گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

ابطحی: جامعه ما به احیاء تفسیر عملی امام خمینی(س) از قرآن نیازمند است

سید محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب، به جماران گفت: جامعه ما نیاز دارد تفسیر عملی که امام خمینی(س) از قرآن ارائه کرد را احیا کنیم و الّا ما دیگر جامعه قرآنی نخواهیم بود.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه امام خمینی(س) محتوای قرآن را در جامعه عملیاتی کرد، گفت: جامعه ما نیاز دارد تفسیر عملی که امام خمینی(س) از قرآن ارائه کرد را احیاء کنیم، و الّا ما دیگر جامعه قرآنی نخواهیم بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی ابطحی در گفت و گو با خبرنگار جماران، اظهار داشت: قرآنی که امام خمینی(س) آورد یک قرآن محتوایی بود؛ یعنی محتوای قرآن را در جامعه عملیاتی کرد. قبل از امام خمینی(س) قرآن یک کتاب مقدس در بردارنده نظرات و دیدگاه های الهی بود. اما اینکه کسی احکام آن را به درون جامعه بیاورد و بر اساس آن یک حکمرانی درست کند، امام خمینی(س) پایه گذاری کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: باید رابطه امام خمینی(س) و قرآن را این طور حساب کرد که امام محتوا و معنای قرآن را تفسیر اجتماعی کرد. اما خیلی معتقد نیستم روندی که امام خمینی(س) پایه گذاری کرد در جمهوری اسلامی دارد ادامه پیدا می کند. این روند متفاوت است.

وی تصریح کرد: روزی که انقلاب شد و امام خمینی(س) همه مردم را بر اساس نام خدا بسیج کرد، جامعه یک سری نظرات و دیدگاه های دیگر می خواست که متأسفانه خیلی از این دیدگاه های جامعه عملیاتی نشد و تفسیر متفاوتی شد که کم کم حوزه دیانت دارد از حوزه حاکمیت و سیاست جدا می شود.

ابطحی ادامه داد: ما با خیل انبوه متدینان سکولار مواجه هستیم که تدیّن دارند ولی معتقدند باید از حاکمیت جدا باشند. نمونه اش این است که شب قدر بدون هیچ نمادی از جمهوری اسلامی مردم را دعوت کردند و جمعیت بسیاری هم رفته بودند. جامعه ما نیاز دارد تفسیر عملی که امام خمینی(س) از قرآن ارائه کرد را احیا کنیم و الّا ما دیگر جامعه قرآنی نخواهیم بود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.