اخبار مرتبط

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با همایش بین المللی توسعه چابهار با عنوان 'روز چابهار' با حضور وزیر راه و شهرسازی برخی طرح های اقتصادی، اشتغالزایی و سرمایه گذاری در بندر چابهار افتتاح می شود.
بهروز آقایی افزود: تجهیزات راهبردی تخلیه و بارگیری کالا، طرح افزایش ظرفیت آب شیرین کن بندر شهید بهشتی چابهار، هشت دستگاه مکنده با ظرفیت 600 تن، ساختمان شماره یک عملیاتی اسکله های بندر شهید بهشتی و لابراتوار آموزشی از جمله طرح های قابل افتتاح است.
وی بیان کرد: همزمان با این همایش عملیات تخلیه کشتی کانتینری و تخلیه و بارگیری نخستین محموله صادراتی حبوبات کشور افغانستان به هند در بندر چابهار با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز خواهد شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: طرح افزایش ظرفیت آب شیرین کن بندر شهید بهشتی چابهار با سرمایه گذاری شرکت فنی و مهندسی اقلیم پهلوان در زمینه نصب دستگاه هایRO و تولید آب آشامیدنی با سرمایه گذاری اولیه 47 میلیارد ریال و ظرفیت تولید هزار و 500 متر مکعب در شبانه روز افتتاح می شود.
وی با بیان اینکه ظرفیت این پروژه با افزایش ظرفیت هزار متر مکعب در شبانه روز با 25 میلیارد ریال سرمایه گذاری به 2 هزار و 500 متر مکعب رسیده، خاطرنشان کرد: این اقدام به پایداری آب بندر به صورت 24 ساعته، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز کشتی ها، شناورها و تامین آب سرمایه گذاران منجر می شود.
آقایی تصریح کرد: هشت دستگاه مکنده نیز محصول مشترک آلمان و ماشین سازی اراک با قابلیت تخلیه کشتی های پست پاناماکس 150 هزار تنی افتتاح می شود است.
وی افزود: لابراتوار آموزشی با زیربنای 400 متر مربع شامل لابراتوار چند منظوره زبان و رایانه ۲۰نفری دارای سیستم رایانه ای برای هر کابین، سیستم تست زنی، سیستم پخش صوت، تصویر، سرور مرکزی، کلاس کنفرانس 30 نفری افتتاح می شود که برای ساخت این ساختمان هفت میلیارد و 800 میلیون ریال و تجهیزات آموزشی آن یک میلیارد و 900 میلیون ریال هزینه شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان ادامه داد: این همایش با حضور 115 نفر از مقامات دولتی و فعالان بازرگانی و تجاری کشورهای مختلف برگزار می شود و می توان گفت که برگزاری چنین همایش هایی منجر به تجهیز هر چه سریع تر بندر، افزایش تخلیه و بارگیری و افزایش حجم سرمایه گذاری ها در چابهار می شود و به عنوان یک فرصت بسیار مناسب برای جذب فعالان و سرمایه گزاران داخلی و خارجی برای سرمایه گزاریست.
وی گفت: بندرچابهار به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی ایران یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان است و در کریدور شمال- جنوب نقش مهمی ایفاد خواهد کرد.
آقایی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون 9 کشتی حامل کالای ترانزیتی افغانستان در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شده است.
به گزارش ایرنا کشورهای دعوت شده به همایش بین المللی توسعه چابهار شامل افغانستان، هند، قطر، گرجستان، قزاقستان، روسیه، آذربایجان، ازبکستان،پاکستان، عمان، کنیا، آلمان، هلند، استرالیا، اندونزی، ترکیه، الجزایر، پرتغال، بلژیک، فنلاند، عراق، چین، ژاپن، قرقیزستان و مهمانان داخلی ایران هستند.
همزمان با برگزاری همایش 'روز چابهار' مهمانان داخلی و خارجی و مسئولان از زیرساخت ها، تجهیزات و اسکله های طرح توسعه بندر شهید بهشتی و ظرفیت های تجاری، ترانزیتی و اقتصادی چابهار دیدن می کنند.
3043**3213
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.