آمریکا برای تحریم نفتی ایران افزود: اگر آمریکا ایران را تحریم نفتی کند ما می توانیم به وسیله تنگه هرمز مانع تردد کشتی های نفتی شویم نه اینکه دست به غارت بزنیم بلکه از موقعیت های استراتژیک به نفع خود استفاده کنیم.
کارشناس سیاسی ادامه داد: ما باید به سمت ذخیره منابع نفتی بجای فروش رفته و با استفاده از منابع تجدید پذیر به ذخایر ملی خود اضافه کنیم.
وی با اشاره به ذخایر نفتی خلیج فارس تاکید کرد: خلیج فارس و دریای عمان هر دو ذخایر نفتی ما می باشند چه به لحاظ بهره برداری و چه به لحاظ موقعیت رفت و آمد کشتی که حق هر گونه بهره برداری را در این خصوص داریم.
کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: منابع غنی ماهیان و جانداران دریایی خلیج فارس منبع دیگر بهره برداری ماست که صرفه اقتصادی دارد به هر حال آمریکا و نه هیچ کشوری دیگری نمی تواند ما را از این حق قانونی و ملی منع کند.
تحریم نفتی ایران اقتصاد دنیا را تحت الشعاع قرارمی دهد
سلطانعلی میر، یکی دیگر از کارشناس در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: خلیج فارس نماد و هویت ملی ماست و اهمیت استراتژیک و راهبردی فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران دارد و به نوعی سرمایه ملی کشور محسوب می شود اگرچه بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال مصادره و تغییر نام خلیج فارس هستند اما خلیج فارس تا همیشه فارس است و اجازه تعرض هیچ کشور بیگانه‌ای به این آبراه استراتژیک داده نمی‌شود.
وی افزود: اکنون بیش از 70 درصد اقتصاد جهان به خلیج فارس گره خورده است و خلیج فارس از لحاظ سیاسی و اقتصادی و جغرافیایی اهمیت بسزایی در منطقه و جهان ایفا می کند و به همین دلیل کانون توجه دول استکباری است که از آن سوی دنیا خود را به آب های خلیج فارس می رسانند.
نام خلیج فارس مبین اهمیت استراتژیک ایران در منطقه و جهان است
وی خاطرنشان کرد: نام خلیج فارس مبین اهمیت استراتژیک ایران در منطقه و جهان است، خلیج فارس از بعد سیاسی، اقتصادی، نظامی و جغرافیایی اهمیت بسزایی برای جهان دارد و امروز 70 درصد نفت دنیا از تنگه هرمز می گذرد که ایران در مدیریت تنگه هرمز نقشی کلیدی و مهم ایفا می کند.
آمریکا و اروپا در برجام به وعده های خود عمل نکردند
میر با اشاره به بدعهدی های آمریکا و اروپا در برجام و تحریم های نفتی علیه کشورمان، تاکید کرد: آمریکا و اروپا در برجام به وعده های خود عمل نکردند و دولت آمریکا با تمدید تحریم های نفتی خود علیه کشورمان خباثت خود را بیش از گذشته آشکار کرد اما چنانچه جمهوری اسلامی نتواند نفت خود را از طریق خلیج فارس صادر کند صادرات نفتی برای سایر کشورها نیز میسر نخواهد بود و از این ابزار قدرت خود علیه تحریم کنندگان استفاده می کند.
ایران می تواند با بستن تنگه هرمز اقتصاد جهان راتحت الشعاع قرار دهد
وی اذعان کرد: اقدام نسنجیده آمریکا در تحریم نفتی ایران، دامن گیر دولت آمریکا و سایرکشورها نیز می شود و دود این اقدام نسنجیده به چشم سایر کشورها نیز خواهد رفت واین اقدام نابخردانه اقتصاد دنیا را تحت الشعاع قرار خواهد رفت چراکه جمهوری اسلامی ایران می تواند با بستن تنگه هرمز اقتصاد جهان راتحت الشعاع قرار دهد البته این آخرین گزینه ایران می تواند باشد چرا که خلیج فارس جز حوزه سرزمینی ماست و چنانچه منافع نفتی ایران از طریق خلیج فارس تامین نشود این فرصت برای سایر کشورها نیز رخ نخواهد داد.
این کارشناس سیاسی تصریح کرد: نگاه و توجه به ظرفیت های داخلی، تکیه بر اقتصاد مقاومتی و رونق تولید ملی از تاکیدات رهبر انقلاب برای پیشرفت اقتصادی کشور از طریق اقتصاد بدون نفت است و این راهکارها می تواندکشور را از وابستگی اقتصادی به نفت نجات دهد چرا که منابع فسیلی پایان پذیر هستند و باید برای پیشرفت اقتصادی کشور از فرصت های داخلی برای رونق اقتصادی استفاده کرده به سمت اقتصاد بدون وابستگی به نفت برویم.
خلیج فارس و تنگه هرمز دو عامل برتری ایران در معادلات جهانی است
رضا خادمی کارشناس علوم سیاسی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به سبقه تاریخی خلیج فارس، بیان کرد: دشمنان انقلاب اسلامی و کشورمان از چند سال قبل تلاش بیهوده ای را برای تحریف این نام پر آوازه آغاز کرده اند.
وی عنوان کرد: تغییر نام خلیج فارس با مستندات تاریخی موجود در مجامع بین المللی به حقیقتی غیر قابل انکار تبدیل شده و قطعا تلاش دشمنان بی نتیجه خواهد بود.
این کارشناس سیاسی ادامه داد: دشمنان جمهوری اسلامی و انقلاب باید بدانند تفکر تغییر نام خلیج فارس همانند سرابی است که ابداع کنندگان آن از این مسیر راه به جایی نخواهند برد.
وی گفت: اگر کسی از روی عناد و غرض نام دیگری برای خلیج فارس بر زبان جاری کند، قطعا حرکتی بی‌جا است، این خلیج از نظر تاریخی و کتاب‌های گذشته و پیش از اسلام خلیج فارس بود و همیشه هم به همین نام خواهد ماند.
تنگه هرمز حیاتی ترین تنگه در دنیا است
خادمی در ادامه با اشاره با اهمیت فوق العاده تنگه هرمز در خلیج فارس، تاکید کرد: جمهوری اسلامی با اشرافیت بر تنگه هرمز این توانایی را دارد تا در صورت اشتباه راهبردی دشمن بازارهای جهانی نفت را برای همیشه تعطیل کند.
این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: خلیج فارس استراتژی ترین خلیج و تنگه هرمز حیاتی ترین تنگه در دنیا است و وجود این دو عامل برای کشورمان عامل دست برتر بودن جمهوری اسلامی در تمام معادلات منطقه ای و جهانی است.
8006**3213
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.